Ana Sayfa HAYAT Deve Dikeni'nin Sağlık Açısından 7 Faydası

Deve Dikeni’nin Sağlık Açısından 7 Faydası

Deve Dikeni ya da Meryemana Dikeni, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde 2000 yıldan fazla bir süredir çeşitli hastalıkların doğal bir çare olarak kullanılmaktadır. Yüzyıllarca “karaciğer toniği” olarak bilinen bu bitkide, karaciğer koruyucu gücünde etkin madde olan silyarin olarak bilinen kimyasal bir bileşikte bulunur. Silymarin aslında zehirli maddelerle hasar gören karaciğer hücrelerinin onarılmasına yardımcı olduğu düşünülen bir grup flavonoid maddesidir. Aynı zamanda karaciğer hücrelerinin aynı toksinler tarafından tahrip edilmesini önler.

İşte Deve Dikeninin sağlık açısından faydaları

1. Karaciğeri Korur
Karaciğerin korunması ve desteklenmesi, deve dikeninin en çok bilinen yararıdır. Karaciğer en büyük iç organımızdır ve bir takım temel işlevleri yerine getirmekten sorumludur. Karaciğer, aldığımız nefes, ilaçlar veya yiyeceklerle vucudumuza giren birçok toksinin (zararlı maddelerin) filtre edildiği yerdir. Aynı zamanda hormon üretimine yardımcı olur, glikozu kan dolaşımına salgılar, böylece sürekli enerji akışını sağlar.

Deve dikeni, ağır yükün bir kısmını karaciğerden almaya yardımcı olur. Yiyeceklerimizdeki böcek ilacı, sudaki ağır metaller, havadaki kirlilik ve alkol veya uyuşturucu tüketimi gibi şeylerin zararlı etkilerini tersine çevirirken karaciğer hücrelerini yeniden yapılandırmaya yardımcı olur. Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

2. Böbrek sağlığı
Böbrek üzerindeki etkileri karaciğere benzerdir. Böbrek hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

3. Yüksek kolestrolü düşürme
Deve dikeni, enflamasyonu durdurabilen güçlü iltihap önleyici özellikler içerir, iltihaplanma kalp hastalığının başlıca nedenlerinden biridir. Bu faydalı bitki, yüksek kolestrol seviyelerini düşürür “iyi” HDL kolesterolü yükseltir. İltihaplanmayı azaltarak atardamarlarda oksidatif stres hasarını önler.

4. Diyabetin önlenmesi veya kontrolü
Diyabetli olanlar arasında, yapılan araştırmada dört ay süreyle silyarin alan hastaların, önceki üç ay boyunca kan şekeri ortalamasının bir ölçütü olan glikozile hemoglobinde dramatik bir azalma bulunmuştur. Açlık kan şekeri, toplam kolesterol, LDL (kötü) kolestrol ve trigliseridlerinde azalma meydana gelmiştir.

5. Safra taşlarını önleme
Safra taşları her yıl en az 20 milyon kişiyi etkilemektedir. Karaciğer, böbrekler, bağırsaklar, pankreas ve safra taşları gibi diğer sindirim organları birlikte çalıştıklarından, deve dikeninin safra taşlarını önlediği bilinmektedir. Yararları hem gastrointestinal hem de endokrin sistemleri desteklerken enzimlerle safra üretimini sağlayarak, kanın detoksifıye edilmesine yardımcı olur.

6. Daha iyi cilt
Deve dikeninin anti-inflamatuar, detoks ve antioksidan özellikleri cildinizin daha güzel ve genç görünmesini yardımcı olur. Yaşlanma belirtilerini içten dışa doğru azaltabilir ve cilt üzerindeki koyu lekeler, çizgiler ve kırışıklıkları gibi cilt hasarlarını önler. Araştırmalar, silyarin içerenler fitokimyasalların güneş ışınlarından dolayı meydana gelebilecek cilt kanserini de önlediğini göstermektedir.

7. Yaşlanma karşıtı
Deve dikeni, güçlü antioksidanları sebebiyle, serbest radikal hücrelerin hasarını önler, toksik kirleticileri ve atıkları kan ve sindirim sisteminden uzaklaştırmaya yardımcı olduğundan, vücudun iç kısmına anti-aging etkileri sunar. Ayrıca diyabet, kalp rahatsızlığı, böbrek ve karaciğer hasarı, cildin erken yaşlanması neden olduğu için bu rahatsızları önleyerek daha iyi ve genç görünüm sunar.

İlgili Makaleler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan...

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem. Uykuya dalmakta zorlanıyor, saatlerce uyumak için uğraşıyor musunuz?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak için farklı yöntemler uygulanması gerekir. Süet bir giysinizde leke varsa...

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı. Kendi bulaşık makinanızın deterjanını yapmak hem kolay hem de ucuzdur. Böylece bulaşık makinası deterjanlarında bulunun kimyasallardan da uzak...

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden. Argan, hem geleneksel hem de güzellik amacıyla Fas'ta geleneksel olarak kullanılan altın, pürüzsüz bir yağdır. Esansiyel yağ...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan veya bahar aylarında çiçek açan ağaçları seçerseniz çok daha güzel...