Ana Sayfa HAYAT NASIL YAPILIR? Taze Otları Fırında Kurutun

Taze Otları Fırında Kurutun

Manavdan veya pazardan aldığınız yeşil otları bazen kullanıp tamamen bitiremeyebilirsiniz. Genellikle de otlar kısa sürede bozuldukları için atılıp giderler. Taze otlarınızı bozulup atmak yerine fırınlayarak kurutup yeni kullanımlar için hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda size otları 3 adımda nasıl kurutulabileceğini anlatacağız.

1. Adım – Hazırlık
Taze otlarınızı iyice yıkayarak başlayın. Onları bir kağıt havluya koyun ve kurulayın. Otların fırına girdiğinde mümkün olduğunca kuru olması gerekiyor.

Kişniş veya maydanoz gibi daha az dayanıklı otlar kuruyorsanız, yaprakları saplarından ayırın ve sapları atın. Eğer biberiye gibi daha sert bitkileri kurutuyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz. Yapraklar kurudukça saplarından kendiliğinden ayrılacaktır.

Otlarınızı tepsinin içine tek tek dizin. tepsinin altına yağlı kağıtta koyabilirsiniz.

Adım 2 – Kurutun
Bitkilerin bulunduğu tepsiyi mümkün olan en düşük sıcaklıkta fırına koyun. (fırına bağlı olarak 150-170 derece).

Kurutma sırasında fırın kapağını açık tutmak için tahta kaşık kullanın. Aralık kalan fırından nem dışarıya çıkacaktır. Bu, kurutma işlemini engellemez.

Bazı otlar hızlı bazı otlar ise yavaş kurur. Örneği kişniş, fırında sadece 30 dakika içinde kurur. sık sık fırında otları kontrol edin. Elinizle parçalanır hale geldiyse krumuş demektir.

3. Adım – Ufalama
Bitkileriniz kuruduktan sonra, iki yöntemden birini kullanarak onları parçalara ayırabilirsiniz. İlk yöntem sadece onları parmaklarınızla parçalamaktır. Kuru otlar oldukça kırılgandır, bu nedenle bu genellikle oldukça kolaydır.

İkinci seçenek kahve / baharat öğütücü kullanmaktır. Ya da havanda dövebilirsiniz. Toz haline gelecektir.

Bitkileri tamamen soğumaya bırakın, ardından saklamak için küçük bir hava geçirmez kap içine dökün.

Kurutulmuş Otlarınızı Kullanma
Kuru otlar, taze otlardan daha konsantre bir aromaya sahiptir, bu yüzden tariflerde kurutulmuş otlar kullanıldığında bunu dikkate almak isteyeceksiniz.

İyi bir kural, taze otların yerine kullanılan kuru otların 1 / 3’ünü kullanmaktır. Örneğin, bir yemek tarifi 1 yemek kaşığı taze biberiye veriyorsa, 1 tatlı kaşığı biberiye kullanabilirsiniz (3 çay kaşığı = 1 yemek kaşığı).

İlgili Makaleler

Tütsü Yapımı

Tütsü yapımı biliyor musunuz? Oda parfümleri yerine daha doğal ve rahatlatıcı kokuları evinize taşımak...

Saç Kurutma Makinasının 8 Farklı Kullanım Alanı

Saç kurutma makinasının farklı kullanım alanları olduğunu biliyor musunuz? Sadece saçlarınızı kurutmak için kullanıyorsanız,...

Limon Tuzu İle Neler Yapılabilir?

Limon tuzu, birçok ev işinde kullanılmaktadır. Temizlikten saklama çözümlerine kadar birçok alanda limon tuzu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...

Probiyotikli Yüz Maskesi

Probiyotikli yüz maskesi tarifini yazımızda vereceğiz. Yapılan bilimsel araştırmalar, cildimizde bulunan canlıların sistemini anlamamıza yardımcı oluyor. Tıpkı bir bağırsak mikrobiomuz olduğu gibi, araştırmacılar, cildimizde,...