Ana SayfaSAĞLIKB1 Vitamini Nelerden Elde Edilir? Faydaları Nelerdir?

B1 Vitamini Nelerden Elde Edilir? Faydaları Nelerdir?

B1 vitamini B vitamini grubunun bir üyesidir. Birçok suda çözünen vitaminlerden biridir, bu da B1 vitaminini vücudun depolayamayacağı anlamına gelir. Fazla miktarda B1 vitamini vücuttan böbrekler yoluyla atılır. Bu nedenle vücudunuza sürekli B1 vitamini sağlamanız gerekir. B12 vitamini vücudunuzda ne gibi farklılık yaratır?

B1 vitamini tiamin olarak da adlandırılır. B1 vitamininin en iyi besin kaynaklarından biri karaciğerdir. Sığır eti, tavuk, hindi ve balıktan da iyi miktarlarda alabilirsiniz. Düşünebileceğiniz tüm süt ürünleri de B1 vitamini içerir. Görüldüğü gibi, hayvanlardan gelen her türlü gıda ürünü vücudunuza bu besinleri sağlar.

Bir vejeteryan iseniz, süt ürünlerine alerjiniz varsa veya sadece doymuş yağ ve kötü kolesterol alımını azaltmaya çalışıyorsanız, bitki kaynaklarından da B1 vitamini elde edebilirsiniz. Mantar, patates, bezelye, fasulye, tohumlar, domates ve patlıcan B1 vitamini içerir. Güneşten yeterli D vitamini nasıl alınır?

Yeterli miktarda B1 vitamini almanız neden önemlidir?

Sağlıklı sinirler

B1 vitamini sinirlerin zarar görmesini önlemek için önemlidir. Eğer yeterli miktarda B1 vitamini alamazsanız, ağrıya, uyuşukluğa veya karıncalanma hissine neden olabilecek sinir hasarı ile sonuçlanabilir. İşte göbek eritebilecek vitamin

Güçlü bellek

B1 vitamini, beyin hücrelerini mükemmel bir şekilde tutmak için hayati önem taşır. B1 vitamini, Alzheimer hastalığını önlemeye yardım eder ve ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatır. D vitamini eksikliği ve fazlalılığını nasıl anlarsınız?

Enerji artırma

B vitaminleri üyelerinin geri kalanı gibi, B1 vitamini de, gıdaların vücudun hücreleri ve dokularının kullanabileceği bir enerji haline dönüştürülmesinde rol oynar. B1 vitamini açısından zengin olan ya da onunla takviye edici gıdalar tüketmek, vücuda enerji sağlamaya yardımcı olur. A vitamini içeren en iyi 14 yiyecek

Anemiyi önleme

Kırmızı kan hücrelerinin üretimi için demir önemlidir. B1 vitamini de, aneminin önlenmesi ve hatta geri dönüşü için önemlidir.

Göz sağlığı

Gözlerinizi sağlıklı bir halde tutmak istiyorsanız, beslenmenizin B1 vitamini açısından zengin gıdalardan oluştuğundan emin olun. B1 vitamini, gözlerin katarakttan korunmasında özellikle iyidir. C vitamini eksikliğinin sessiz işaretleri

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
469TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler