Ana Sayfa HAYAT Ahşap Kesme Tahtasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Ahşap Kesme Tahtasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

0
793

Bazı insanlar plastik kesme tahtalarını tercih ederler. Çünkü plastik kesme tahtaları bulaşık makinesine konabilirler. Bazı kadınların tercihi tahta kesme tahtasıdır. Ancak ahşap kesme tahtalarının kullanımı da bakımı da diğerlerinden biraz farklıdır. Bunlara dikkat edilmesi halinde ahşap kesme tahtasının ömrü uzar ve bakterilerden korunmuş olur. Kesme Tahtası Nasıl Dezenfekte Edilir?

İşte yapılması ve yapılmaması gerekenler:

Tahta kesme tahtasını yumuşak bir sabun ve su ile fırçalayın. Mutfak havlusu veya bezle iyice kurulayın.
Üzerinde çalıştığınız ahşap kesme tahtasını uzun süre kirli olarak bırakmayın. Kullandıktan sonra doğrudan temizlemek en iyisidir. Çok fazla nem tahta üzerinde kalırsa zarar görebilir. Kesme Tahtası Doğal Yöntemlerle Nasıl Temizlenir?
Kesme tahtasının yüzeyinde gıda kalıntıları kaldığını düşünüyorsanız, kesim yüzeyini çelik kazıyıcı ile kazıyabilirsiniz.
Aşhap kesme tahtasının üzerinde kesinlikle çiğ balık ve kümes hayvanlarının etlerini kesmek için kullanmayın. Bunun plastik olan kesme levhalarını kullanın.
Tahtaya az miktarda mineral yağı sürün. Üzerine yayın. Sonra süngerli bir bezle yıkayın. Kullanmadan önce kurumasını bekleyin. Kesme Tahtasının Kaymasının Önlemenin Yöntemi
Aşhap kesme tahtasını sert deterjanlarla veya bulaşık makinasında kesinlikle yıkamayın.
Tahtanın üzerinde kesim yaparken sürekli aynı alanı kullanmayın. Kesimi, eşit olarak tüm yüzeye dağıtın.