Ana Sayfa HAYAT Kırık Tasarruflu Ampullerdeki Tehlike

Kırık Tasarruflu Ampullerdeki Tehlike

Elektrik tasarrufu sağlamak için son yıllarda tercih edilen tasarruflu ampullerin, faydasının yanında ciddi tehlikesi de var. Enerji tasarrufu yapayım derken sağlığınızdan olmayın.

Eğer ampulünüz kırılırsa ya da çatlarsa, sakın elinizle kırık parçalara dokunmayın. Çünkü bu ampullerin içinde gaz halinde cıva bulunuyor.

Tasarruflu ampullerde neden civa kullanılıyor?

Tasarruflu ampullerin tüplerinin içinde gaz ve beraberinde az miktarda civa kullanılmaktadır. Bu tip lambalarda iki elektrod arasındaki elektrik akımı tarafından tetiklenen civa moleküllerinin yaydıkları ultraviyole ışınım tüp içindeki fosfor tabakasının görünür ışık yaymasını sağlar. Elektrik faturasını düşürmenin yolları

Elektrik tüketimi bakımından karşılaştırma yaptığımızda tasarruflu lambalar geleneksel ampullere göre %25 daha az elektrik harcar.

Tasarruflu ampuller kırılınca ne yapmalı?

Ampullerin kırılması halinde havaya karışan cıvanın solunması çok tehlikeli olduğundan hayati önem taşıyan bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

1- Ampul kırıldığı an, kırıklara basmadan odayı terk edin. Pencereleri açarak en az 15-20 dakika odanın havalanmasını sağlayın ve odaya girmeyin. Evinizde tuz lambası bulundurun hayatınız değişsin

2- Kesinlikle kırıkları ve yerlere saçılan cıva partiküllerini temizlemek için elektrik süpürgesi kullanmayın. Cıva partikülleri elektrik süpürgesi sayesinde ortama yayılarak evde zehirli bir durum yaratır.

3- Plastik eldiven takın ve yerdeki cam kırıklarını bir faraşın içine süpürün. Cıva partiküllerini ise kağıt havlu veya tuvalet kağıdı ile silin. Kesinlikle tekrar kullanacağınız bez vb. malzemeler temizlik için uygun değildir.

4- Faraşta topladığınız parçaları bir plastik torbanın içine atın ve ağzını iyice kapatın.

5- Plastik torbayı evdeki normal çöp kovasına atmayın, pil atık kutusuna veya belediyelerce atıkların güvenle imha edildiği yere götürün.

7- Kırık ampulden çıkan tozu solumamaya çalışın. Evinizdeki en kötü 10 toksin

8- Eğer ampul kırılırken, giysi ya da yatakla temas ettiyse ve cıva bulaştıysa, sakın yıkamayın,  makineye de cıva bulaşır. Bu giysi ve yatak malzemelerini atın.

Eğer kırık ampule dokunursanız ya da elektrik süpürgesiyle temizlerseniz,  bir süre sonra zehirlenme belirtileri göstermeye başlayabilirsiniz. Nefes almada zorlanmayla kendini gösteren zehirlenme durumunda vakit geçirmeden hastaneye gitmek gerekir.

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir....

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,833BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...