Ana SayfaHAYATPRATİKÇim Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Çim Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Çocuklarınız bahçede oynarken pantolonları veya giysileri ot lekesi olur. Bu ot lekelerini çıkrmak hiç de kolay değildir. Çim lekeleri özellikle annelerin korkulu rüyaları arasındadır. Bu zor lekenin çıkarılması için size dört farklı alternatif sunacağız.

Test

Çim lekesinin en büyük özelliği doğal bir renkle boyanmış olmasıdır. Kumaşın iplikleri arasına bu renkler girer. Leke olduktan sonra fırçalamanız gerekir. Bunun ardından size sunacağımız yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz. İlgili: Renkli giysilerden yağ lekesi nasıl çıkarılır?

Hidrojen Peroksit (oksijenli su) ve kabartma Tozu

Hidrojen peroksit (oksijenli su) ile kabartma tozunu eşit miktarda karıştırın ve pürüzsüz bir macun oluşturun. Ardından bu macunu lekenin üzerine sürün. Hidrojen peroksit lekeleri doğal yoldan yok eder, kabartma tozu ise sert lekeleri söker. Bu karışımı lekenin üzerine sürdüğünüz zaman kabarcıklar oluşmaya başlayacaktır. Bu konuda dikkatli olun. Karışımın giysinin rengini bozmaması için bu uygulamayı yapmadan önce kumaşı mutlaka ıslatın.

Sirke

Çimen lekeleriyle mücadele için tavsiye edilen bir başka yöntem ise sirkedir. Sirke yağları söker ve doğal bir antibakteriyel olduğu için mükemmel bir temizleyicidir. 10 dakika boyunca çimen lekesi olan bölümü sirke içine batırın ardından pantolonu çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz. İlgili: Beyaz giysilerden lekeleri çıkarmak için 3 yöntem

Leke çıkarıcı çubuk

Çimen lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise leke çıkarıcı çubuktur. Fels Nafta ve doğal sıvı sabun ile yapılan bu leke çıkarıcıyı çimen lekesinin üzerine sürün ve ovun.

Bulaşık sabunu

Yağ çıkarma konusunda çok başarılı olan sıvı bulaşık sabunu çamaşırları yıkamadan önce kullanılması halinde çok iyi sonuçlar veriyor. Çim lekesinin üzerine bulaşık deterjanı sürün ve 10 dakika bekletin. Ardından lekeli giysiyi çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.

Sonuçlar

Yukarıda söz ettiğimiz yöntemleri biz de denedik. Ve sonuçlara baktığımız zaman hidrojen peroksit ve kabartma tozu kullanılan yöntemin çok iyi sonuçlar verdiğini gördük.

Çim lekesi olduğunda ne kadar kısa sürede müdahale edildiği de çok önemlidir. Lekenin üzerine çok fazla malzeme ile müdahale etmekten kaçının. Kumaş üzerinde yapılan yöntemlerden sonra hala lekeler duruyorsa giysiyi kurutucuya atmayın. Uygulamayı bir kez daha yapın. İlgili: Farklı lekeleri çıkarma üzerine yazılarımızı okumak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler