Ana Sayfa HAYAT Rutubet Neden Olur? Nasıl Çözüm Bulunur?

Rutubet Neden Olur? Nasıl Çözüm Bulunur?

0
1741

Günümüzde birçok kişinin korkulu rüyalarından birisi olan rutubet, hem evdeki eşyaların çürümesine, hem evde yaşayan kişilerin romatizma rahatsızlığı yaşamalarına, hem de alerji gibi farklı pek çok probleme neden olabilmektedir. Bir evin ideal nem oranı yüzde 40 ila yüzde 50 arasındadır ve ev içerisindeki nemin bu değerlerin dışına çıkması halinde rutubet sorunu da baş göstermeye başlamaktadır. Havadaki su buharı anlamına gelen rutubet kelimesi, aynı zamanda nem sözcüğünün de eş anlamlısı olarak bilinmektedir. Rutubeti yok etmek için ev yapımı sprey tarifi

Evdeki Rutubetin Nedenleri Nelerdir?

Rutubet yani su buharı, evde yaşayan insan, bitki ya da hayvan gibi canlıların nefes almaları ve terlemeleri sonucunda meydana gelebilmekle birlikte yemek pişirme, çamaşır yıkama ya da duş alma gibi olağan aktiviteler ile de oluşabilmektedir. Rutubet hemen hemen her evde az miktarda olsa da bulunmaktadır ancak bir problem haline geliyorsa bunu temel sebebi evin yeterince yalıtılmamış olmasıdır.

Dış çevredeki yağmuru, soğuğu ya da eve farklı bir yerden gelen suyu çeken duvarlar, evdeki yüksek sıcaklık ile karşılaştıkları zaman fazlasıyla su buharı oluşturmakta ve bu da rutubetin meydana gelmesine sebebiyet vermektedir. Bunların yanı sıra ev içerisindeki sıcaklık değişimleri de yine rutubetin nedenlerinden birisi olabilmektedir. Bu duruma; bir odada soba yanarken başka bir odanın sıcaklıktan uzak kalması ve bunun sonucunda soğuk hava ile sıcak havanın karşılaşıp çarpışması ile birlikte su buharına neden olması örnek verilebilmektedir. Evdeki rutubetten kurtulmak için çözümler

Pencere Nedeniyle Meydana Gelen Rutubet

Evin inşaatı sırasında pencerelerin montajı eksik veya hatalı yapıldıysa ya da silikon sürme ve dolgu yapma işlemlerinde sorun olduysa pencereler ile evin duvarları arasında belirgin boşluklar kalmaktadır. Bu durumda camlar bu boşluklara soğuk hava ya da çevreden gelen suyu sızdırabilmektedir. Sızdırma sonucunda ise pencerenin yüzeyinde terleme adı verilen buğu oluşmaktadır. Buğu da ev içerisinde kendisini rutubet olarak gösterebilmektedir.

Pencere Nedeniyle Oluşan Rutubet Nasıl Giderilir?

Pencerelerin terlemesi nedeniyle meydana gelen rutubetin giderilebilmesi için gün içerisinde camların aralıklarla açılarak evin iyice bir havalandırılması gerekmektedir. Bu havalandırma işlemi sayesinde evin içerisinde gezen ve sonrasında rutubete neden olan nem kolaylıkla evden uzaklaştırılabilmektedir. Ayrıca pencerelerin soğumasına ve su buharı oluşturmasına engel olabilmek için pencerelerin altında petek varsa üstlerinin kapanmaması gerekmektedir. Çünkü bu petekler pencerelerin ısınmasını sağlayarak buharı önlemektedir. Çamaşırlardaki rutubet kokusu nasıl giderilir?

Farklı Sebepler ile Oluşan Rutubet Konusunda Yapılabilecekler Nelerdir?

Evin farklı bölgelerinde meydana gelen rutubet için olabilecek en iyi çözüm izolasyondur. Evin dış cephesine yapılabilecek olan izolasyon ile duvarlar soğuk havayı ve suyu geçirmeyecek hale getirilebilmektedir. Bu tür bir dışarıdan müdahalenin rutubet üzerinde çözüm sağlama konusunda etkisi çok büyüktür. Ayrıca dışarıdan gelen suyun çatıdan akabilme ihtimaline karşı çatının onarılması ve su oluklarının da kontrol edilmesi önemlidir. Yerden kaynaklanan sorunlarda ise bu defa da zemine bir ısı izolasyonu uygulanabilmektedir.

Evin Dış Cephesine İzolasyon Yapılamıyorsa Başka Çözümler Nelerdir?

Evin dış cephesine rutubeti bitirmek amacıyla izolasyon yapılamıyorsa geriye kalan çözümlerin hepsi geçicidir. Bu çözümler rutubeti tamamen engelleyemese de nemin etkilerini en aza indirgeyebilmektedir.

Evde hava sirkülasyonu sağlamak için sık sık havalandırmak, ısı yalıtım levhaları ile iç cephe yalıtımı yapmak, nem alıcı cihazlardan kullanmak, anti küf içeriğe sahip olan duvar boyaları ile duvarları boyamak, ev içerisinde bitki barındırmamak ve evin ısıtma sistemini düzenli olarak kontrol ettirmek uygulanabilecek olan diğer çözümlerdendir. Bu çözümlerin uygulanması halinde kalıcı olmasa da uzun bir süreliğine rutubet sorunlarından kurtulabilmek mümkün olmaktadır.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın