Ana SayfaHAYATPRATİKSiz Çamaşırlarınızı Hâlâ Sıcak Suda mı Yıkıyorsunuz?

Siz Çamaşırlarınızı Hâlâ Sıcak Suda mı Yıkıyorsunuz?

Büyük çoğunluğumuz çamaşırlarımızı sıcak suda yıkıyoruz, öyle değil mi? Sıcak suda yıkanan çamaşırların daha temiz olduğunu düşünsek de, aslında işin gerçeği öyle değil. Üstelik, sıcak suda çamaşır yıkamak, hem çamaşırlara hem de çevreye çok fazla zarar veriyor. Hem çamaşır makinesi hem de deterjan üreticileri de bu konuda hemfikir. Peki çamaşırlarımızı neden mi soğuk suda yıkamamız gerekiyor?

Bir makine dolusu çamaşır yıkarken harcanan enerjinin %90’ının ve açığa çıkan sera gazının neredeyse %75’inin suyu ısıtmaktan ileri geldiğini biliyor muydunuz? Çamaşırlarınızı soğuk suda yıkadığınız zaman hem doğaya hem de yıllık elektrik faturanıza çok önemli bir katkıda bulunmuş olacaksınız. İlgili: 10 çevre dostu çamaşır yıkama önerisi

Aslına bakacak olursak, soğuk su, birçok çamaşır türünün de daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Düşük sıcaklıktaki su giysilerinizin boyasını koruyacağı için çamaşırlarınızın rengi solmaz, dikişleri zarar görmez ve tabii ki küçülme problemi de ortadan kalkmış olur. Hatta, kan lekesi başta olmak üzere bazı lekelerin özellikle soğuk suda yıkanması gerekir. Çünkü sıcak su, bu tür lekelerin kumaşa daha çok nüfuz etmesine neden olur.

Kısaca, çok özel durumlar geçerli değilse, çamaşırlarınızı hâlâ sıcak suda yıkamanız için hiçbir sebep yok. Ancak yine de, çamaşırlarınızı soğuk suda yıkarken de dikkat etmeniz gereken bazı noktaları şöyle sıralayabiliriz.

  • Sıvı deterjanları tercih edin. Toz deterjanlar soğuk suda yeterince çözünmeyeceği için etkin temizleme yapamayabilirler.
  • Deterjan dozunu iyi ayarlamaya çalışın. Az koyarsanız çamaşırlarınız temizlenmez, çok koyarsanız da çamaşırlarınızda deterjan artıkları kalabilir.
  • Çamaşır makinenizi çok doldurmayın. Çamaşırların suda hareket etmesi için yeterli alanı bırakın ki daha iyi temizlensin. İlgili: Çamaşır yıkarken bilmek isteyeceğiniz 13 tüyo

Tüm lider çamaşır makinesi üreticileri ve deterjan üreticileri de bu konuda insanları bilinçlendirmeye çalışıyor. Birçok çamaşır deterjanı üreticisi, artık ürettikleri deterjanların soğuk suda daha iyi etki göstermesi için geliştirildiğini söylerken makine üreticileri de hemfikir. Artık çoğu çamaşır makinesi soğuk suda etki gösteren deterjanlarla daha iyi performans gösterecek şekilde programlanıyor. Peki siz çamaşırlarınızı hâlâ soğuk suda yıkamaya kararlı mısınız?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler