Ana SayfaHAYATPRATİKEvinizde Yetiştirebileceğiniz 7 Bitki Çeşidi

Evinizde Yetiştirebileceğiniz 7 Bitki Çeşidi

Elinizin altında kolayca ulaşabileceğiniz gibi taptaze bitkileri tüketmek de sağlık açısından çok önemlidir. Kimyasal olmadan tamamen organik olacağından da kafanızdaki sorulardan da kurtulmuş olursunuz. Birkaç saksı, biraz toprak, güneş ışığı, su ve nasıl yapacağınız hakkında verilen bilgileri takip ederseniz sizinde kendinize ait küçük bir çiftliğiniz olabilir.

Nane

Her hangi bir mevsim ya da ayı beklemenize de gerek kalmadan mutfağınıza yerleştireceğiniz bir saksının tabanını taşlarla kaplayın. Bunun sebebi ise suyun dipten sızmayarak mümkün olduğu kadar toprağı nemli tutmak içindir. Üzerine yeteri kadar toprak koyun. 1 gece önceden suda beklettiğiniz tohumları fazla derine gömülmeyecek şekilde yaklaşık 5- 7 mm kadar derine ekin. Can suyunu toprağı fazla çamur yapmadan ve tohumları yüzeye çıkartmadan verin. Ortamın sıcaklığına bağlı olarak püskürtmeli bir şişeyle günlük ya da 2 günde bir sulayın. 2 haftaya kadar filizlenen nanelerinizi büyüdükten sonra dalından kopararak afiyetle yiyebilirsiniz. Ayrıca arı ve çeşitli böcekleri de mutfağınızdan uzak tuttuğunu bilmenizde fayda var. Nane Yağı İçin En Çok Tercih Edilen 10 Kullanım

Roka

Salatalarda kullanımı ya da söğüş olarak sofralarda sıkça yerini alan rokayı da evde yetiştirmeniz çok kolaydır. Ocak ve şubat aylarında ekilmelidir. Serin ve fazla güneş almayan bir yere ihtiyaç duyar. Sığ bir saksıya ve sıkı olmayan toprak yeterlidir. Torf  olan toprak olursa daha iyi olur. Saksıya doldurduğumuz toprağımıza tohumları serpiştiriyoruz. Üzerine 2 cm kadar tohumların direkt ışıkla temasını kesmek için kapak toprağı atıyoruz. Eğer tohumlar ışık görürse çimlenmez. Püskürterek sulama yaparak tomurcuklanmayı bekliyoruz. Tomurcuklanmanın hızlı olmasını istiyorsanız saksının üzerini streç film ile sarabilirsiniz. Sararak beklediğinizde 1 haftada sonucu görebilirsiniz. Normal şartlarda ise 15-20 gün sürebilir. 3-4 günde bir sulamanız yeterli olacaktır. Yapraklar büyüdüğünde afiyetle yiyebilirsiniz. Rokanın Faydaları Nelerdir?

Maydanoz

Yemeğe, salataya verdiği tadın yanı sıra sağlığımıza da verdiği yararlar çok fazladır. C vitamini içeriği, ağız kokusu giderici özelliği, yara iyileştirme, böbrekleri temizleme gibi sayısız faydası vardır. Bunun için mutlaka evimizde her daim olmazsa olmazdır. Ekim için mayıs ayının başları uygundur. Diğer bitkiler gibi kuru toprağa ekilmez. Toprak mutlaka nemlendirilmelidir. Günde 2-3 saat mutlaka güneş ister. Yetişmesi uzun sürdüğünden çıkmadı diye hemen ümidi kesmeyin. Dibini taşla kapladığınız saksınıza turba yosunu ve toprağı bir arada koymanız gerekir. Nemlendirdiğiniz toprağa tohumları serpiştirdikten sonra üzerini kapak toprağı ile kapatıyoruz. Güneşin olmadığı saatlerde her gün sulayabilirsiniz. Spreyli bir şişe ile sulama yapmanız önerilir. Tohumlar yeşerinceye kadar devam edin. Keserek kullanacağınız maydanozların tadı marketten aldıklarınıza kesinlikle benzemeyecektir. Maydanozun 5 Önemli Faydası

Taze soğan

Evde kokusu olabileceğinden mutfak penceresi önünde yetiştirmeniz daha iyi olacaktır. Buzdolabında bile çok keskin bir kokuya sebep olan taze soğanı gerçekten taze taze tüketmeniz bu sayede de mümkün. Kısır, mücver, salatada kullanacağınız gibi tek başına bir yemeğin yanında da yenir. Taze soğanı yetiştirmek için 2,5 lt lik herhangi bir plastik şişeye ihtiyacımız var. Bunun tepesini keserek boru şekline getiriyoruz. Kuru soğan ya da yahnilik soğan kullanarak elde edeceğimiz taze soğanlar için adet sayısına göre şişenin gövdesinde delikler açıyoruz. Kat kat yapılacak işlem için; sişenin dibine önce 3 – 4 cm kadar toprak serdikten sonra soğanları kenarlara düzenli bir şekilde çepeçevre diziyoruz. Soğanların başlarına denk gelecek şekilde delikler açıyoruz. Sonra üzerini 5 cm kadar toprak dolduruyoruz. Toprağı çok sıkıştırmamaya özen gösteriyoruz. Aynı işlemi sırasıyla en tepeye gelinceye kadar tekrarlıyoruz. Toprağın en üstüne ise baş kısımları kesilmiş soğanları toprağa dik olarak koyuyoruz. Bu şekilde bir saksıya yerleştireceğiniz şişeyi suluyoruz. Toprak kurumadan sulama işlemini tekrarlamıyoruz. 1 hafta sonra yeşillenen soğanlar yemeye hazır olacaktır. Taze Soğan Nasıl Uzun Süre Saklanır?

Domates

Evde domates yetiştirmek için çoğu zaman fide alma yöntemine başvurulur. Çeri domatesler yoğurt kabında bile yetişirken, normal domatesler için büyük saksılara ihtiyaç vardır. Yemeklere koymaya kıyamayacağız, salatalarda ya da söğüş olarak tüketirken de yemelere doyamayacağınız domatesler için, yine domateslere ihtiyaç olacaktır. Tercihen bahçe domatesi yani içleri biraz çekirdekli olanlar işinizi görebilir. Çapı 50 cm az olmayan bir saksıya yarıya kadar torf toprak doldurun. Bir domatesin baş ve arka tarafını kesip atarak halka halka yarım santim kalınlığında kesin. Toprağa yan yana yerleştirin. Üzerine 2 cm kalınlığında toprak sererek sprey şişeyle can suyu verin. Güneş gören bir yerde tutacağınız saksını gün aşırı sulayın. Çimlenmeye başlayan domatesin birkaç haftaya kadar yenecek duruma geleceğini göreceksiniz. Domates Suyunun Farklı Kullanım Alanları

Zencefil

Kanser gibi bir hastalığa savaşması ile bilinen zencefilin, ayrıca kek ve kurabiyelerde kullanılması, soğuk algınlığı tedavisinde iyi gelmesi bakımından özellikle kış aylarının aranılanı olmasına neden olmuştur. Gevşek toprakta, özellikle suyun kolayca uzaklaşabileceği yerde yetişir. Kısmen gölgede olması istenir. Tropikal iklimde yetişmesinden dolayı nemi sever. Ekim yapacağınız saksının çapı minimum 40 cm olmalıdır. Bitkinin kökünde tümsek oluşturulan yerler 4 -5 cm kadar kesilerek derine dikim yapılır. Güzelce sulama yapıldıktan sonra filizlenme beklenir. Kök oluşunca topraktan kendiliğinden çıkmaya çalışır. Çıkan esas zencefilinden ayıracağınız kökler ile yeni zencefiller oluşturabilirsiniz. Bir Ay Her Gün Zencefil Yerseniz Vücudunuza Ne Olur?

Biber

Biber en az soğan kadar elimizin altında olmasını istediğimiz bir sebzedir. C vitamini açısından zengin olması ve içerdiği çeşitli mineraller bakımından da önemli bir besin kaynağıdır.  Biberi yetiştirmek diğerlerine göre zahmetli olsa da salatalara taze taze doğrandığında elinizle yetiştirdiklerinizin tadının farkına varacaksınız. Biberin içinden çıkan tohumları 1 gün boyunca suda bekletiyorsunuz. Eskiden pamukla fasulye yetiştirdiğimiz gibi nemli bir peçetenin ortasında ışık görmeyen kapalı bir kapta çimlendiriyoruz. Çimlendikten sonra toprağa ekebilmemiz için büyükçe bir saksıya ihtiyacımız oluyor. Bunun sebebi ise bitkimizin kısa boylu olmaması ve daha çok biber alabilmemiz için. Yarının biraz üzerinde toprak bulunan saksımıza koyduğumuz çimlenen tohumlarımızı yine toprakla kapatıyoruz. Can suyu verdikten sonra, gün aşırı suluyoruz. Kısa zamanda büyüyen biberlerden mahsülleri topluyoruz. Dolma İçin Erkek Biber mi, Dişi Biber mi Daha İyidir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler