Ana SayfaHAYATBoya Kokusu Nasıl Giderilir?

Boya Kokusu Nasıl Giderilir?

Neredeyse yılda bir kez evler boyanır, badana yapılır ve tertemiz bir görüntüye kavuşur. Evler badana yapıldıktan sonra oluşan koku uzun süre evin duvarlarından gitmez. Hem sağlık açısından zararlı hem de rahatsızlık verici olan bu kokuların giderilmesi için kullanılabilecek basit yöntemler vardır.

Boya Kokusuna Bayat Ekmek Ve Patates

Badana yapılan evdeki kötü kokuların giderilmesi için odanın ortasına bir kap içinde parçalanmış bayat ekmek ve soyulmuş, doğranmış patates koymak gerekir. Pencereler ve kapı kapalı bir şekilde bir gün bekletilen patates ve bayat ekmek evdeki boya kokusunu tamamen yok eder. Ancak ertesi gün evin birkaç saat boyunca havalandırılması gerekir.

Badana Kokusu İçin Süt

Yeni boya yapılan odadaki kokuyu gidermek için bir tencerede süt kaynatılır ve kaynamış süt odanın ortasına konur. Pencere ve kapı kapalı bir şekilde 3-5 saat bekletilirse odadaki boya kokusu yok olacaktır. Boya kokusu için kullanılan sütün içilemeyeceğini de belirtmek gerekir. Evdeki sigara kokusunu gidermenin 10 yolu

Boya Kokusu İçin Sirke Ve Deterjan

Evdeki boya kokusuna sirke, su ve deterjan karışımı ile çözüm bulunabilir. Genişçe bir kap içinde bir litre su, bir bardak sirke ve 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanı karıştırılır. Karışım odanın içinde 3-5 saat bekletilirse boya kokusunun kaybolduğu görülecektir. Sonrasında kapı ve pencereleri açıp odayı havalandırmak gerekir.

Soğan İle Boya Kokusunu Giderme

Yeni badana yapılan odanın içine bir kapta iri dilimlenmiş soğan konabilir. Pencere ve kapı kapalı olarak odanın ortasında 3-5 saat bekletilen soğanlar boya kokusunu tamamen yok edecektir. Soğan kokusunun giderilmesi için de kapı ve pencereleri açıp odayı bir saat havalandırmak gerekir. Kendi koku çubuklarınızı yapabilirsiniz

Boya Kokusuna Amonyaklı Su İle Çözüm

İçi su dolu bir kabın içine amonyak dökülür. Bu karışım odanın ortasında bir gece bekletilir ve sabah oda havalandırıldığında odadaki kokunun yok olduğu görülür.

Boya Kokusunu Gidermek İçin Limon Veya Portakal

Yeni boya yapılan odadaki boya kokusunu gidermek için ocak üzerinde limon kabuğu ya da portakal kabuğu yakmak çok pratik bir çözümdür. Odanın içine yayılan mis gibi turunçgil kokusunun hemen kaybolmaması için pencere ve kapı kapalı tutulur. Bu şekilde 2-3 saat bekletildikten sonra kapı açılır ve kokunun tüm eve yayılması sağlanır. Çamaşırdan rutubet kokusu nasıl giderilir?

Boya Kokusunu Gidermek İçin Üretilen Kimyasallar

Boya satılan dükkânlardan kolaylıkla edinilebilecek kimyasal boya parfümleri de kokuyu gidermekte yardımcı olacaktır. Boya parfümleri, astar ve son kat boyalara karıştırılarak kullanılır. Bu şekilde boyandıktan sonra kokunun giderilmesi için her hangi bir şey yapmaya gerek kalmaz, odanın içi mis gibi parfüm kokar. Ancak boya parfümleri kimyasal içerikli olduğundan sağlık açısından zararlı olabilir. Bu sebeple kokuyu gidermek için öncelikle doğal yöntemlerin tercih edilmesi önerilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler