Ana SayfaYEMEKKızartma Yaparken Yapılan 7 Hata

Kızartma Yaparken Yapılan 7 Hata

Patates, tavuk ya da soğan halkaları kızartırken yapılan bazı hatalar, kızartmaların lezzetini kaybetmesine neden olur. Herkes kızartma yapabilir ama herkes doğru şekilde kızartma yapamaz. Bazı noktalara dikkat ederek, her defasında kızartmalarınızdan istediğiniz sonucu almanız mümkün.

Kızartma yaparken, kızartacağınız yiyecekten, yağın türüne ve sıcaklığına kadar pek çok etken lezzeti belirlemede etkilidir. Kızartma yapılırken yaygın olarak yapılan 7 hatayı sizin için derledik. Bunlara dikkat ederek, her kızartma yaptığınızda mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.Mutfaktaki yemek / kızartma kokusu nasıl giderilir?

Hata 1: Çok yüksek sıcak yağda kızartma

Mükemmel kızarmış tavuk, çıtır çıtır bir patates kızartması  için, yağınızın 160 ila 200 derece arasında olduğundan emin olun. Daha yüksek sıcak yağda yiyecekleriniz çok çabuk pişer ve kurur, hatta daha da kötüsü, yiyeceklerin dışı hemen yanar içi ise pişmez. Kızartma tavası alev alırsa ne yapmalısınız

Hata 2: Çok düşük sıcaklıkta kızartma

Çok sıcak bir yada kızartma olmazsa, düşük sıcaklıkta bir yağda da kızartma iyi sonuçlar vermez. Yağınızın sıcaklığı düşükse, kızarttığınız yiyecekler tam olarak kızarmaz ve istediğiniz çıtırlığı elde edemezsiniz.

Mutfağınızda yağın sıcaklığını ölçmek için bir termometre bulundurun. Böylece yağın sıcaklığının her zaman doğru olduğundan emin olabilirsiniz. Patates kızartmasının içi yumuşak dışı çıtır olması için

Hata 3: Yanlış yağ kullanmak

Avokado ve zeytinyağı gibi yağlardan kaçının. Çünkü bunlar düşük duman noktasına sahiptir ve diğer yağlara göre daha pahalıdırlar.  Ayçiçek yağı kızartma için daha uygun bir yağ seçeneğidir.

Hata 4: Bir kerede çok fazla kızartma

Aynı anda tavada çok fazla yiyecek kızartmaya çalışmak, iyi pişmelerini engeller. Daha iyi sonuç almak için tavayı çok fazla doldurmadığınızdan emin olun. Kızartma tavalarındaki yanmış yağlar nasıl temizlenebilir?

Hata 5: Çok büyük kızartma parçaları

Kızartacağınız yiyeceklerin büyük parçalar halinde olması, daha iyi pişmelerini sağlar. Aksi halde yiyeceklerin dışı hızla kızarırken, içleri çiğ kalabilir.

Hata 6: Hamuru iyi karıştırmamak

Soğan halkası ya da tavuk kızartmak için kullanacağınız un karışımının iyice çırpılması gerekir ki, hamur hava alabilsin ve içinde kalan yiyecekler iyice pişebilsin.Kızartma yağları ne kadar kullanılmalı?

Hata 7: Artık yağın kullanılması

Daha önce kızartma yaptığınız yağı tekrar kızartma için kullanmayın. Yanan yağ hem yiyeceklerinizin lezzetini bozar hem de sağlık açısından zararlı hale de gelebilir. Fritöz gibi, bir seferde çok fazla yağ kullanmak gereken durumlarda 3 defadan fazla aynı yağın kullanılması önerilmez. Sağlık açısından az yağda kızartma yapılması ve aynı yağın tekrar kullanılmaması tavsiye edilir. Kızartma yağı kaç kere kullanılır?

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler