Ana SayfaHAYATPRATİKGiysilerden Saç Boyası Lekesini Çıkarmanın 7 Yolu

Giysilerden Saç Boyası Lekesini Çıkarmanın 7 Yolu

Saçı evde boyamak zamandan kazandırması ve ucuz olması nedeniyle tercih edilse de, etrafı kirletme riski yüksektir. Giysilerde oluşan saç boyası lekesini çıkarmak pek de kolay değildir. Bu yazıda giysilerden saç boyası lekesini çıkarmanın denenmiş 7 farklı yöntemini görebilirsiniz.

Saç boyası lekesini giysilerden çıkarmak imkansız değildir. Lekeyi giysilerden çıkarmanın oldukça kolay yolları vardır. Sadece bu yöntemleri bilmek gerekir. Saç boyası lekesini çıkarmada anahtar, olabildiğince hızlı lekeye müdahale etmektir.

İşte kimyasal ve kimyasal içermeyen ürünler kullanarak saç boyasını giysilerden çıkarmanın yolları…Giysiler için ev yapımı leke çıkarıcı tarifi

Çamaşır suyu
Beyaz çamaşırlardan lekeyi çıkarmada en iyi yöntemlerden biri çamaşır suyudur. Kimyasal bir ürün kullanmaktan çekinmiyorsanız, beyaz giysilerden saç boyasını çıkarmak için de çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Ancak, ipek ve yün gibi renkli giysi ve kumaşlarda klor bazlı ağartıcı kullanmayın.

Yaklaşık 4 su bardağı suya 1 yemek kaşığı çamaşır suyu ekleyin ve lekeli giysiyi çamaşır suyunun içine koyun. 10 dakikadan fazla bekletmeyin. Uzun süre bekletmek kumaşa zarar verebilir. Sonra giysiyi su ile durulayın ve normal yıkama yapın. Kan lekesini çıkarmanın 8 kolay yolu

Saç spreyi
Saç spreyleri, kötü boya lekesini çıkarmak için hızlı bir çözümdür. Saç spreyi içinde bulunan alkol leke çıkarıcı olarak çalışır.

Saç boyasını giysiden çıkarmak için önce fazla boyayı suyla yıkayın. Sonra lekeli giysiyi bir kağıt havlu üzerine yerleştirin ve lekeye saç spreyi sıkın, gece boyunca bekletin. Giysinin altındaki kağıt havlu bu süre içinde giysiden boyayı emecektir. Eğer leke hala duruyorsa işlemi tekrarlayın. Sonra su ile durulayın ve normal yıkama yapın. Renkli giysilerden yağ lekesini çıkarma yöntemi

Amonyak
Amonyak, renkli kıyafetlerde güvenle kullanılabilir. Ancak amonyak ve çamaşır suyunu asla karıştırmayın.

Yaklaşık 4 bardak suya ¼ bardak amonyak ekleyin. Gerekirse, aynı oranlarda miktarları artırın. Boya lekeli giysiyi tamamen solüsyona batırın. 30 dakika bekletin. Giysiyi solüsyondan çıkarın ve akan suyun altında iyice durulayın, sonra normal yıkama yapın. Beyaz giysideki çıkmayan ter lekesini temizleme tüyosu

Hidrojen peroksit
Hidrojen peroksit her türlü lekeyi gidermek için oksitleyici bir madde olarak çalışır. Ayrıca, çamaşır suyundan daha güvenlidir. Neredeyse her şeyi temizlemek için hidrojen peroksit kullanabilirsiniz.

Lekenin üzerine % 3 hidrojen peroksit dökün ve gece boyunca bekletin. Sonra su ile iyice durulayın ve çamaşır makinesinde normal yıkama yapın. Deodorant lekeleri nasıl çıkar?

Sirke ve sabun
Sirke ve sabun ile saç boyası lekesini çıkarmak için oldukça hızlı hareket etmelisiniz, aksi taktirde giysiye işleyen lekeyi çıkarmakta zorlanabilirsiniz.

yemek kaşığı beyaz sirke, 1 yemek kaşığı sıvı sabun ve 2 bardak sıcak suyu karıştırın. Lekeli giysiyi karışımın içine koyun ve gece boyunca bekletin. Sabah giysiyi soğuk su ile yıkayın ve çamaşır makinesinde normal yıkama yapın. Halıdan oje lekesi nasıl çıkarılır?

Limon ve sitrik Asit
1/2 bardak limon suyu, 1 yemek kaşığı sitrik asit tozu ve 1 yemek kaşığı sıvı sabunu karıştırın. Giysideki lekenin üzerine karışımından uygulayın ve gece boyunca bekletin. Sonra su ile durulayın ve normal yıkama yapın.

Aseton
Lekeli giysilerinizi kurtarmak için bir oje çıkarıcı da kullanabilirsiniz. Sonuç mükemmel olmayabilir ama başka bir çözüm elinizin altında değilse, başvurabilirsiniz.

Lekenin üzerine bir miktar aseton dökün ve gece boyunca bekletin. Sonra su ile durulayın ve normal yıkama yapın. Çikolata lekesi nasıl çıkarılır?

İpuçları
Lekeyi çıkarmak için herhangi bir ürün kullanırken, lekeyi ovmayın. Bu lekeyi daha fazla yayacaktır.

eke çıkarıcıları kullanmadan önce bakım etiketini kontrol edin ya da giysinin göze batmayan bir yerinde ürünü deneyin.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
467TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler