Ana Sayfa YEMEK Kış İçin Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Kış İçin Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Yaprak sarması, özel davetlerin, bayramların vazgeçilmezidir. Zeytinyağlı olarak yapılan yaprak sarması için birçok hanım yaz mevsiminden hazırlık yapmaktadır. Pazarlarda her mevsim yaprak bulabilirsiniz. Fakat yaz aylarının başında çıkan yaprağın dışındaki birçok yaprak, damarlı ve kalındır. Bu tür yapraklar, ince ve damarsız yaprak kadar lezzetli olmamaktadır. Yaz aylarından alınan yaprak bir sene boyunca saklanabilir. Asma yapraklarını buzlukta veya salamura olarak muhafaza edebilirsiniz. Birçok ev hanımı salamura yaprak yapımını tercih etmektedir. Kış için meyve nasıl kurutulur?

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

  • Kışlık bir hazırlık olan salamura yaprak yapımı için yaprağın damarlı kısmı üste gelecek şekilde açılır. Üzerine bir miktar tuz serpilerek bu işlem 15 / 20 yaprak olana kadar devam ettirilir.
  • 15 yaprak olduktan sonra asma yaprakları salamura yapılacak bidona bastırılır. Yapraklar bitene kadar bu işlem tekrar edilir.
  • Yapraklar bittiğinde en üste tuz serpilir, üzerine ağırlık yapması için yassı bir yaş konur ve bidonun içine su eklenir.
  • Asma yaprakların basıldığı bidon 10 gün boyunca güneş görmeyen bir yerde ağzı sıkı bir şekilde kapatılarak muhafaza edilir.
  • 10 gün bekletirken salamura yapraklar ara sıra kontrol edilmelidir. Suyu azaldığında veya hazırda tuzlu su bekletilip yaprakların üzerine eklenmelidir. Kış için domates nasıl hazırlanır?

Samura Yaprak Yapmanın Püf Noktaları

  • Salamura yaprak yaparken, suyun tuzunu ayarlamak önemli ve basittir. Suyun tuzunu ayarlamak için bir kabın içine suyu koyun ve tuzunu ekleyin ardından bir yumurtayı içine bırakın. Yumurta suyun üzerine çıkarsa tuz oranı yeterlidir. Bu durumda su kaptan taşabilir, bunun için kabın çevresine daha büyük bir kap veya leğen koyabilirsiniz.
  • Kış için mısır nasıl kurutulur?
  • Salamura yaprak yaparken asma yaprakları yıkanmamaktadır ve çok miktarda tuz eklenmektedir. Bu nedenle, salamura yaprağı sarmadan önce üç dört saat kadar suda beklettikten sonra yıkamalısınız. Suyun içinde bir süre haşlamak tuzunu daha kolay atmanızı sağlayacak bir yöntemdir. Salamura yaparken marketlerde, pazarlarda satılan büyük bidonları kullanabilirsiniz. Fakat kola şişeleri veya su şişeleri salamura yapanlar tarafından daha garantili görünmektedir.
  • Kış için şeftali konservesi nasıl yapılır?
  • Kola veya su şişesine salamura yaptığınızda kullanmak istediğiniz zaman şişeyi kesmeniz gerekecektir. Kola veya su şişesine yaparken 5 / 10 yaprağı aynı şekilde salamuralayıp sıkıca sararak şişeye yerleştirirsiniz. İşlem bittikten sonra şişeye yine su eklenmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir?

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir? Kek, hemen hemen her evde pişen bir yiyecektir. Yemek...

Evde Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde Zeytin Nasıl Yapılır? Zeytin kahvaltılarınızın vazgeçilmez tatlarındandır. Zeytin sadece kahvaltılarınızda değil aynı zamanda...

Soğan Doğrarken Göz Yaşarmasını Önlemenin Farklı Yolu

Soğan doğrarken göz yaşarmasını önlemenin farklı yolu. Türk mutfağında hemen hemen her yemeğe soğan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın güçlü kokusu, beyindeki tokluk merkezini uyarır, böylece açlık hissini azaltır.Sarımsak,...

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz. Evinizde hem kedi besliyor hem de bitki yetiştiriyorsanız zaman zaman sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Çünkü kediler bitki yemeyi de çok severler....

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan bir reflekstir. Son derece can sıkıcı olsa da, nadiren ciddi...

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler. Banyonuzdaki, mutfaktaki ve yaşam alanlarınızdaki koku problemleri utanç verici ve sağlıksızdır. Bazı güçlü kokular bile bakterileri...