Ana SayfaHAYATEpsom Tuzunun Her Evde Olması İçin 17 Neden

Epsom Tuzunun Her Evde Olması İçin 17 Neden

Epsom tuzu en iyisi banyo tuzlarının bir bileşeni olarak bilinir. Bu tuzun yatıştırıcı, ağrıyan kasları iyileştirici, güzelliğinize hatta bahçenizin sağlıklı olmasına kadar birçok alanda geniş bir yararı vardır.

Epsom tuzu nedir?
Epsom tuzu, aslında magnezyum ve sülfattan oluşan bir mineral bileşik olması ve teknik olarak magnezyum sülfat olarak bilinen geleneksel tuzdan farklıdır. Tablet tuzu gibi görünen küçük, renksiz kristallerden oluşur, ancak masa tuzu sodyum klorürden oluştuğundan aslında tamamen ayrıdır. Magnezyum sülfat, çoğumuzda eksik olan bir mineraldir.

1. Vücudunuzu Gevşetin
Sıcak su içerisinde çözülmüş olan Epsom tuzları – Epsom tuz banyosunda olduğu gibi – derhal vücudumuzun içinde çalışmak için cildi emer. Magnezyum iyonları, Epsom tuz moleküllerinden kopar ve serotonin üretimini teşvik ederek ve adrenalinin etkilerini azaltarak stresini hafifletmeye başlarlar. Magnezyum ayrıca hücrelerdeki enerjinin üretiminde kritik bir rol oynar ve huzursuzluk ya da kaygı duygusu yaşamadan canlandırılmamıza yardımcı olur. Güzellikle reçetelerinin gizli kahramanı: Epsom Tuzu

2. Ağrı ve Krampları Giderin
Deriden absorbe edilen Epsom tuzları eklemdeki kas gerginliğini, ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmak için de çalışır. Gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarını hafifletmek veya karın kramplarını yatıştırmak için kendinizi sıcak bir Epsom tuz banyosuna batırın.

3. Kas ve Sinir İşlevi
Gerginliği, ağrı ve krampları gidermenin yanı sıra, magnezyum sülfat insan vücudu üzerinde birkaç başka olumlu etkiye sahiptir. Birçok enzimatik fonksiyona yardımcı olur, hücrelerdeki sıvı retansiyonunun düzenlenmesine yardımcı olur ve vücudun sinir sistemi boyunca kimyasal sinyaller göndermek için kalsiyum kullanımını kolaylaştırır. Çocuğunuzun sağlığını iyileştirmenin 9 kolay yolu

4. Damar Sağlığı için
Epsom tuzları, iltihaplanmayı azaltarak ve damarların esnekliğini koruyarak dolaşımın iyileştirilmesine ve ciddi kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir . Daha sağlıklı damarlar, kan pıhtısı, plak birikimi ve atardamar duvarlarına zarar verme riski daha azdır. Stresi azaltmak, tansiyonunuzu düşürmek ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmek için haftada üç ila dört kez bir Epsom tuz banyosu yapın.

5. Kan Şekeri Düzenleme
Hem magnezyum hem de sülfat vücudun insülini üretme ve kullanma becerisini geliştirmeye yardımcı olur. Düzenli olarak Epsom tuzlarının alınması – ya oral ya da transdermal olarak – kan şekerinin düzenlenmesine, şeker hastalığının riskinin azalmasına ve genel günlük enerji düzeyinizin yükselmesine yardımcı olabilir. Ayak kokusunu gidermenin 5 doğal çözümü

6. Kabızlığı Giderir
Epsom tuzunun daha popüler kullanımlarından biri salin müshilidir. Bir çay kaşığı Epsom tuzunu bir fincan ılık suya ve içeceğe çözün. Not: Bu çözüm günde bir defadan fazla kullanılmamalıdır. Belirtiler birkaç günden fazla sürerse, her zaman bir doktora danışması önerilir.

7. Kıymıkların Çıkarılmasını Yardımcı Olur
İnatçı bir parçacığı çıkarmak için, etkilenen vücut bölümünü ılık suda ve Epsom tuzlarına birkaç dakika kadar ıslatın. Magnezyum sülfat yaranın etrafındaki iltihaplanmayı azaltacak ve parçacığı yumuşatacak, böylece çıkarılmasını daha kolaylaştıracaktır. Magnezyum eksikliğiniz varsa gidermenin 8 yolu

8. Ayakları Sağlıklı Tutun
Ayaklarınızı Epsom tuzlarına batırmanın, ağrı ve sancıları gidermek için iyi bilinen bir bilgidir. Ancak atlet ayağının ve ayak parmaklarının mantar enfeksiyonlarını tedavi etmesine yardımcı olabileceğini de biliyor muydunuz? Basitçe ılık suya yarım bardak Epsom tuzu ekleyin ve kaşınmayı, yanmayı hafifletmek ve ayaklarınızı daha hızlı iyileştirmek için istediğiniz süre boyunca (veya su soğuyuncaya kadar) ıslatın.

9. Gut rahatsızlığı hafifletir
Sıcak suya Epsom tuzlarından 1 çorba kaşığı ekleyip guttan etkilenen vücut parçalarını ıslatın. Magnezyum sülfat, ağrı ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olmak için deriyi ve şişmiş, ağrıyan derzlere hızla emer. İlerleyen yaşlarda diz ağrıları yaşamayın

10. Cildinizi Eksfoliye Etmek
Nemli bir cilt üzerinde bir avuç Epsom tuzu ovuşturarak, ölü hücreleri kolayca çıkararak cildinizin daha sağlıklı görünmesine ve daha yumuşak hissetmenize yardımcı olur. Bu tedaviyi ellerde, ayaklarda ve aralarındaki her şeyde kullanın. Boyun sertleşmesini önlemenin doğal yolları

11. Doğal Yüz Temizleyici
Yatmadan önce geceleri kolay günlük tedavi için düzenli bir temizleyici ile Epsom tuzunu bir çay kaşığı karıştırın ve yüzünüze peeling yapabilirsiniz.

12. Saçlarınızdaki Ürün Birikmesini Önleyin
Saç spreyinin veya diğer stil ürünlerinin saçlarından uzaklaştırılması için Epsom tuzlarının her bir fincanı ve limon suyunu iki litre suya karıştırın. Kapağını kapatın ve karışımı kullanmadan önce 24 saat bekletin. Ardından saçların üzerine dökün ve yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Her zamanki gibi bir yıkamayın. Kas ağrılarından hızlı bir şekilde kurtulun

13. Tencere ve Tavaları yıkayın
Fırçalamadan önce o kirli bulaşıkların içine biraz miktarda Epsom tuzu dökün. Tuz kristallerinin aşındırıcı dokusu, tenceredeki yapışmış yiyeceklerin daha kolay çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

14. Fayans ve fayans aralarını Temizleyin
Süper etkili bir fayans ve harç temizleyicisi oluşturmak için eşit miktarda Epsom tuzları ve sıvı bulaşık deterjanı karıştırın. Bu karışımı banyo, mutfak veya hatta duştaki kirli veya lekeli yüzeylere uygulayın ve bir iki dakika kadar ıslatın. Daha sonra gevşemiş kiri temizleyip durulayın. Mis kokulu banyo tuzları yapmak ister misiniz?

15. El Yıkamak İçin Kullanın
Epsom tuzlarını ve bebek yağı eşit miktarda karıştırarak nemlendirici bir el temizleyicisi oluşturun. Bu karışımı, evinizin çevresindeki tüm lavaboların yanında şişelerde saklayın ve elleri yumuşak ve temiz tutmak için düzenli olarak kullanın.

16. Deterjan birikimini önleyin
Zamanla, makinelerde çamaşır deterjanı ve diğer kirleticiler oluşabilir. Bu istenmeyen tıkanıklığı kaldırmak ve çamaşır makinenizi daha verimli çalıştırmak için Epsom tuzlarını kullanın. Boş çamaşır makinenizi sıcak su ile doldurun, sirke ve bir bardak Epsom tuzu ilave edin, makinenin yaklaşık bir dakika çalkalanmasına izin verin, sonra döngüyü durdurun ve çözeltinin yaklaşık bir saat beklemesine izin verin.

17. Bahçede Kullanın
Magnezyum sülfat, bitkilerinizi gübrelemek, çimeni yeşilleştirmek, istenmeyen böcek zararlılarını gidermek ve diğer maddeler arasında salyangozları önlemek için kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler