Ana SayfaSAĞLIKSıcak Basmaları İçin 5 Güvenli Çözüm

Sıcak Basmaları İçin 5 Güvenli Çözüm

Sıcak basması, kadınların menopoz dönemlerinde yaşayabilecekleri en yaygın sorunlardan bir tanesidir. Yapabileceğiniz basit uygulamalarla sıcak basmasının semptomlarını azaltabilirsiniz.

Sıcak basmasının sizi ne kadar rahatsız edeceği, yaşınıza, kilonuza, genetik yapınıza ve yaşam tarzınıza göre değişebilir.

Sıcak basmasını engellemek için kesin bir yol olmamasına rağmen, vücudunuzu hızlı soğutabilecek bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Menopoz semptomlarını azaltan 4 bitki

Stresinizi yönetmeyi öğrenin

Stresinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenerek sıcak basmalarını hafifletebilirsiniz. Stres aslında sıcak basmalarınızı daha da kötüleştirebilir. Derin nefes alma gibi bazı teknikleri uygulayarak, ani sıcak basmalarını kolayca bastırabilirsiniz.

Bir elinizi karnınıza ve diğer elinizi göğsünüze koyun. Nefes alıp verdikçe ellerinizin karın ve göğüs üzerinde hareket etmemesine dikkat edin. 5 saniye boyunca nefes alın, sonra beş saniye süreyle de nefesi verin. Bu nefes hareketini sıcak basması hafifleyene kadar tekrarlayın.

Kaslarınızı gevşetin

Sıcak basmasıyla baş etmenin bir başka yolu, kasları gevşetmektir. Bu tedavide, bir kas grubunu birkaç saniye germeniz ve sonra serbest bırakmanız gerekir. Bu tekniğin, stres hormonunun salınmasını önlemeye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Beslenmenizi değiştirin

Beslenmenizde değişiklikler yapmak ayrıca sıcak basmaları rahatlatmaya yardımcı olabilir. Çikolata, alkol, baharatlı yiyecekler ve hatta kafein gibi bazı yiyeceklerden kaçınmak, sıcak basmaları veya gece terlemeleri oluşumunu en aza indirebilir. Sıcak basması ile uğraşırken, bitkisel gıdalara yönelinmesi tavsiye edilir. Fındık, baklagiller, soya ürünleri ve yağlı tohumları da beslenmenize ekleyin.

Kilo verin

Fazla kilo, sıcak basmalarının şiddetini de etkiler. Eğer kilolu iseniz, birkaç kilo kaybetmek, sadece kendinizi daha iyi hissettirmekle kalmayacak, aynı zamanda gece terlemeleri veya sıcak basmalarının da hafiflemesine yardımcı olacaktır.

C vitamini alın

C vitamini bakımından yüksek yiyecekler tüketmek de, menopoz sırasında sıcak basmaların azalmasına katkıda bulunabilir. Bu yiyecekleri turunçgiller ile birleştirmeye çalışın.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler