Ana SayfaSAĞLIKKulağınıza Kaçan Suyu Çıkarmanın 6 Yöntemi

Kulağınıza Kaçan Suyu Çıkarmanın 6 Yöntemi

Eğer kulak tıkacı kullanmıyorsanız, denize veya havuza girdiğinize kulağınıza su kaçması kaçınılmaz olabilir. Sadece denizde veya havuzda değil, banyo yaparken de sıklıkla kulağınıza su kaçabilir. Hemen müdahale etmezseniz de, kulağınızda kalan su duyma bozukluğuna, hatta kulak iltihabına da yol açabilir ve gerçekten ağrılı günler geçirebilirsiniz. Böyle durumlarda bu 6 yöntemden birini deneyebilir ve kulağınızdaki su iltihaba yol açmadan önce ondan anında kurtulabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki, eğer su orta kulağınıza kadar indiyse mutlaka doktora başvurmalısınız. Kulak kirini temizlemek için en iyi esansiyel yağlar

Yerçekimi

En sık kullanılan müdahale yöntemlerinden biri yerçekiminden yararlanmaktır. Başınızı, su kaçan kulağınız yere paralel bakacak şekilde yan tutun. Avuç içinizi kulağınızın üzerine bastırarak birkaç saniye bekleyin. Sonra elinizi hemen çekin. Bu kısa süreli vakumlama işlemi suyun dışarı çıkmasını sağlayacaktır. Kulağınızdan çıkan suyu bir pamukla kulağın dış kısmından temizleyin. Kulak çubuğunu kesinlikle kulağınızın içine sokmayın.

Valsalva Manevrası

Valsalva manevrası adı verilen bu hareket, östaki borularının açılmasını ve suyun dışarı çıkmasını sağlar.

 1. Ağzını kapattıktan sonra burun deliklerinizi parmaklarınızla kapatın ve derin nefes almaya çalışın.
 2. Yavaşça aldığınız nefesi burnunuzdan verin (burnunuzu hala parmaklarınızla kapatıyor olmalısınız). Eğer doğru yaparsanız, kulaklarınızdan ses gelecektir. Bu ses östaki borularının yeniden açıldığının işaretidir. Kulak kiri güvenle nasıl çıkarılır?

Eğer burnunuzdan şiddetli şekilde nefes vermeye çalışırsanız kulak zarınız zarar görür. Bu nedenle bu hareketi mümkün olduğunca yavaş ve dikkatli yapın.

Saç Kurutma Makinesi

Saç kurutma makinesi kullanarak kulak içindeki suyun buharlaşıp gitmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu hareketi tek seferde birkaç dakikadan daha uzun süre yapmayın.

 1. kulak memenizi hafifçe aşağı çekin.
 2. Saç kurutma makinenizi kulağınızdan yaklaşık 30 cm uzakta tutun.
 3. Kurutma makinenizi düşük üfleme ayarına getirin ve mümkünse sıcaklık ayarını düşürün.
 4. Saç kurutma makinenizi doğrudan kulak kanalına doğru tutarak çalıştırın.
 5. Yaklaşık 30 saniye kadar saç kurutma makinenizi bu şekilde tutun. Gerekirse daha sonra (hemen değil) tekrarlayın. Kulak kiri rengi hangi hastalığın habercisi

Alkol ve Sirke

Alkol ve sirke yardımıyla kulaktaki suyu çıkarmak bilinen eski ve geleneksel yöntemlerden biridir. Sirke, antibakteriyel özelliği sayesinde kulaktaki mikropları öldürürken alkol de suyun dışarı atılmasında etkilidir.

 1. 1 çay kaşığı ve 1 çay kaşığı sirkeyi karıştırın.
 2. Damlalık yardımıyla, bu karışımdan 2 ya da 3 damla kulağınıza damlatın.
 3. Kulağın dış kısmını hafifçe oynatın ve yaklaşık 30 saniye kadar bekleyin.
 4. Başınızı yan çevirin suyun dışarı çıkmasını sağlayın. Kulak içini pamuklu çubukla temizlemeyin

Sıcak Terapisi

Sıcak terapisi, lulak içindeki suyun hızlıca dışarı atılmasında etkilidir. Isı, östaki borularının açılmasını sağlar ve böylece su kolayca dışarı çıkabilir.

 1. Havluyu bir kase sıcak su içine daldırın ve fazla suyu sıkın.
 2. Sıcak havluyu kulağınızın üzerine 30 saniye bekletin.
 3. 1 dakika bekledikten sonra işlemi tekrar edin.
 4. Hiç ara vermeden bu hareketi 4-5 yapın.
 5. İçinde su olan kulağınız alta gelecek şekilde yan yatın ve suyun dışarı çıkmasını sağlayın. Kulak enfeksiyonlarına karşı 5 doğal çözüm

Buhar

Buhar solumak, kulaktaki suyun dışarı atılmasında etkili bir diğer yöntemdir. Buhar östaki borularının açılmasına yardımcı olur ve kulağın içindeki suyn dışarı çıkmasına yardımcı olur.

 1. Geniş bir kaseye sıcak suyu boşaltın.
 2. Başınızın üzerine havlu örterek 5-10 dakika boyunca bu buharı soluyun.
 3. Daha sonra başınızı yan çevirerek suyun dışarı çıkmasını sağlayın. Aynı şekilde sıcak duş alarak da suyun dışarı buharlaşarak dışarı atılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Esneme veya çiğneme hareketleri de orta kulağa baskı yaparak, kulak içindeki suyun dışarı çıkmasına yardım eder.

1 Yorum

 1. […] Klor açısından en kötü havuzlar ise kapalı havuzlar. Zira kapalı alanda havaya yayılan klor solunmak suretiyle de vücuda giriyor. Bu durum ise nefes almada sorunlara ve astıma yol açabiliyor. Klor solumak kimi bünyelerde mide bulantısı ve kusmaya da sebep olabiliyor. O nedenle açık havuzları tercih etmek daha yararlı olacaktır. Kulağınıza Kaçan Suyu Çıkarmanın 6 Yöntemi […]

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler