Ana Sayfa SAĞLIK DİŞ BAKIMI Diş Bakımı İle İlgili Yapılan 8 Hata

Diş Bakımı İle İlgili Yapılan 8 Hata

Hepimiz dişlerimizi en az günde bir veya iki kez fırçalıyoruz. Aslında dişlerinizi yalnızca sabahları ve akşamları fırçalamak, mükemmel bir gülümseme için yeterli değildir. Dişlerimize bakarken yaptığımız hatalar nedeniyle istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Gülümsemenizi gelecek yıllar boyunca sağlıklı ve güzel tutmak için, yapılan hataları ve çözümlerini aşağıda görebilirsiniz.

1. Dişleri fırçalarken diş fırçasına çok bastırmak
Diş fırçasına çok sert bastırdığınızda fırçanın kılları bükülür ve diş düzgün bir şekilde temizlenmez. Dişi fırçalarken çok fazla güç uygulamamaya özen gösterin.  Diş hassasiyetine ev çözümleri

2. Yenilenlere dikkat etmemek
Özellikle tatlı yiyecekler dişlere zarar verir.  Bununla birlikte, dişleri sağlıklı tutmak için, kalsiyum, fosfor ve flor içeren yiyecekler tüketilmeli. İşte sizin için bazı ipuçları.
Kalsiyum içeren gıdalar:
Meyve ve sebze kabukları
Balık
Fasulyeler
Fosfor içeren gıdalar:
Balık
Hububat
Fındık
Mercimek
Genelde günlük gerekli miktarda floru su ile alıyoruz. Bununla birlikte, suyun düşük bir flor konsantrasyonuna sahip olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, süt, tuz gibi flor içeren daha fazla gıdayı yemelisiniz. Dişlerinizi ceviz kabuğu ile temizleyin

3. Ek diş temizleme cihazları kullanmamak
Diş fırçası kıllarının ne kadar sert olduğu önemli ama yine de diş tortularını tamamen temizlemezler. Diş ipi ile dişler arasındaki boşlukları temizlemek bu nedenle önemlidir. Bakterileri yok etmek için, ağız gargarası kullanmayı da alışkanlık haline getirmeli.

4. Diş etleriyle ilgilenmemek
Diş etleriniz zayıfsa ve yeterli miktarda kan dolaşımınız yoksa, diş etiniz kanar, iltihaplanır ve yumuşar. Diş eti çekilmesi ve sonunda dişleri kaybetmeye kadar gider.

Diş etlerinizi daha güçlü yapmak için diş fırçasıyla veya parmağınızla dairesel hareketlerle masaj yapmanız gerekir. Katı yiyecekler yiyin ve iyice çiğneyin. Ağzınızı  tuzlu bir solüsyonla yıkayabilirsiniz. Dişlerdeki çay ve kahve lekelerini nasıl çıkarırsınız?

5. Diş taşlarını temizletmemek
Diş tartarı, tükürük ve diş çevresindeki plaklarda biriken gıdalardaki minerallerin sertleşmesiyle oluşur. Sarımsı-kahverengi bir renge sahiptir ve diş fırçasıyla çıkarılamaz. Diş plağı ve tartar, dişleri çevreleyen kemik iltihabı da dahil olmak üzere hastalıklara neden olur.

Yılda en az bir kez hijyenik bir temizleme prosedürü uygulayın. Diş hekimleriniz diş koşullarınız için uygun sıklıkta size tavsiyelerde bulunabilir.

6. Diş telleri için çok yaşlı olduğunu düşümek
Birçok kişi, yalnızca çocukluk ya da gençlik yıllarında diş teli kullanabileceklerini düşünüyor. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Eğer dişlerinize tel takarak tedavi etmek gerekiyorsa, bunun için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Eğer ilerleyen yaşlarda diş teli takmaktan utanıyorsanız, dişlerin arka tarafına yerleştirilen görünmez damaklı diş tellerinden seçebilirsiniz. Diş temizleme tozu nasıl yapılır

7. Sadece ağzın bir tarafı ile çiğneme yapmak
Çiğneme kendini temizleyen özelliklere sahiptir. Dolayısıyla, ağzınızın sadece bir tarafında yiyecekleri çiğnerseniz, genellikle o tarafta oyuklara ve çürümelere neden olabilirsiniz.

Bunun dışında, ağzın bir tarafında çiğneme, o tarafta kalın ve güçlü kaslara neden olur. Yüzün her iki tarafındaki kaslar asimetrik hale gelir. Sonunda, ağrıya ve hatta işitme sorunlarına neden olabilir.

Yemek yediğinizde dikkat edin ve ağzınızın her iki yanında yiyeceklerinizi çiğnemeyi deneyin. Meyve ve sebzeler gibi katı yiyecekler yemeyi unutmayın. Dişlerinizi daha güçlü hale getirecektir.

8. Çocuklara doğru diş bakımını öğretmemek
Bazı ebeveynler, süt dişlerinin uygun bakımını yaptırmaya gerek olmadığını düşünürler çünkü bunlar geçicidir. Ancak bir çocuk doğru ve yanlış olanlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır, çünkü dişler değişecek, ancak alışkanlık kalacaktır. Diş fırçalama işlemi en az 3 dakika sürmelidir ve fırça yukarı ve aşağı hareket ettirilmelidir.

Diş hekimleri her 3-4 ayda bir diş fırçanızı değiştirmenizi tavsiye eder. Çocuklar için doğal diş macunu yapın

 

İlgili Makaleler

Kabızlık İçin Karbonat Ev İlacı Tarifleri

Kabızlık sorununu hızlı çözmek için karbonat en iyi doğal ilaçlardan biridir. Kabızlık nedeniyle oluşan...

Tiroid Sorunları için 5 Doğal Çözüm

Eğer kişisel olarak yavaş bir metabolizmanız varsa egzersiz yapmanıza rağmen gerektiği gibi kilo veremiyorsanız,...

Magnezyum İçeren Gıdalar ve Faydaları

Vücutta 300'den fazla biyokimyasal reaksiyonları için gerekli olduğundan Magnezyum sağlığınız için son derece önemlidir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Solan Siyah Pamuklu Giysiler Nasıl Canlandırılır?

Solan Siyah Pamuklu Giysiler Nasıl Canlandırılır? Siyah giymenin avantajlarından biri sizi daha ince göstermesi ve modaya uygun şık ve sinirli görünmesidir. Siyah giysiler, dolabınızdaki...

Kabızlık İçin Karbonat Ev İlacı Tarifleri

Kabızlık sorununu hızlı çözmek için karbonat en iyi doğal ilaçlardan biridir. Kabızlık nedeniyle oluşan şişkinliği ve ağrıyı giderir, bağırsakta hafif bir müshil işlevi görür....

Tiroid Sorunları için 5 Doğal Çözüm

Eğer kişisel olarak yavaş bir metabolizmanız varsa egzersiz yapmanıza rağmen gerektiği gibi kilo veremiyorsanız, adrenal yorgunluğu veya enerji eksikliği ile mücadele ediyorsanız bunların hepsi...

Kavanozlarda, Kaşıklarda Kalan Gıdaları Kullanın

Hepimizin başına gelmiştir. Kavanozun dibinde bir miktar gıda kalır. Örneğin nutella kavanozunu düşünün. Veya bir kaşık bal kullanırsınız kaşıkta bir parmak kalır. Bu gibi...