Ana Sayfa HAYAT PRATİK Herkesin Çamaşır Yıkarken Yaptığı Önemli Hatalar

Herkesin Çamaşır Yıkarken Yaptığı Önemli Hatalar

Çamaşır makineleriyle birlikte çamaşır yıkamak artık daha kolay ancak birçoğumuz hala çamaşır yıkarken yaptığımız hatalar nedeniyle onların ömürlerini kısaltıyoruz. İşte çok yaygın olarak yapılan çamaşır hataları…

Çamaşırlarınıza hatta çamaşır makinenize zarar verebilecek yıkama hataları:

1. Antibakteriyel çamaşır temizleyicisi kullanmamak
Grip ya da bulaşıcı bir bir hastalık söz konusu olduğunda, enfeksiyonun yayılmaması için normal yıkama yeterli değildir, özel bir antibakteriyel çamaşır temizleyici kullanmanız gerekir.

2. Çamaşır makinesi temizliği yapmamak
Bazı çamaşır makinelerinde, artıkları toplayan bir filtreye sahiptir. En az ayda bir kez bu filtrenin temizlenmesi makinenin daha iyi çalışabilmesi için gereklidir. Filtreyi çıkarın ve toplanan artıkları çıkarın. Eski bir diş fırçası ve biraz deterjanla filtreyi temizleyin. Daha iyi sonuçlar elde etmek için 10 dakika boyunca filtreyi sıcak suda bekletin.

Filtre bulunmayan çamaşır makinelerinde ise, makineyi temizlemek için bir yıkama programı vardır. Ayrıca, makinenin kireçlenmesini önlemek için temizleme tabletleri veya sıvı çözeltiler kullanılması önerilir.

3. Kıyafetleri ters çevirmemek
Kot, kazak ve pamuklu gömlekleri içten dışa çevirerek yıkayın. Bu, çamaşırlarınızın zarar görmesini önleyecektir.

4. Makineye çok fazla çamaşır koymak
Çamaşır makinenizin içini alabildiği kadar doldurmak, çamaşırların iyi yıkanmamasına neden olur. Makinenizin içinde biraz boşluk kalmasına izin verin. Bu çamaşırların iyi yıkanmasını ve iyi durulanmasını sağlar.

5. Çorapları ayırmamak
Çorapları diğer çamaşırlarla birlikte yıkarken, örgü bir torba ya da yastık kılıfı içinde yıkayın. Yıkandıktan sora eşleştirmeniz daha kolay olur.

6. Yıkama talimatlarını göz ardı etmek
Çamaşır yıkarken, farklı kumaşlardan tüm çamaşırları aynı anda yıkamak çamaşırlarınıza zarar verir. Yünlüler, saten ya da ipek gibi kumaşlar diğerlerine göre farklı bir yıkama gerektirir. Ya da sadece kuru temizleme yapılması gereken kumaşlar vardır. Kumaşın yıkama talimatına dikkat ederek, çamaşırlarınızın zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

7. Çamaşır suyu kullanmak
Çamaşır makinesine koymadan önce çamaşır suyunu iyice suyla karıştırın ve fazla kullanmayın. Aksi halde, kumaşı zayıflatır ve giysilerinizde delikler oluşabilir. Ayrıca, aşırı çamaşır suyu beyaz giysilerin sararmasına neden olabilir.

8. İlk defa yıkanacak çamaşırlar
Yeni aldığınız renkli bir kıyafetin yıkama sırasında renk verip vermeyeceğini bilemezsiniz. O nedenle ilk defa yıkanacak bir çamaşırı benzer renklerle yıkayın.

9. Yastık kılıflarına dikkat etmemek
Genellikle yatak çarşafları ön yıkamaya ihtiyaç duymazlar, ama bu yastık kılıfları için geçerli değildir. Yastık kılıflarında, makyaj, ter ve vücut yağı gibi lekeler olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse leke çıkarıcı veya ön yıkama programını kullanın.

İlgili Makaleler

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için...

Kombi Neden Su Akıtır?

Kombi pek çok evin en çok kullandığı ihtiyaçlardan biridir. Ancak zaman zaman kombilerde meydana...

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika. Devedikeni benzeri yıllık bir bitki olan aspirenin tohumlarından elde edilen aspir yağı, linoleik asit içeriği yüksek olduğunda cildiniz için...

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için bazı basit kurallara dikkat etmeniz gerekir.Cep telefonlarınızın uzun ömürlü olmasını...

Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Karbonat Şampuanı

Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Karbonat Şampuanı. Karbonatı sadece mutfakta hamur işleri için kullanmak, onun değerini küçümsemek olur. Karbonatın, temizlikten güzellik ürünü olarak kullanmaya...

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne kadar besin eksikliği söz konusu olduğunda semptomların başka nedenleri olabileceğini...