Ana SayfaHAYATPRATİKEvinizde Kuru Temizleme Kiti Yapabilirsiniz

Evinizde Kuru Temizleme Kiti Yapabilirsiniz

Bazı giysiler “sadece kuru temizleme yapılır” etiketi taşır ve hiçbir şekilde yıkama bile yapılamaz. Örneğin, gece elbiseleri, ceketler gibi. Bu gibi giyselerinizi kuru temizleme şirketlerinde temizletmek istemiyorsanız piyasada kuru temizleme kitleri satılıyor. Peki bu kitleri satın almak yerine evinizde kuru temizleme çantası yapmak ister misiniz?

Bu şekilde hem giysileriniz yenilenmiş olacak hem de mis gibi bir kokuya sahip olacak.

İşte kuru temizleme çantası için gerekli olan malzemeler:

Küçük kase

3/4 su bardağı su

1/4 su bardağı sirke

1 tatlı kaşığı boraks

1 tatlı kaşığı kuru oksijen ağartıcı

5- 10 damla esansiyel yağı (isteğe bağlı)

Zip-top yastık kılıfı kapağı

Lif

Yapılışı:

Küçük bir kapta, su, boraks, sirke, ve kuru oksijen çamaşır suyu karıştırın ve içine en sevdiğiniz esansiyel yağlardan 5-10 damla ekleyin. İsterseniz  bu karışımın içine esansiyel yağ koymayabilirsiniz. Yine de giysileriniz tazelenmiş ve kötü kokulardan arınmış olacaktır. Lifin yuvarlanması sırasında boraks ve oksijenli ağartıcı giysilerinizitemizleyecek, sirke giysilerin üzerinde bulunan kötü kokuları yok edecektir. Evde elbisenizi nasıl temizlersiniz?

Bu kuru temizleme için bir kuru temizleme torbası alabilirsiniz ama yok ise o zaman bir yastık kılıfını da kullanabilirsiniz. Temizleme yapacağınız giysilerinizin büyüklüğüne göre torbanın boyutlarını da ayarlayın. Temiz bir bezi hazırladığınız karışım ile ıslatın. Ardından bezin üzerinde bulunan fazla sıvıyı sıkın. Bez nemli bir hale geldiğinde temizlemek istediğiniz giysinin arasına koyun ve hep birlikte torbanın içine doldurun. Kuru temizleme olmadan yorgan nasıl temizlenir?

Bu şekilde 30 dakika kaldıktan sonra giysinizi çıkarın. Giysi hafif nemli olacaktır. Bunun için giysiyi askıyla asın ve kurumasını sağlayın. İşte giysiniz tertemiz olacaktır. Yeniden kullanıma hazırdır.

Karışımdan elinizde malzeme kalırsa o zaman ağzı kapalı bir kavanoza koyun, bir sonraki kuru temizleme sırasında yine kullanabilirsiniz. Araba koltuğunuzu temizlemenin kolay yolu

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
460TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler