Ana SayfaHAYATNASIL YAPILIR?Taze Otları Fırında Kurutun

Taze Otları Fırında Kurutun

Manavdan veya pazardan aldığınız yeşil otları bazen kullanıp tamamen bitiremeyebilirsiniz. Genellikle de otlar kısa sürede bozuldukları için atılıp giderler. Taze otlarınızı bozulup atmak yerine fırınlayarak kurutup yeni kullanımlar için hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda size otları 3 adımda nasıl kurutulabileceğini anlatacağız.

1. Adım – Hazırlık
Taze otlarınızı iyice yıkayarak başlayın. Onları bir kağıt havluya koyun ve kurulayın. Otların fırına girdiğinde mümkün olduğunca kuru olması gerekiyor.

Kişniş veya maydanoz gibi daha az dayanıklı otlar kuruyorsanız, yaprakları saplarından ayırın ve sapları atın. Eğer biberiye gibi daha sert bitkileri kurutuyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz. Yapraklar kurudukça saplarından kendiliğinden ayrılacaktır.

Otlarınızı tepsinin içine tek tek dizin. tepsinin altına yağlı kağıtta koyabilirsiniz.

Adım 2 – Kurutun
Bitkilerin bulunduğu tepsiyi mümkün olan en düşük sıcaklıkta fırına koyun. (fırına bağlı olarak 150-170 derece).

Kurutma sırasında fırın kapağını açık tutmak için tahta kaşık kullanın. Aralık kalan fırından nem dışarıya çıkacaktır. Bu, kurutma işlemini engellemez.

Bazı otlar hızlı bazı otlar ise yavaş kurur. Örneği kişniş, fırında sadece 30 dakika içinde kurur. sık sık fırında otları kontrol edin. Elinizle parçalanır hale geldiyse krumuş demektir.

3. Adım – Ufalama
Bitkileriniz kuruduktan sonra, iki yöntemden birini kullanarak onları parçalara ayırabilirsiniz. İlk yöntem sadece onları parmaklarınızla parçalamaktır. Kuru otlar oldukça kırılgandır, bu nedenle bu genellikle oldukça kolaydır.

İkinci seçenek kahve / baharat öğütücü kullanmaktır. Ya da havanda dövebilirsiniz. Toz haline gelecektir.

Bitkileri tamamen soğumaya bırakın, ardından saklamak için küçük bir hava geçirmez kap içine dökün.

Kurutulmuş Otlarınızı Kullanma
Kuru otlar, taze otlardan daha konsantre bir aromaya sahiptir, bu yüzden tariflerde kurutulmuş otlar kullanıldığında bunu dikkate almak isteyeceksiniz.

İyi bir kural, taze otların yerine kullanılan kuru otların 1 / 3’ünü kullanmaktır. Örneğin, bir yemek tarifi 1 yemek kaşığı taze biberiye veriyorsa, 1 tatlı kaşığı biberiye kullanabilirsiniz (3 çay kaşığı = 1 yemek kaşığı).

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler