Ana Sayfa HAYAT PRATİK Yıkanan Bulaşıklardaki Su Lekeleri Nasıl Önlenir?

Yıkanan Bulaşıklardaki Su Lekeleri Nasıl Önlenir?

0
978

Bulaşık makinesi satın alırken ne kadar dikkat etseniz de sizi memnun etmeyen bir yönüyle karşılaşırsınız. Bunların başında da bulaşıklarda leke kalması gelir. Birçok bayanın en büyük şikâyeti bu konudadır ve birçok çözüm yolu aranır. Çözüm bulabilmek için ilk olarak lekeye neyin neden olduğunu tespit etmek gerekir. Doğrudan nedenin üzerine yönelmek; sorundan kısa sürede kurtulmanız bakımından önem taşır. Aynı durum hem makinede hem elde yıkamada geçerlidir. Bulaşık Makinası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Nokta

Bulaşıkta Kalan Lekelerin Nedenleri

Bulaşıklarınıza yapışıp kalan lekelerin birçok nedeni olabilmektedir. Eğer bulaşık yerleştirme esnasında yemek kalıntıları bırakıyorsanız; lekelerle daha sık karşılaşabilirsiniz. Yemek kalıntıları püskürtücülere ve filtreye zarar verir. Bu durumda bulaşıklarınız dilediğiniz gibi tertemiz yıkanmaz. Çok fazla bulaşık doldurmak da aynı sorunla karşılaşmanızda ciddi bir neden olabilir. Yanlış deterjan kullanımı, deterjanın miktarı, yıkama programının seçimi gibi konular da önemlidir. Tüm detaylara özen göstermenize rağmen sorundan kurtulamıyorsanız; şebeke suyunun kalitesi de nedenler arasında söz konusu olabilir.

Lekelerden Kurtulmak için Neler Yapılabilir?

  • Bulaşıklardaki lekelerle karşılaşmamak için ilk etapta bardak, tabak alışverişlerinizde dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin; ince ve uzun bardaklar yapıları gereği ve yanlış yerleştirme sonucu lekeli kalabilmektedir. Bardak satın alırken; kısa, geniş yapıda olanları tercih edebilirsiniz. Bulaşık Makinası Bulaşıkları Neden Çizer? Ne Yapılması Gerekir?
  • Deterjan seçimine dikkat ederek, bulaşık lekelerinden kurtulabilirsiniz. Komşunuzun bulaşık makinesi için oldukça iyi olan bir ürün, sizin için aynı özellikte olmayabilir. Bu durumda en doğrusu sırayla farklı deterjanlar denemektir.
  • Makinenin tuzunu, parlatıcısını asla ihmal etmemelisiniz. Şebeke suyunun kalitesinde sıkıntı olması durumunda makineye eklenen tuz ciddi anlamda bir önlem sağlamaktadır. Parlatıcı kullanmak leke sorununa neredeyse tamamen çözüm olmaktadır. Ancak bu ürünlerin kanserojen olması durumu söz konusu olduğundan doğal yöntemler tercih etmek istemeniz normaldir. Bu aşamada imdadınıza sirke yetişecektir.
  • Makine kullanımına da ayrıca özen göstermelisiniz. Makinenin bulaşıkları kurutmasına müsaade etmeden kapağını açarsanız; metallerde ve camlarda bol miktarda su damlası lekesi görebilirsiniz. Bunun için makine kurutma işlemini bitirdikten sonra bile birkaç dakika beklemelisiniz.

Elde Yıkamalarda Lekeleri Önleme

Bulaşıklarınızı elde yıkıyorsanız ama yine de su damlası lekelerinden kurtulamıyorsanız; birkaç küçük ipucuyla sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Bulaşık suyunuzun içine sirke ilave etmek sorununuza çözüm olabilir. Bulaşıkları yıkadıktan sonra kurutma aşamasında özellikle bardakların zeminle arasında mesafe olmasına dikkat edin. Ağızları kapalı kalan bulaşıkların içi uzun süre nemli kalacak ve su lekeleri oldukları yerde kurumaya başlayacaktır. Elde yıkanan bulaşıklarda tuz ve parlatıcı gibi ürünler kullanılamayacağı için en önemli malzeme elde yıkama deterjanıdır. Deterjanı, makine deterjanı seçiminde olduğu deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. Zaman içinde kendiniz için en uygun ürünü keşfedeceksiniz. Bulaşık Makinasında Bulaşık Dışında Yıkanabilen Eşyalar

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın