Ana Sayfa HAYAT PRATİK Kızartma Kokularına Karşı Önlemler

Kızartma Kokularına Karşı Önlemler

Evde kızartma yapmak, özellikle sonrasında bıraktığı kokular çoğu insanın can sıktığı noktayı oluşturuyor. Kızartma çoğu insanın yerken zevk aldığı yiyecek türleri arasında yer alır. Ancak kızartmayı yaptığınız da zaman zaman kokunun gün boyunca, hatta birkaç gün süren koku olarak dönüş sağladığı da ayrı gerçektir. İşte oluşan bu durumu ortadan kaldırmak mümkündür. Bu sağlamak içinde ev de kızartma yaparken izlenecek birkaç adımla bu kokuların oluşmasını önleyebilir, oluşma sonrasında doğal yöntemlerle ortadan kaldırabilir ve kızartma yeme zevkine doyabilirsiniz. Kızartma yapılırken yapılan 7 hata

Evde Kızartmaya Karşı Alınacak Önlemler;

Kızartmaya başladığınız andan itibaren oluşacak kokular sizi tedirgin edebilir. Ancak evde her zaman bulunan malzemelerle kokunun giderilmesi konusunda kolayca işlem yapabilirsiniz. Evde yapılacak başlıca yapılacaklar arasında listedeki adımlar sizlere yardımcı olacaktır.

  1. Dilediğiniz besini kızarttıktan sonra ortaya çıkan kokunun kalıcı olmasını önlemek için ağzı açık geniş tencere içerisinde yarım su bardağı sirkeyi ve yarım limonu bir su bardağına ekleyerek ocakta kaynatmanız kokunun sinmemesine yardımcı olacaktır. Kızartma yapılan tavalardaki yanmış yağlar nasıl temizlenir?
  2. Kızartma sonrasında boş tava içerisine bir paket vanilyayı ekleyin, kavurmaya başlayın kavurma sayesinde ortama yayılan mis koku kızartma kokusundan eser bırakmayacaktır.
  3. Her evde kolaylıkla bulunan siyah çayın toz halini tava içerisinde kavurun. Dumanlar çıkmaya başladığını gözlemlediğiniz zaman kapatın. 10 dakika bekletin, sonrasında ortaya çıkan kokular, kızartma kokusunu bastıracaktır.
  4. Kızartma yaptığınız tava ya da tencere içerisinde ki yağa bir tutam defneyaprağı eklemeniz kızartma kokusunun bastırılmasına yardımcı olacağı gibi, kızartmaya da ayrı lezzet verecektir.
  5. Kızartma yağına kızartma işlemine başlamadan önce bir tutam maydanoz eklemeniz de yine kötü kokuların oluşmasına engel olacaktır.
  6. Kızartma kokusuna iyi gelen diğer adım ise mum yakmaktır. Kızartma işlemine başlamadan önce tavanın yanına birkaç tane mum yakmanız kokunun yayılmasına engel olacaktır. Mumların siz yemek yiyene ve sonrasına kadar yanmasında fayda vardır.
  7. Kızartma sonrasında bir tencere su kaynatın. Kaynayan tencerenin altını kapatın. Kayar su içerisine 1 adet limonu ve birkaç tane çubuk tarçın bırakın. Oluşturduğunuz karışımı ağzı açık olarak bekletin. Bekleme sonrasında kötü kokuların oluşmasında engel olduğunu göreceksiniz. Kızartma sonrasında kullandığınız tavayı bekletmeniz de kokuların yayılmasında büyük etkeni oluşturur. Kızartma yağı kaç kez kullanılabilir?

İlgili Makaleler

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,834BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...