Ana SayfaEvDEKORASYONMobilyadaki Çatlaklar Nasıl Onarılır?

Mobilyadaki Çatlaklar Nasıl Onarılır?

Evinizi bin bir zahmetle dekore ettiğiniz mobilyalarınız zaman içinde çatlak çatlak olabilir. Sizin kullanımınız ve mobilyanın kalitesi, bu durumu etkiler ancak çatlama sorunu zamanla orantılı olarak pek çok mobilyanın ortak kaderidir. Çatlama problemine çözüm bulabilmek birkaç püf nokta ile mümkün.

Mobilya Çatlakları Nasıl Onarılır?

Mobilyalarda meydana gelen çizikleri temin ettiğiniz rötuş kalemi ile kapatabilirsiniz. Kalemi mobilya tasarım mağazalarından bulabilmeniz mümkün. Mobilyalarınızdaki çizikleri nasıl yok edebilirsiniz?

Mobilyanızın çatlak olan kısmının üstünü, rötuş kalemi ile bir kere baştan sona boyayın. Daha sonra kurumasını beklemeden temiz bir bez yardımıyla taşırdığınız kısımları temizleyin. Arkasından ikinci katı da boyayıp kurumasını bekleyin. Mobilyalarınıza yeni bir hava vermek ister misiniz?

Rötuş kaleminin mobilyanızın tonunda olmasına özen gösterin. Aksi halde mobilyayı baştan sona boyatmanız gerekebilir.

Mobilyada Oluşan Çatlaklar Nasıl Kapatılır?

Mobilyalarınızda meydana gelen çatlaklar, derin ve daha çok çukur şeklindeyse bu durumda dolgulu macun tercih etmelisiniz. Dolduğu macun kullanmadan önce çukur olan kısmın yüzeyini güzelce zımparalamalı pürüz olmamasına özen göstermelisiniz. Daha sonra nemli bir bez yardımıyla yüzeyi temizlemelisiniz. Mobilyalarınızdan bardak lekelerini çıkarmanın yöntemi

Aldığınız dolgu macununun mobilyanızın çatlak kısmını doldurabilecek yoğunlukta olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca aynı rengi tutturması da önemlidir. Dolguyu ekledikten hemen sonra kuru, oda sıcaklığında kurumasını beklemelisiniz. Mobilyanız, önceki halinden çok daha güzel görünecektir.

Mobilya Çatlaklarını Onarmak İçin Ne Yapılmalı?

Mobilya çatlaklarını onarma seçeneklerinden bir diğeri de boya kalemleridir. Dilerseniz mobilyanızın tonuna uygun olan kuru boyalar ile çatlağı onarabilirsiniz. Bunun yanında özellikle kulak çöpü ile gulaj boya da işinizi görür.Ahşap mobilyalarınız için cilanızı kendiniz yapın

Mobilya onarımında kullanılan pratik tekniklerden biri de ojelerdir. Renk tonunun eşitleyebildiğiniz bir oje ile mobilyanın hasarlı bölgesini kapatabilmeniz mümkün. Yalnızca parlatıcı bile çatlak kısmın dolmasını, birbirine tutunmasını kolaylaştıracaktır.

Çatlak olan mobilyaları taze ceviz kabuğu ile ovduğunuzda boyasının mobilyaya çok iyi geldiğini görebilirsiniz. Hem açık renk farkını kapatacak hem de görünümünü düzeltecektir. Ahşap mobilya nasıl temizlenir?

Çatlak ya da çizik gibi pek çok sorun bu yöntemlerle bir süreliğine kapatılabilir. Hem görüntü korunmuş olur hem de mobilya daha uzun ömürlü olur. Bununla beraber derin çatlaklarda mobilya biraz daha detaylı bakım isteyecektir. Mobilyalara damlayan mum nasıl temizlenir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler