Ana Sayfa Ev MUTFAK Mermer ve Granit Tezgahüstü Karşılaştırması

Mermer ve Granit Tezgahüstü Karşılaştırması

0
1157

Mutfak ya da banyo tezgahınızı değiştirmek istiyor ama karar veremiyor olabilirsiniz. Mermer ve granit tezgah arasında hangisini seçmeniz gerektiğini konusunda kafanız karışık ise o zaman yazımızı okuyabilirsiniz. Mermer ve granit tezgahların artı ve eksilerini karşılaştırdık.

Görünüm
Mermer çoğunlukla daha açık renklerde, granit ise kırmızı, turuncu, pembe, mavi, yeşil ve kırmızı olmak üzere çeşitli renklerdedir. Mermer tezgahlar için ev yapımı temizleyici
Mermer büyük damar desenleri, granit ise çok renkli benekler ve çeşitli desenlere sahiptir.
Mermer daha zarif bir görünüme sahip olarak kabul edilir, ancak granit hala üst düzey bir görünümdür.

Bileştirme, kompozisyon
Mermer, kristalize edilmiş bir kalker formundan türetilirken, granit kristalize magmadan çıkar. Granit tezgah nasıl parlatılır?

Dayanıklılık
Mermer, asit sızmasına (limon suyu, şampanya, vb.) karşı düzgün mühürlenmediğinde oldukça duyarlıdır; granit daha az duyarlıdır.

Mermer yumuşaktır; çizilmeye karşı dayanıklı değildir ve kolaylıkla aşınır.
Granit daha serttir ve çoğu çizik ve izler konusunda daha dayanıklıdır. Hatta tezgah üstünde doğrama yapmak bile mümkün olabilir.

Sıcak kaplar ve tencereleri doğrudan bir mermer yüzey üzerine koymak renk değişikliğine neden olabilir (bunu yapmamanızı öneririz), genelde 450 dereceden fazla dayanıklı olduğu söylenen bir granit tezgahta hasara neden olmaz. Granit tezgahlar nasıl temizlenir?

Bakım
Her ikisi de gözeneklidir ve bu nedenle sızdırmazlık gerektirir, ancak mermer yılda iki kez sızdırmazlık gerektirirken, granit yalın şekilde mühürlenebilir. Mühürleme veya sızdırmazlık tezgahınızın ömrünü uzatacaktır tabi doğu bir şekilde yapılırsa…

Mermer lekeleri en kısa sürede temizlenmeli, granitte lekeleri hızla temizlemek bir öncelik olsa da daha az acele edilebilir. Tezgah üzerindeki yanık izlerin nasıl giderilir?

Fiyatlandırma
Mermer veya granit özel türüne bağlı olarak her iki taş türü için de fiyatlandırma aralığı olsa da, mermer her zaman biraz daha pahallıdır. Mutfak tezganı çeşitlerinden hangileri daha kullanışlı?

Değer
Her iki taş da üst düzey kaplamalar olarak kabul edilir, ancak mermer daha eşsizdir.
Granit son yıllarda oldukça yaygınlaştı ve lüks evlerde bile mermerin yerini aldı, çünkü çok daha dayanıklı ve kullanışlı. Çimstone tezgah nedir? Bakımı nasıl yapılır?