Ana Sayfa SAĞLIK Kaju Fıstığının Sağlık Faydaları Nelerdir?

Kaju Fıstığının Sağlık Faydaları Nelerdir?

Kaju fıstığının sağlığa olan faydaları inanılmazdır. Böbrek ve fasulyeye benzeyen şekliyle kaju, İçeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral bulundurur. Kalp sağlığından diyabete, anemiden safra taşlarına kadar sağlığa faydası vardır.

Tropikal iklimlere sahip yerlerde yaygın olarak yetiştirilen kaju, protein, bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, potasyum ve çinko gibi gerekli minerallerin bir güç merkezidir. Sodyum da çok küçük miktarlarda bulunur. Kaju ayrıca C vitamini, B grubu vitaminler, folat, E vitamini, K vitamini de içerir.  Kuruyemişler çiğ mi kavrulmuş mu tüketilmeli?

Kalp hastalıklarını önler
Kaju, vücudumuzun A, D, E ve K vitamini yağlarını emmesi için gerekli olan sağlıklı beslenme yağlarının iyi bir kaynağıdır ve beyin ve kan pıhtılaşması için hayati önem taşıyan yağ asitleri üretmektedir. Bu sağlıklı yağlar tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar içerir. Kalp için iyidirler ve diyabetiklerde bile uygun miktarlarda tüketilirse kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olurlar.

Sağlıklı kaslar ve sinirler
Kaju, kemiklerin, kasların, dokuların ve vücudun organlarının sağlıklı gelişimi için hayati önem taşıyan iyi bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum kan basıncını korumaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, sinir fonksiyonunu sürdürmeye ve kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olur. Aynı zamanda metabolik işlevlerde bulunur, insülin aktivitesini etkiler ve vücudun kan şekeri düzeylerini düzenler.

Şeker hastalığı riskini azaltır
Çok düşük miktarda şeker bulunması ve zararlı kolesterol bulunmaması diyabetik hastalar için kajuyu güvenli yapar. Bu bile tip 2 diyabet riskini düşürmede yardımcı olur. Badem mucizesini keşfedin

Kanser tedavisinde etkilidir
Araştırmalar, asit ve antioksidanların zenginliğinin kajuyu tümör ve kanser tedavileri gören insanlar için etkili kıldığını gösteriyor.

Kan üretimine yardımcı olur
Kaju, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda yardımcı olur. Kemiklerin ve bağışıklık sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor. Vücudun sinir ve iskelet sistemi için de hayati önem taşır. Vücuttaki bakır eksikliği osteoporoz, düzensiz kalp atışı ve anemi ile sonuçlanabilir. Antep fıstığının faydaları

Kemik ve ağız sağlığını iyileştirir
Kajuda bulunan fosfor, diş ve kemiklerin sağlıklı gelişimi için gereklidir. Fosfor ayrıca protein sentezinde, karbonhidratların ve yağların emilimine ve hücresel sağlığın korunmasına yardımcı olur. Kemikleri güçlendiren sebze ve meyveler

Kansızlık riskini azaltır
Kaju, vücutta oksijen taşımak için hayati önem taşıyan enzimlerin ve bağışıklık sisteminin işleyişinde yardımcı olan bir demir kaynağıdır. Beslenmedeki demir eksikliği, yorgunluğa, anemiye ve enfeksiyonlara duyarlılığın artmasına neden olabilir.

Safra taşlarını önler
Safra taşları, genellikle safra kesesinde biriken kolesterolden oluşan taş benzeri çözeltilerdir. Kaju fıstığı gibi sağlıklı fıstıkların beslenmeye düzenli olarak dahil edilmesi safra taşı oluşma riskini azaltabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir
Kaju, bağışıklık sisteminin mikrobik enfeksiyonlara, protein sentezine ve yaraların iyileşmesine karşı güçlenmesinde hayati bir rol oynayan çinko içerir. Hamilelik sırasında bebeğin büyümesi ve gelişmesinde son derece önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler

Kajunun yan etkileri
Böbrek taşları: Kaju, vücutta kalsiyumun emilimini engelleyen oksalat tuzları içerir. Biriken kalsiyum, böbrek taşlarının oluşumuna neden olabilir. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar, böbrek taşı geliştirme eğilimi gösteren kişilerin sadece küçük ila orta miktarda kaju tüketmesi gerektiği sonucuna vardılar.

Kaju alerjisi: Sağlık faydalarına rağmen, kaju fıstığına alerjisi olanlar için tüketimi sağlık açısından tehlikeli olabilir.
Temaslı dermatit: Temaslı dermatit, cildin alerjenle teması sonucunda ortaya çıkan, kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Kurdeşen veya şişme, ağız çevresinde veya fıstık veya kabuklarıyla temas eden diğer kısımlarda gelişebilir. Kaju fıstığında bulunan anakardik asit ayrıca akut cilt döküntüleri ve alerjilere neden olabilir.

Gastrointestinal rahatsızlık: Kajuya karşı alerjiniz varsa bulantı, ishal, karın krampları, öksürük ve kusma yaşayabilirsiniz.

Solunum zorlukları: Kajuya alerjiniz varsa, burun akmasu, öksürük ve nefes darlığı sıklıkla hissedilebilir. Daha şiddetli reaksiyonlar, glottik ödem veya anafilaksi gibi ölümcül bir duruma neden olabilir.

Birkaç istisna dışında, kaju beslenmede yer almak için sağlıklı bir seçenektir. Uygun miktarlarda tüketilirse, sağlık durumunun korunmasına yardımcı olabilirler. Özellikle etten kaçınan vejeteryanlar için kaju, gerekli besin maddelerinin eksikliğini telafi etmek için iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkabilir.

İlgili Makaleler

Sifonu Çekmeden Klozet Kapağını Kapatmalısınız

Bir düşünün. Sifonu ne zaman çekiyorsunuz? Klozet kapağını kapatmadan önce mi, kapattıktan sonra mı?...

Diş Temizleme Tozu Nasıl Yapılır?

Diş Temizleme Tozu Nasıl Yapılır? Diş macunlarının içinde sağlığa zararlı birçok madde bulunuyor. Bunlar...

Ylang Ylang Esansiyel Yağının Şaşırtıcı Faydaları

Ylang ylang esansiyel yağı, yakın zamana kadar fazla bilinen bir yağ olmamasına rağmen, birçok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Dondurucudan Hemen Çıkarmanız Gereken 5 Şey

Dondurucu, yemek planlaması, yaz ürünlerinin korunması ve daha fazlası için kullanışlı bir araçtır - ancak dikkatli değilseniz, rasgele yiyeceklerle dolu bir kara delik (veya...

Yatak Koruyucunuzu Temizlemek İçin 7 Basit Adım

Yatak Koruyucunuzu Temizlemek İçin 7 Basit Adım. Yatağınızın uzun ömürlü olması ve temiz kalması için mutlaka yatak koruyucu ped kullanmak gerekiyor. Peki yatak koruyucunuzu...

Odadaki Kötü Kokuyu Gidermenin Pratik Yolu

Odadaki Kötü Kokuyu Gidermenin Pratik Yolu. Evdeki odalarda hoş olmayan kokular oluşabilir. Odalardaki kötü kokuyu dağıtması için marketlerde fısfıslar, spreyler satılır. Ancak bunlar oldukça...

Yünlü Giysinin Kaşıntısı Nasıl Giderilir?

Yünlü Giysinin Kaşıntısı Nasıl Giderilir? Yün bir hayvanın tüylerinden elde edilir. Bazı yün türleri diğerlerinden daha yumuşaktır. Yün hassasiyetine sahip olanlar merinos ve kuzu...