Ana SayfaSAĞLIKKulak Kirini Temizlemek İçin En İyi 5 Esansiyel Yağ

Kulak Kirini Temizlemek İçin En İyi 5 Esansiyel Yağ

Çok fazla kulak kiri birikmesi kulak kanalında tıkanıklığa ve işitme kaybına, kulak enfeksiyonuna ve kulaklarda çınlamaya neden olabilir. Kulak zarına zarar vermeden kulak içinde biriken kirleri esansiyel yağlarla kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Kulak içinde biriken kirin temizlenmemesi zamanla kulakta farklı sorunlara yol açabilir. Görünen kulak kirini pamukla temizlemeyebilirsiniz ama kulak çubuğu kirin daha da içeri girmesine neden olabilir.

Derin kulak kirlerini, doğal ve güvenli esansiyel yağlarla temizleyebilirsiniz.

Kulak kirini temizlemek için en iyi yağlar
Esansiyel yağları kullanmak, kulak kirini çıkarmanın güvenli ve etkili bir yoludur.

1. Çay ağacı yağı
Çay ağacı esansiyel yağı, kulaktan kiri çıkarmak için mükemmel bir çözümdür. Çay ağacı yağı, kulak kirini gevşetmeyi sağlar. Ayrıca, kulaklarınızın içinde büyüyen herhangi bir bakteri veya mantarın azaltılmasına yardımcı olan doğal bir antiseptik içerir.

Kulak enfeksiyonlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olan ve uzun vadede kulak problemlerinizi çözen antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikler içerir.

Sadece birkaç damla yağ, sorunları azaltmaya yardımcı olur.

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?
Kulaklarınıza bir hafta süreyle 1-2 damla çay ağacı yağı damlatın. Yağın kulaklarınıza girmesi için, yağı damlattıktan sonra başınızı yana yatırın. Çabuk rahatlama için yağı günde iki kez uygulayın.

2. Sarımsak yağı
Tıkanmış kulaklarınızı temizlemek için mükemmel bir çözümdür.

En iyi sonuçları almak için sarımsak yağını evde taze sarımsaktan yapabilirsiniz. Sadece 2 diş sarımsağı ezin ve yaklaşık 10 dakika dinlendirin. Sonra ezilmiş sarımsağa 5 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. 10 ila 15 dakika kadar birlikte ısıtın, sonra soğumaya bırakın ve süzün.

Sarımsak yağı Nasıl kullanılır?
Kirin gevşemesini sağlamak için yağı kulaklarınıza damlatın ve yaklaşık 1 dakika bırakın. Sonra yağı kulağınızdan temizleyin. Yumuşayan kulak kirinin de kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.

3. Biberiye yağı
Biberiye, kulak kirini çıkarmanıza yardımcı olan başka yararlı bir esansiyel yağdır.

Bu yağ, enflamasyon veya enfeksiyonun neden olduğu sinüs veya kulak tıkanıklıklarını temizlemeye yardımcı olan güçlü antibakteriyel ve antiviral özellikler içerir.

Biberiye yağı nasıl kullanılır?
Bir damla biberiye yağını, bir çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırın. Yağın kulaklarınıza girmesine izin vermek için başınızı eğin, sonra temizleyin.

4. Okaliptüs yağı
Her türlü kulak, burun ve boğaz problemlerini iyileştirmek için ideal bir yağdır. Okaliptüs yağı tıkanmış kulaklar için faydalıdır, ancak bronşit, sinüzit, soğuk algınlığı ve öksürük için de faydalıdır. En iyi sonucu elde etmek için, biberiye yağı ile karıştırabilirsiniz.

Okaliptus yağı nasıl kullanılır?
Yararlı sonuçlar için bu yağı diğer taşıyıcı yağ veya biberiye yağıyla birlikte uygulayabilirsiniz.

Bir damla okaliptüs yağını bir çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırın ve karışım yağını tıkanmış kulaklarınıza damlatın. Kulak kirini temizlenene kadar bu işlemi günlük olarak tekrarlayın.

5. Zeytinyağı
Tıkanmış kulakların başlıca nedenlerinden biri, çok fazla kulak akıntısıdır. Zeytinyağı, kulaklarınızda biriken kirin yumuşatılmasını sağlar.

Zeytinyağı nasıl kullanılır?
Tıkanmış kulaklar için, zeytinyağını bir damlalık içine koyun ve 2-3 damla kulağınıza damlatın. Yağı damlattıktan sonra tıkanmış kulağınızın yukarı baktığından emin olun. Çabuk rahatlama için, bu işleme birkaç gün devam edin.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler