Ana SayfaHAYATKarahindiba Yağı Nasıl Yapılır? Ve Kullanma Yolları

Karahindiba Yağı Nasıl Yapılır? Ve Kullanma Yolları

Karahindiba birçok kişi için sinir bozucu yabani ottan başka bir şey değildir. Oysa Karahindiba, köklerinden yapraklarına kadar çok yararlı otlardan biridir. Örneğin, Karahindiba yağı, çiçeklerinden yapılır. Çok kuru ciltlerin nemlendirilmesi, eklem ağrısı, kas ağrıları, gerginlik ve stres azaltmak için çok yönlü kullanılır. Kendi karahindiba yağını yapmak kolaydır

Karahindiba yağı nedir ve nasıl kullanıyorsunuz?
Karahindiba yağı, bitkinin çiçeklerinden temin edilen bir tıbbi yağdır. Tarihsel olarak, yüzyıllar boyu tıpta kullanılmıştır. Masajda kullanıldığında kasları derinden rahatlatabilir ve gerginliği giderebilir. Çatlak ve kuru ciltler için nemlendirici olarak da kullanılır. Karahindibanun Faydaları

Yapılan araştırmalarda, karahindiba, ısıyı düşürmek, şişme ve iltihap hafifletmek için tedavi edici beceriye sahip olduğunu ortaya çıkmıştır. Antinflamatuar özellikleri artrit ve gut tedavisinde son derece yararlıdır.

Kendi Karahindiba yağını nasıl yapabilirsiniz?
Karahindiba yağını satın alabilirsiniz. Ancak baharda tüm yeşil alanlarda bu otu bulabilirsiniz. İhtiyacınız böcek öldürücülerinden ve kimyasallardan arındırılmış, yollardan uzakta kirletilmemiş karahindiba kaynağı bulmaktır.

İhtiyacınız olan malzemeler:
Karahindiba çiçekleri (yeni toplanmış)
Üzüm çekirdeği yağı, badem yağı ya da zeytin yağı
Bardak büyüklüğünde cam kavanoz
Süzgeç
Peynir bezi
Cam şişe  Karahindiba sirkesi tarifi

Yapılışı:
Güneşli bir gün seçin ya da en azından bitkilerin üzerinde bulunan çiğlerin buharlaşmasını bekleyin. Bitkinin çiçeklerini keserek toplayın. Hasar görmemiş, sağlıklı görünümlü çiçekler toplayın. Bir kavanozun yarısını tam dolduracak kadar kesin.

Çiçekleri bir bez ya da kağıt havlu üzerine serpip 24 saat boyunca kalmalarını sağlayın. Karahindiba çok su tutar; Bu nedenle kuruması için zamana ihtiyaçı vardır. Onların kurumasına izin vermezseniz, yağda fazla nem kalacaktır. Çiçekler biraz küçülür, ama sorun yok.

Cam kavanozun yarısını doldurun. Çiçeği sımsıkı örtmek için yeterli miktarda yağ ilave edin. Hiçbir hava kabarcığının olmadığından emin olmak için bitkileri hafifçe karıştırmak için bir kaşık veya bıçak kullanın. Kapakla sıkıca örtün.

Kavanozu ılık ve güneşli bir yere yerleştirin ve iki hafta boyunca bırakın. Genel olarak dört hafta veya daha fazla enfüze edilen yağların aksine, karahindiba yağı yalnızca iki hafta gerektirir. Çiçeklerin içinde çok fazla nem olduğu için, iki haftalık süreden uzun süren küf oluşma ihtimalini artırır. Karahindiba çayı içmek için 13 neden

Her birkaç günde bir yağınızı kontrol edin ve çiçeklerin tıbbi yararlarını serbest bırakmalarını teşvik etmek için hafifçe sallayın. İki hafta sonra süzgeçinize tülbent ekleyerek yağı, temiz bir sterilize kabın içine sıkın. Şifalı yaginizin her damlasını almak için çiçekleri ezin ve tülbent sıkın. Yağınızı temiz ve steril bir cam şişeye boşaltın.

Not: Elde ettiğiniz yağı bir hafta içinde kullanın.

Yapılış ipuçları
Karahindiba çiçeği, ilkbahardan yaz mevsimine kadar, nerede yaşadığınıza bağlı olarak açar. Ancak nerede yaşarsanız yaşayın, bahçenizde olmasa da, mutlaka evinize yakın bir yerde bulabilirsin. Yine, seçtiğiniz çiceklerin kimyasal spreylerden arınmış olduğundan emin olun.
Kavanozları bir isim ve tarih ile etiketleyerek, yağın süresinin geçmediğinden emin olun. Karahindiba nasıl toplanır, nasıl saklanır?
Yağınızda küf olmaması için günde bir kaç kez kontrol edin. Eğer küf görürseniz, küflenen çiceği ve yağın o bölümünü çıkarın. Eğer çok fazla küf varsa o zaman maalesef yağınız bozulmuş demektir.

Küf oluşumunu önlemek için cam kavanozların ve kapakların tamamen kuru olduğundan emin olun. Ayrıca, kullandığınız tüm araçların üzerinde su olmadığını kontrol edin.
Karahindiba ile beslenmiş yağları serin, karanlık bir yerde saklayın. Çoğu şişirilmiş yağlar doğru bir şekilde depolandığında yaklaşık bir yıl sürer. Bununla birlikte, kötü kokursa ki olabilir, o zaman yağınızı kullanmayın ve atın.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler