Ana Sayfa HAYAT PRATİK Kimyasal olmadan Metalden Boya Nasıl Çıkarılır?

Kimyasal olmadan Metalden Boya Nasıl Çıkarılır?

Boya yaparken çoğu zaman yanlışla metaller de boyanır. Bu durum özellikle kapıların boyanmasında meydana gelir. Metallerdeki boyaları çıkarmak için kimyasal maddeler kullanmak istemiyorsanız size basit bir yöntem önereceğiz.

Bu projeyi tamamlamak için çok fazla malzemeye ihtiyacınız olmayacak. Potansiyel kurşun boyayı pişirme kabından uzak tutmak için tek kullanımlık alüminyum tabak kullanmanızı öneriyoruz.

İlgili: Metal eşyalar nasıl boyanır?

Araçlar ve Malzemeler
Metal sıyırıcı veya macun bıçağı
Tek kullanımlık alüminyum tabak
Tüy bırakmayan bez
Kaynayan su

İlk adım, suyu kaynatmaktır. Kaynayan suyu alüminyum tabak içinde bulunan boyalı metalin üzerine dökün. Sonra da metalin sıcak suyun içinde bırakın.

Metalin üzerindeki boyalar kabarmaya başlayınca kadar sıcak suyun içinde tutun. Eğer su soğumaya başladı ve boyalar halen kabarmadıysa aynı işlemi bir kez daha tekrarlayın.

Boyanın soyulmaya başladığını fark ettiğinizde, metal eşyaları tabaktan çıkarabilirsiniz. Boyanın çoğu çıkarıldığında, metal maddeyi alın ve kalan boyayı kazıyıcı veya yumuşak kıllı bir fırça kullanarak dikkatlice sıyırın. Çelik yün veya metal kıl gibi maddeler kullanmaktan kaçının, çünkü bunlar metal yüzeyini çizebilir.

Çoğu durumda, metaller boya sebebiyle kararır. Olabildiğince metalin zarar görmemesi için tiftiksiz bir bez kullanın. Hala ulaşılması zor noktalara boya sıkışmışsa, ilk adıma geri dönün ve işlemi tekrarlayın.

Donanımı ikinci kez kaynar suya geri koyacaksanız, karışıma karbonat tozu eklemeyi düşünün. Karbonat tozu, sıkışmış boyayı sökmeye yardımcı olacak ve aynı zamanda metali kararmaya karşı temizlemeye de çalışacaktır.

İlgili: Sprey boya ile metal eşyalarınızı boyayın

Tüm boya çıkarıldıktan sonra, metali nasıl temizlemek istediğinize dair karar vermek size kalmıştır. Bazıları eski metal bileşenleri yaş ile kararmış görünümünü sever. Bazıları ise parçaların yepyeni görünmesini ve tüm lekeleri ve yaşlanma belirtilerini dikkatlice kaldırmayı tercih edebilir.

Üçüncü seçenek, kararmanın bir kısmını değil hepsini çıkarmaktır. Bu şekilde, eşyalar hala eski gözükecek, fakat eskisi kadar eski değil. Sadece yükseltilmiş kısımları parlatmayı seçerek donanımın girintili kısımlarında kararmış bırakmayı düşünebilirsiniz.

İlgili: Boyama ve boya lekeleriyle ilgili tüm yazılarımızı okumak için tıklayın

İlgili Makaleler

Havluları Yumuşacık ve Kabarık Yapmak için Tüyo

Havlularınız, yıkandıktan sonra sertleşiyor ve kabarıklığı gidiyor mu? Basit bir yöntem ile havlularınızı tekrar...

Bu 9 Maddenin Temizlikte Kullanıldığını Duyunca Şaşıracaksınız

Sizlere evde farklı eşyaların temizlenmesinde kullanabileceğiniz, kimyasal olmayan maddeleri anlatacağız. Temizlemede öyle malzemeler kullanacağız...

Zor Lekeler Uzerinde Bulaşık Parlatıcısı Mucizesi

Zor lekeler adi uzerinde temizlenmesi cok zordur. Özellikle açık renk halılara dökülen yemek, çay,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,786BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin 6 Güvenli Yağ

Çocukların sık sık ateşi yükselir, bu her zaman ciddi bir sorunun işareti olamayabilir. Çocuğun ateşlenmesi vücudun enfeksiyonlarla savaşma şeklidir. Çocukların yetişkinlerden daha zayıf bir...

Anti Aging (Yaşlanma Karşıtı) 11 Yüz Maskesi

Yaş kaç olursa olsun yaşlanma karşıtı ürünler kullanmayı herkes sever ve ister. Eğer yaşlanma karşıtı kremler kullanmak istiyorsanız, inanılmaz etkili yüz maskelerini evde yapmayı...

Havluları Yumuşacık ve Kabarık Yapmak için Tüyo

Havlularınız, yıkandıktan sonra sertleşiyor ve kabarıklığı gidiyor mu? Basit bir yöntem ile havlularınızı tekrar ilk günkü haline döndürebilirsiniz.Yüzünüzü ya da vücudunuzu kuruladığınız havluların sert...

Bu 9 Maddenin Temizlikte Kullanıldığını Duyunca Şaşıracaksınız

Sizlere evde farklı eşyaların temizlenmesinde kullanabileceğiniz, kimyasal olmayan maddeleri anlatacağız. Temizlemede öyle malzemeler kullanacağız ki siz bile şaşıracaksınız. 1. Ketçap Ketçap, giysilerimize sıçradığı için leke yapmasıyla...