Ana SayfaHAYATEvinizin Odaları İçin En İyi 3 Bitki

Evinizin Odaları İçin En İyi 3 Bitki

Bitkiler evinizin havasını temizler, nemini alır, sizin rahat ve huzurlu olmanızı sağlar. Peki her oda için aynı bitki değil de odanın durumanı göre hangi bitkinin bulunması gerektiğini biliyor musunuz?

Mutfak için 3 En İyi Bitkiler
1. İngiliz Sarmaşık
İngiliz sarmaşık, bakteri, küf, benzen ve formaldehit dahil olmak üzere iç mekan hava kirleticilerinin en iyi redüktörlerinden biridir. Bitkiyi, lavabonuzun üzerinde veya bir pencere tarafında bulundurabilirsiniz. İngiliz sarmaşık birkaç saat doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar. Kedinizi ve köpeklerinizi uzak tutun, çünkü bu bitki onlar için zehirlidir.

2. Beyaz Yasemin
İçeride yetişen az sayıdaki çiçekli bitki var ve beyaz yasemin bunlardan biri. Hassas beyaz çiçekleri, herhangi renk mutfağa mükemmel bir katkı sağlar. Bu güzel ve son derece aromatik bitki, ne pişirirseniz pişiriniz mutfağınızın güzel kokmasını sağlar. Beyaz yasemin toprağın nemli tutulması ve filtrelenmiş ışık alması durumunda en iyi sonucu verir.

3. Aloe vera
“Ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırılan aloe, cildiniz için harika olan sağlıklı vitaminler ve minerallerle dolu güzel bir bitkidir. Kendinizi yakarsanız mutfakta aloe bitkisine sahip olmak çok yardımcı olacaktır. Sadece sapa yakın bir alt yaprağı kesip dikenleri alın ve uzunlamasına yaprak ayırın. Serin jel içinde bir yanık yatıştırır ve iyileşmesini sağlar.

Oturma Odası İçin 3 En İyi Bitkiler
1. Pothos
Pothos, oturma odası için mükemmel bir ev bitkisidir. Bu güzel bitki kuru toprak tarafından rahatsız edilmez ve sadece gelişmek için düşük ışık gerektirir. Bitkinin yapraklarını zaman zaman nemli bir bezle silin.

2. Sukulent (dikensiz kaktüs)
Suyu çok fazla sevmez, çünkü kendi suyunu yaprağı içinde depolayabilir. Ortalama 15-20 gün susuz kalabilir. Aydınlık ortamı sever.

3. At Kuyruğu Palmiye
Uzun ve ince yapraklar suyu tutan kalın bir sapdan filizlenir. Güneşli noktaları sever, ancak direkt güneş ışığı almayan odalarda da yetişebilir.
Su ihtiyacı yok denecek kadar azdır. Bu bakımdan zahmetsiz bir sukulenttir.

Yatak Odası İçin 3 En İyi Bitkiler
Geceleri oksijen veren bazı bitkiler vardır. Bu bitkiler yatak odasında huzur ve rahatlık hissinin yaratılmasına yardımcı olur, ayrıca herhangi bir alana renk ve doku ekler.

1. Gerbera Papatyası
Gerbera papatyaları, neşeli ve parlaktır. Geceleri de hava verirken, havanın temiz kalmasına ve huzurlu bir uykuya izin vermesine yardımcı olur. Bu güzel bitkiler Güney Afrika kökenli ve sarı, somon, portakal ve beyaz da dahil olmak üzere çeşitli renkleri bulunur. Güneşli, ancak çok sıcak olmayan bir pencerede ayarlayabileceğiniz kompakt bir türüdür. Yeterli ışık sağlamak, en iyi büyüme ve gösterişli çiçekler için kritik öneme sahiptir. Gerbera papatyalarınızı, sadece toprağın üst kısmı kuruduğunda derinden sulayın.

2. Lavanta
Lavanta, güçlü dinlenme özelliklerine sahip tatlı bir aroması vardır. Özellikle uyumakta zorluk çekiyorsanız, komodinize bu bitkiyi koyun. Araştırmalar, lavanta kokusunun kalp hızını yavaşlattığını, tansiyonu düşürdüğünü ve stresi azaltabildiğini gösteriyor. Saksı lavanta bitkilerinin günde 8 saat tam güneş alması ve az miktarda su alması gerekir. Ancak lavantanın kuru kalmasına da izin vermeyin.

3. Gardenya
Beyaz çiçekler ve güzel tatlı aroma, gardenya’yı herhangi bir yatak odasına mükemmel bir iltifat haline getirir. Ayrıca bu bitkinin yatıştırıcı etkisi vardır. Heinrich Heine Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma , gardenyanın zihin ve beden rahatlaması için valium kadar etkili olduğunu buldu. Gardenias, iyi bir noktaya yerleştirildiyse ve taşınmazsa çok iyi bir şekilde büyür. Serin odalardan hoşlanır.

Ev Ofisi için 3 En İyi Bitkiler
Daha önce de belirtildiği gibi, ev bitkileri iyi araştırılmış bir yararı, ruh halini iyileştirmeleri, üretkenliği ve bilişsel performansı artırmalarıdır.

1. Kauçuk
Hem ofise yeşillik katacak hem de havaya oksijen verecek ve düşünce gücünüzü artıracaktır. Kauçuk en çok parlak, dolaylı ışık sever. Kuru bir iklimde yaşıyorsanız, kauçuk ağacınızı haftada bir veya iki kez sulayın.

2. Afrika Menekşesi
Eğer küçük bir ofis alanınız varsa bir Afrika Menekşe bitkisini düşünün. Afrika menekşeleri tatlı ve sade ve herhangi bir alana sevinç katıyor. Afrika menekşesinin gelişmesini istiyorsanız hatırlamanız gereken birkaç şey var. Bu bitkiler alttan sulanmaktan hoşlanırlar. Bu tatlı küçük bitkiler, parlak ve orta ışık gibi ve doğrudan güneş ışığı değilse en iyisidir.

3. Kaktüs bitkisi
Kaktüs bitkilerinin birçok çeşidi vardır, bazıları bir kitaplık veya masa üzerine eklenen bir dokunuş için küçük ve mükemmeldir. Biraz renk gerektiren boş bir köşeniz varsa daha büyük çeşitler mükemmeldir. Çok sayıda kaktüsün sığ bir kasede birleştirilmesi ve kayaların üstüne serilmesi eğlenceli.

Banyo için 3 En İyi Bitkiler
Banyonuz için en iyi bitkiler, az bakım gerektiren ve nemli ortamlar gerektirenlerdir.

1. Eğrelti bitkisi (aşk merdiveni)
Bu bitki herhangi bir banyo alanı için harikadır. Tavana astığınızda çok iyi durur. Banyo nemi onlara çok iyi gelecektir.

2. Orkide
Orkide, herhangi bir banyo için güzel bir renktir. Bazı orkideler nemli ortamları sever. Böyle bir orkideniz varsa banyoya pencere kenarına koyabilirsiniz.

3. Barış Çiceği
Bu güzel bitki herhangi bir banyo üzerinde dramatik bir etki yaratıyor. Çok güzel ve temiz bir görünüme sahip, parlak aroma ve beyaz çiçeklere sahipler. Barış nilüferleri nemi sever ve duşun hemen yanında durabilirler.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler