Ana Sayfa YEMEK TATLI TARİFLERİ Dondurma Yaparken Yapmamanız Gereken 5 Hata

Dondurma Yaparken Yapmamanız Gereken 5 Hata

Dondurma, yaz aylarının sevilen yiyeceği artık yaz-kış tüketiliyor. Dondurma seviyor ve evinizde de yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Aşağıda sıralayacağımız hataları yapmamamız halinde her zaman mükemmel dondurma yapabilirsiniz.

  1. Düşük yağ içeriğine sahip süt kullanma.

Dondurmanın lezzeti için mutlaka yağ oranı yüksek süt kullanın. Sütünüzün yeterince yağ olduğunu düşünmüyorsanız içine krema koyabilirsiniz. Böylece dondurmanız çok lezzetli ve pürüzsüz olacaktır. Krema kıvamına gelecektir. Yağ oranı düşük süt kullanırsanız, hem lezzetinde eksiklik hem de pütürlü olacaktır. İçinde buzlu pütürükler olacaktır.

  1. Dondurma makinesi kasesi çok soğuk olmalı

Dondurma makinası içinde dondurma yapacaksanız, karışımın hazırlandığı kasenin gerçekten çok soğuk olması gerekiyor. Bunun için kaseyi dondurma yapmadan bir gün önce bir beze sararak buzluğa koyabilirsiniz. Dondurma yapmaya başlayacağınız zaman çıkarıp kullanmaya başlayın.

  1. Makinanin içine sıcak karışım dökmeyin

Dondurma kasesi içinde karıştıracağınız malzemelerin de sıcak olmaması, hatta oda sıcaklığından bile daha soğuk olmasına dikkat edin. Malzemeler soğuk olduğunda çok daha iyi sonuç elde edeceksiniz.

  1. Makinayi aşırı doldurmayın.

Dondurma makinası koyacağınız malzemeleri daha önceden iyi ayarlayın. Dondurma makinası için karıştırma sırasında malzemelerin daha iyi karışabilmesi için çok fazla dolu olmaması gerekiyor. Fazla doldurulmaması halinde hem kenarlara taşma olmayacaktır, hem de hava alarak karışımın daha sağlıklı olması sağlanacaktır. Bu konuda ideal yol ise makinayı dörte üçü oranında kadar doldurun.

  1. Çok iyi karıştırılmalı

Dondurma, karıştırılma sırasında donmaya başlar. Bunun için karıştırılması çok önemlidir. En az bir iki saat süreyle karışma işlemi yapılmalıdır. Dondurma karışıp sertleşmeye başlarken genişler. Bu işlemden dolayı dondurma makinasının güçlü olması gerekiyor. Eğer dondurmanız sertleşmeden makina çalışmayı tamamlıyorsa o zaman ya yeni bir makina alacaksınız, ya da üretici firma konuşmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Soğan Doğrarken Göz Yaşarmasını Önlemenin Farklı Yolu

Soğan doğrarken göz yaşarmasını önlemenin farklı yolu. Türk mutfağında hemen hemen her yemeğe soğan...

Çorbanın Taşması Nasıl Önlenir?

Çorbanın Taşması Nasıl Önlenir? Sabırla kaynaması beklenen çorbaların bir anlık dalgınlıkla taştığını görmek hem...

Balık Nasıl Daha Az Yağ Çeker?

Balık, vitamin ve minerallerce oldukça zengin olan bir besindir. Balık, antioksidan olmasının yanı sıra...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Deri Ayakkabı Nasıl Küçültülür?

Deri ayakkabı nasıl küçültülür? Rahat ve şık ama bir numara büyük bir çift deri ayakkabınız mı var? Deri ayakkabıları küçültmek için bu basit teknikleri...

Sigara Dumanının Sarı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Poru ve sigara dumanının sarı lekeleri oluşur. Zamanla yüzeyi matlaştırır ve odadaki nem lekelenmeye neden olabilir. Duvarlar ve diğer gözenekli olmayan yüzeyler temizlenmesi en...

Avokado İle Cilt ve Saçınız İçin Maske Yapın

Avokado İle Cilt ve Saçınız İçin Maske Yapın. Sofralarımızdaki "superfoods" olarak yer alan avokado sahip olduğu içerikler sebebiyle vücudumuzun içi olduğu kadar dışı için...

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli hem de sizin beden ve ruh sağlığınızı geliştirir. Egzersiz rutin...