Ana Sayfa YEMEK Sos Hazırlanırken Kaçınılması Gereken 7 Hata

Sos Hazırlanırken Kaçınılması Gereken 7 Hata

0
1400

İyi bir sos, iyi pişmiş yemeklere daha da lezzet katar, pişirme kusurlarını ise örtbas eder. Ancak sosta yapılacak hatalar, yemek ne kadar güzel pişirilmiş olsa da kapatılamaz. Bunun için sos gerçekten çok önemlidir. Bu yazımızda sos yaparken kaçınılması gereken 7 hatayı ele aldık.

1. Sosunuzu un kavurma ile başlayın
Sos için un kavurma tereyağ ve unun birleştirilmesi yapılmaktadır. Bu sos için temel oluşturmaktadır. Sosun koyulaştırılması için gereken temel bileşen budur. Bu kavurma işlemi olmazsa sos ile çorbayı birbirinden ayıramazsınız.

Bu ipucunu takip edin: Unu kavurmak için en önemli nokta kullanacağınız tereyağ ile un miktarının aynı olması gerekir. Böylece ince macun gibi bir kavurma elde edersiniz. Sosunuzun içinde ipeksi bir taban oluşturur. Beşamel sos yaparken kaçınılması gereken 5 hata

2. Sos yapmadan önce kullanacağınız et suyunu tadın
Sosunuzda un ve tereyağı kavurduktan sonra sulandırmak için kullanacağınız et, tavuk veya hindi suyunu tadın. Tuzunu, lezzetini böylece anlayabilirsiniz.

3. Sosun yeterince çırpın
Sos yaparken, en önemli mutfak araçlarından biri çırpma telidir. Hazırlayacağınız sosun içinde un topaklarının olmaması için çırpma teliyle iyice çırpın. Soya sosu alternatifi nasıl yapılır?

4. Sosunuza ilk etapta fazla et suyu eklemeyin
Un ve tereyağı kavurduktan sonra ne kadar sos yapmak isitiyorsanız o oranda et veya tavuk suyu ekleyin. Mümkün olduğunca azar azar ekleyin. Sosunuzun ince olmasındansa, koyu olması daha iyidir. Koyu sosa sıvı eklenerek inceltilebilir. Bolonez sos nasıl yapılır?

5. Sos yeterince uzun süre pişirilmeli
Kalınlaştırmak için sos en az birkaç dakika pişirilmeye ihtiyaç duyar. Pişirken, sos olması gereken ipeksi kıvamında kalınlaşmaya başlar. Bunun için sadece zamana ihtiyacınız var. Daha az pişirirseniz o zaman daha una ihtiyacınız olur. Karamel sos tarifi

6. Sosun aromasını sonunda sağlayın
Pişireceğiniz sosun içine koyacağınız baharatlar için acele etmeyin. Önce sosunuzu iyice pişirin. Ocaktan indirmeye kadar verdiğinizde baharatları ilave edin. Çok erken ilave ederseniz, baharatların aroması tüm sosu veya yemeği etkisi altına alabilir. Makarnanıza lezzet katacak 8 sos tarifi

7. Sosunuzu sıcak tutun
Sos, soğudukça koyulaşmaya başlar, puding benzeri bir üst tabaka oluşur. Hatta içinde topaklar da olabilir. Sos hemen servis edilmeyecekse sıcaklığını korumak için bir termos içine koyun. Pesto sos nasıl yapılır?