Ana Sayfa HAYAT Kiraz Nasıl Kurutulur?

Kiraz Nasıl Kurutulur?

0
577

Kiraz taze olarak lezzetlidir, ancak onları evde kurutabileceğini biliyor muydunuz, böylece yıl boyunca keyfini çıkarabilirsiniz? Fırında veya güneş altında kurutabilirsiniz.

Kirazları soğuk suyun içinde iyice yıkayın ve sapları çıkarın. Kirazları ikiye böyün ve içindeki çekirdeği çıkarın.

İkiye kesilmiş ve çekirdikleri çıkarılmış kirazları tek tek kağıt havlunun üzerine serpin. Kirazların birbirlerine değmediğinden emin olun. Kiraz Turşusu Nasıl Yapılır?

kuru-kiraz2

Fırını 130 derecede ısıtın. Üst kısımlar kremsi ve kırışmış görününceye kadar yaklaşık 3 saat kadar kirazları tutun. Ardından, yaklaşık 4 saat boyunca ısıyı 100 dereceye düşürün. düşürün.

Kirazlar kuru üzüm benzeri görünmeye başladığında işlem bitmiş demektir. Sert olmalı, ama yine de esnek, biraz yapışkan ve sıktığınızda hiçbir sıvı çıkmamalı.

Kirazlarınızı güneş altında kurutmak isterseniz neredeyse aynı prosedürü uygulamanız gerekir.

Kirazları tepsiye koyduktan sonra üstünü tülbent ile örtün.Kiraz Sirkesi Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Onları 2-4 gün arasında güneş altında bırakın. Bekleme süresi sıcaklık ve neme bağlı, bu yüzden sık sık kontrol edin.

kuru-kiraz

Tamamen kurutulduktan sonra, kirazları 160 derece fırında 30 dakika bekletin. Bu, oluşması muhtemel bakterileri öldürür.

İpuçları
Kirazları paketledikten sonra, onları bir iki günlüğüne dikkatle izleyin. Çanta ya da kapta nem oluşursa, kiraz tamamen kurutulmamıştır. Bu durumda küf oluşabilir. Hala nemliyse fırında biraz daha kurutun.

Kirazların kurutma işlemi bittikten sonra paketlemeden önce bir saat kadar dinlenmelerine izin verin. Sonra hava geçirmez kaplara veya fermuarlı çantalara koyun.

Kuru kirazları olduğu gibi, yoğurt ya da salatalar için ya da kuru üzüm kullanılan yer yere kullanabilirsiniz. Kiraz Lekesi Nasıl Çıkarılır?