Ana SayfaHAYATKitapların Kurtlanması Nasıl Önlenir?

Kitapların Kurtlanması Nasıl Önlenir?

Kitapların kurtlanabileceği kimsenin aklına gelmez ama aslında bakımsız kaldıklarında kitaplar da kolaylıkla kurtlanabilir. Bunun önüne geçmek için kitaplarınızın ve kitapların yer aldığı dolapların temizliği, bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Uzun süredir bakmadığınız kitap dolabınızı açtığınızda kitapların içinde çıkan kıpır kıpır küçük kurtlarla karşılaşabilirsiniz. Büyük olasılıkla kitapların iç kısımları yenmiş ve kapakları kalmış olacaktır. Böyle manzaralarla karşılaşmamak adına önlemlerinizi almalısınız. Kitapları korumak için doğal yollar olduğu gibi oldukça ilginç doğa üstü yöntemler de vardır. Uygulayacağınız yöntemler kitabın kurtlanmasına engel olabileceği gibi hiç hoşlanılmayan sararmalara karşı da engelleyici olacaktır. Yumurta Nasıl Saklanmalı?

Kitap Nasıl Saklanmalı?

Kitaplarınızı dizdiğiniz raf ya da dolapların konum açısından doğru olması gerekiyor. Kitaplar her şeyden önce güneş ışığından ve yüksek voltajlı lambaların ışıklarından uzakta olmalıdır. Kitapların yer alacağı mekân ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Rafa kitapları yerleştirirken kitap kapağındaki tozlar mutlaka alınmalı ve kitaplık rafı en az ayda bir kez olmak üzere tamamen temizlenmelidir. Bunun için kitaplar tamamen raftan indirilmeli, önce raf tozlardan arındırmalıdır. Ardından kitaplar tek tek tozu alınarak rafa yerleştirilmeli. Kitapları yerleştirmeden önce elinize aldığınızda sayfalarını bir iki kez havalandırmanızın da faydası olacaktır. Yorganlar Nasıl Saklanmalı?

Defne Yaprağı ile Kitap Kurdu Önleme

Defne yaprağı bakliyatların böceklenmesini önlemek amacıyla kullanılmaktadır ama kitapların kurtlanmasına engel olduğunu bilenlerin sayısı azdır. Uzun süre kitaplıkta bekleyecek olan kitapların aralarında birkaç adet defne yaprağı yerleştirmek yeterli olacaktır. Defne yaprağının kokusu kitapların böceklenmesini ve kurtlanmasını önleyecektir. Defne yapraklarını aktarlardan doğal olarak temin edebilirsiniz. Tavuk Eti Nasıl Saklanmalı?

Naftalin ile Kitap Kurdu Önleme

Naftalin böcek, kurt ve güve gibi birçok haşerenin önlenmesinde etkili bir madde. Üstelik naftalin bu tür haşerelerden evinizdeki birçok eşyayı koruyabilecektir. Kitapları kurtlardan önlemek için naftalini kitaplığınızın birkaç noktasına yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Naftalin de tıpkı defne yaprağı gibi kokusu ile kitapların kurtlanmasına engel olacaktır. Naftalini birçok markette rahatlıkla bulabilirsiniz. Gıdalar Buzlukta Ne Kadar Saklanır?

Karbonat ile Kitap Kurdu Önleme

Kitapların korunması için en doğal yöntemlerden bir diğeri de karbonat kullanılan uygulamadır. Hemen herkesin evinde bol miktarda bulunan karbonat ile kitaplarınızı koruyabilirsiniz. Bunun için kitaplarınızın yer aldığı rafa ve kitap yapraklarının aralarına bir tutam karbonat serpiştirmek yeterli olacaktır. Evde hijyen alanında birçok faydası dokunan karbonat, kokusunun da yardımı ile kitaplarda kurt ve böcek oluşumunu önler. Karbonatın sizin alamayacağınız ama minik haşerelerin yeteri kadar rahatsız olacağı bir kokusu vardır. Karbonat zararsız bir madde olduğundan özellikle çocuklu evlerde kitapların korunmasına en çok tercih edilen yöntemdir. Fiyatı uygun, kolaylıkla uygulanabilen, en doğal yöntem olduğu söylenebilir. Un Nasıl Uzun Süre Muhafaza Edilir?

Kepikeç ile Kitapları Korumak

Kebikeç hikayesi oldukça ilginç olan bir dua olarak tanımlanabilir. Ya Kebikeç ifadesinin kitapları böceklerden ve güvelerden korumak amacıyla yazılmış bir çeşit tılsım olduğuna inanılmaktadır. Geçmişte de özellikle el yazması eserlerin ilk sayfalarında bu ifadeye rastlanmıştır. Tılsımlı olduğuna inanılan bu ifadede geçen ismin kitapları her çeşit haşerattan korunacağına inanılan bir çeşit canlı olduğuna inananlar da vardır. Hatta kebikeçi kurtların şahı olarak tanımlayanlar da olmuştur. Kebikeç duası olarak bilinen duanın yazıldığı kitap için bu kitabı kıyamete kadar koru şeklinde açıklandığı da bilinmektedir. Şansınızı denemek isterseniz kitaplarınızın arasına hazır olarak bulup satın alabileceğiniz kebikeçli ayraçlardan yerleştirebilirsiniz. Ayraç alacak vaktiniz yoksa küçük kağıtlara Ya Kebikeç yazarak kitap aralarına koyabilirsiniz. Ancak siz yine de bilinen doğal yöntemleri de bu yöntem ile bir arada kullanmaya çalışın. Yufka Nasıl Saklanır?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler