Ana Sayfa HAYAT PRATİK Beyaz Sirke Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Neler?

Beyaz Sirke Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Neler?

0
564

Beyaz sirke ya da diğer adıyla sirke ruhunun adı şeffaflığından gelmektedir. Saf sirke endüstriyel olarak en kolay üretilen sirke olmasından ötürü maliyeti diğer sirkelerden ucuzdur. Ülkemizde yeni yeni marketlerde yer almaya başladı ancak ABD ve Avrupa’da çok fazla kullanılıyor.

Bu çok yönlü sıvı temizlik, bahçe ve yemek pişirmek için kullanılan bir hazine sunar. Hatta tıbbi uygulamalar da var.

Bu yazıda, beyaz sirke için en popüler uygulamalardan bazılarını ve evinizde kullanmanın en güvenli ve en etkili yollarını ele alıyoruz.

Nedir ve Nasıl Yapılır?
Standart beyaz sirke genellikle% 4-7 asetik asit ve% 93–96 su içeren berrak bir çözeltidir

Bazı beyaz sirke türleri % 20’ye kadar asetik asit içerebilir, ancak bunlar kesinlikle tarım veya temizlik amaçlıdır ve insan tüketimi için tasarlanmamıştır.

Tarihsel olarak, beyaz sirke, şeker pancarı, patates , pekmez veya süt peynir altı suyu gibi gıdaların fermantasyonundan üretilmiştir.

Diğer içilebilir sirke türlerinden daha güçlü ve biraz daha sert bir tada sahiptir, bu yüzden muhtemelen içmek istemezsiniz. Bununla birlikte, bir tarifin bir parçası olarak eldeki çok pratik bir bileşen olabilir.

Mutfaktaki beyaz sirke için en popüler kullanımlardan bazıları şunlardır:

Turşu: Baharat ve su ile eşleştirildiğinde, beyaz sirke sebzeler, meyveler ve yumurtalar da dahil olmak üzere çok çeşitli turşular için harika bir üs oluşturur .

Salatalar: Beyaz sirke az miktarda kullanılması bazı geleneksel salataların lezzetini aydınlatabilir. Her zaman küçük bir miktarla başlayın ve daha fazla eklemeden önce bir tadı testi yapın – aşırıya kaçarsanız yiyeceği yenilmez hale getirebilir.

Turşular ve soslar: Beyaz sirke, marine ve soslara ekstra lezzet katıyor. Beyaz sirke içindeki asit ile et, deniz ürünleri ve sebzeler için bir yumuşatıcı madde işlevi görür.

Pişirme: Beyaz sirke, fırınlanmış ürünler için mayalı bir madde olarak kabartma tozu yanında kullanılabilir. Asidik sirke, alkali kabartma tozu ile reaksiyona girer ve fırınlanmış ürünlerin kabarmasına yardımcı olan karbon dioksit gazını açığa çıkarır.

Peynir yapımı : Bazı peynirler süt ve beyaz sirkeden üretilebilir. Sütün içine eklendiğinde, asidik sirke, süt proteinlerini değiştirerek, kıvrımların ve peynir altı suyunun ayrılmasını sağlar. Sonuç hafif, yumuşak bir peynirdir.

Etkileyici Sağlık Faydaları

Beyaz sirke, en sevdiğiniz tariflere lezzet katmanın çok ötesinde erişen pozitif sağlık etkileri de verebilir.

Sirke binlerce yıldır tıbbi olarak kullanılmaktadır. Sağlık yararları üzerine yapılan en modern araştırma sirkenin asetik asit bileşenine odaklanmaktadır.

Birçok sirke asetik asit içerdiğinden, potansiyel sağlık faydaları mutlaka beyaz sirkeye özel değildir.

Beyaz sirkenin olası sağlık yararları şunlardır:

Kan şekeri kontrolü: Bazı insan araştırmaları, yemekten sonra sirke içmek hem kan şekerini hem de insülin seviyelerini azaltabildiğini ortaya koymaktadır.

Kilo yönetimi: Bazı araştırmalar, tüketilen sirkenin mide boşalmasını hızlandırarak dolgunluğu artırabileceğini, bunun da muhtemelen azalan kalori alımına ve sonraki kilo kaybına yol açabileceğini göstermektedir.

Kolesterolü düşürür: Hayvan çalışmaları sirke verilen farelerde kolestrolün düştüğü bilinmektedir. Sonuçta, sirke ve kolesterol arasındaki neden-sonuç ilişkisini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Antimikrobiyal: Antimikrobiyal özelliklerinden dolayı sirke, tırnak mantarı, siğil ve kulak iltihabı gibi fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde faydalı olabilir. Ayrıca cilt enfeksiyonları ve yanıklar için etkili bir topikal tedavidir.

Ev İşlerinde Kullanımı

Beyaz sirke çeşitli pratik ev uygulamalarına sahiptir, bunların hiçbiri yemekle ilgili değildir.

Beyaz sirke antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan, sayısız yüzey ve cihaz için faydalı bir dezenfektan ve temizleyicidir.

Dahası, ticari olarak satılan diğer ev temizlik maddelerinden daha ucuzdur.

Beyaz sirke ile kolayca temizlenebilen ürünler şunlardır:

Mutfak tezgahı
Duşlar ve küvetler
Tuvaletler
Bulaşıklar
Bilgisayar ekranları ve aynalar
Kahve makinaları
Çamaşır (leke çıkarıcı olarak)

Beyaz sirkeyi bahçenizde de kullanabilirsiniz. Yabani otları öldürmek için kullanılabilir ve çiçeklerin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olabilir.

Ev temizlik projeleri için kullanıldığında, sirkeye 50/50 oranında su oranı seyreltilmesi önemlidir. Yabani otların çıkarılması için tam kuvvetli sirke kullanın.

Uyarı
Beyaz sirke genellikle güvenli olmasına rağmen, çok fazlası zararlı olabilir.

Fazla sirkenin tüketilmesi, mide ekşimesi veya hazımsızlık gibi üst gastrointestinal (GI) sistemdeki enflamatuar hastalık semptomlarını şiddetlendirebilir.

Sirke gibi asidik gıdaların aşırı tüketimi diş minesinin bozulmasına neden olabilir. Bazı araştırmalar beyaz sirkenin dişinize diğer sirke türlerine göre daha fazla zarar verebileceğini göstermektedir.

Ek olarak, bazı araştırmalar bazı kan şekeri ve kalp ilaçları sirke ile takviye edildiğinde olumsuz etkilere neden olabileceğini düşündürmektedir. Bunlar düşük kan şekeri veya düşük potasyum seviyelerini içerebilir.