Ana SayfaEvMUTFAKKadınların İşini Kolaylaştıracak 10 Mutfak Püf Noktası

Kadınların İşini Kolaylaştıracak 10 Mutfak Püf Noktası

Mutfağa girdiği zaman her biri Dünya’nın en ünlü şeflerine parmak ısırtacak kadar güzel yemekler yapabilen, tarifleri sokak sokak tüm mahalleye, hatta şehre yayılan, yaptıkları yemeklerin lezzeti bir ömür çocuklarının aklından çıkmayan kadınlarımızın, halen mutfaktaki bazı önemsiz sorunları çözememiş olması gerçekten araştırma konusu olabilecek kadar ilginç.

Biz de bunun için neredeyse bütün kadınların mutfakta karşılaştığı bu basit sorunlar için birkaç tüyo verelim istedik.

Yumurtanın Bayatlık Testi

yumurta-taze-mi-bayat-mi

Oldukça kolay bir yöntem var; tek ihtiyacınız bir bardak su.

Yumurtayı suyun içerisine bırakın;

* Dibe çökerse sorun yok, oldukça taze bir yumurta.

* Kararsız şekilde yüzerse; yemenizde bir sakınca yok ama taze de değil.

* Suyun üzerinde yüzüyorsa da yememenizde fayda var.

Kupalara Sinen Kahve Lekesi

Bulaşık makinesi kupalardaki lekelere çözüm olmuyorsa hemen elinize bir bulaşık bezi, tuz ve biraz da bulaşık deterjanı alıp anında bu sorunu çözebilirsiniz.

kahve-lekeleri-nasil-cikar1Öncelikle kupayı sıcak su ile kabaca durulayın. Bulaşık bezini birazcık ıslatıp üzerine bir çay kaşığı tuz ve biraz da deterjan döküp kupayı yavaşça ovalayın. Lekeler birkaç saniye içerisinde kaybolmaya başlayacaktır.

Sürekli Taze Ekmek Tüketmek için

Önce bayat ekmekleri yemekten, taze ekmek yemeye fırsat olmuyorsa bu yöntem işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Bayatlamış ekmekleri önce hızlı bir şekilde sudan geçirip alüminyum folyoya sarın. Ardından ısıtılmamış fırını 150 dereceye ayarlayıp ekmeği 15 dakika kadar fırında bekletin.

Ekmeği çıkardığınızda tazeliğine oldukça şaşıracaksınız.

Haşlanmış Yumurtayı Kolayca Soymak için

yumurtanin-sarisini-beyazini-ayirma

Bunun için yumurtanın haşlandığı suya çay kaşığının ucu ile bir miktar kabartma tozu ya da aynı miktarda sirke katmak, yumurtaların neredeyse tek bir hamlede soyulabilmesini sağlayacaktır.

Tencerenin Taşması

Tek kap bir yemek için ocağın başında beklemek can sıkıcıysa, tencerenin üzerine boydan boya bir tahta kaşık koyup içiniz rahat bir şekilde ocağın başından ayrılabilirsiniz. İçiniz rahat etmediyse deneyerek yıllarca boşa giden vaktinize canlı canlı şahitlik edebilirsiniz.

Kesme Tahtasının Temizliği

Kesme tahtaları en çok bakterinin biriktiği mutfak gereçlerinden birisi ve temizliği de oldukça güç; hatta yapılan temizlikle tam anlamıyla bakterilerden tahtayı arındırmak mümkün değil. Tabi tuz ve limonla temizlik yapacak olursanız başka;

Bir tatlı kaşığı tuzu kesme tahtasının üzerine serpin.

Bir limon alın ve yarısını tahtanın üzerine iyice sıkın. Kalan yarısı ile de tahtayı iyice ovun. Emin olun tahtanız neredeyse ilk günkü kadar temiz olacak.

Mikrodalga Fırının Temizliği

Mikrodalga fırındaki inatçı lekeleri temizlemek için tek ihtiyacınız bir limon.

Bir kaba bir bardak su koyun ve üzerine bir limonu iyice sıkın. Kalan limon kabuklarını da suyun içerisine atın ve 5 dakika ısıtma modunda fırını çalıştırın. 5 dakikanın ardından kapağı açmadan bir 5 dakika daha bekleyin ve su dolu kabı çıkarın.

Lekeler artık eskisi kadar inatçı değil; bir bez yardımı ile kolaylıkla temizlenebilecek kıvamdalar.

Yumurtanın Sarısını ve Beyazını Ayırmak

yumurtayi-kolay-soymak

Çok fazla yumurtayı telef etmeden tek seferde sarılar ve beyazları ayırmak mümkün. Tek ihtiyacınız ufak bir pet şişe.

Pet şişenin kapağını açıp, bir miktar sıkın. Tabağa kırdığınız yumurtanın sarısına pet şişenin ağzını değdirin ve şişeyi sıkmayı bırakın. Sarı kısım yavaş yavaş şişenin içerisine çekilmeye başlayacaktır.

Plastik Kapların Kötü Kokması

Plastik kaplarınız yıkandıktan sonra bile kötü kokuyorsa, yıkandıktan hemen sonra kurutup içerisine bir miktar tuz koyun ve kapağını ondan sonra kapatın. Birkaç günlük beklemenin ardından neredeyse hiç koku kalmadığını görebilirsiniz.

Buzluğa Kıyma Koymak

Acil durumlarda en çok can sıkan sorunlardan birisi de hemen çözünmeyen kıymalar.

Bunun için marketten gelir gelmez kıymanızı buzdolabı poşetinin içerisine alıp, yapabildiğiniz kadar yassı hale getirin. Böylece kıymanız hem çok çabuk donacak, hem de çok daha çabuk çözülecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
460TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler