Ana Sayfa HAYAT PRATİK Patatesin Raf Ömrünü Artırmanın 5 Yolu

Patatesin Raf Ömrünü Artırmanın 5 Yolu

Patateslerinizi taze tutmanın yollarını arıyorsanız, o zaman doğru yere geldiniz. Patates, doğada çok yönlü olan bir harika sebzesidir. Bu sebzeden en iyi şekilde yararlanmak için, onu taze tüketmek zorunludur. Diğer sebzelere kıyasla, patatesler kolayca saklanabilir ve daha sonra yemek pişirmek için kullanılabilir. Kaliteli patatesler birkaç hafta bile sürebilir.

Patatesleri süpermarketlerden veya haftalık marketlerden satın alırken, renk solması ve kesik olmadan temiz, sert dokulu patatesler aranmalıdır. Çürük bir patates sadece kötü kokmakla kalmaz, aynı zamanda partideki diğer patatesleri bozma potansiyeline de sahiptir. Patates ve soğanın yeşillenmesi nasıl önlenir?

Patates saklama sorunuyla mücadele ediyorsanız, oldukça kullanışlı olabilecek patatesleri saklamanın 5 kolay yolunun listesi.

1. Patatesleri Serin ve Kuru Bir Yerde Saklayın
İlk adım, patatesleri serin, kuru ve iyi havalandırılan bir yerde saklamaktır. Çok fazla ışığa maruz bırakılmamalıdırlar. Bunu yapmak, patates cildinde yeşil bir yama birikmesine neden olabilir. Bu doğal reaksiyona, acı bir tat veren Solanine adlı bir kimyasal neden olur. Daha büyük miktarlarda tüketilmesi hastalığa neden olabileceğinden kaçınılmalıdır.

2. Patatesleri Mutfak Aletleri Etrafında Saklamaktan Kaçının
Bunları, lavabonun altına ya da mutfak aletlerinin etrafına patates saklarken, tekrar düşünmeniz gerekebilir. Bu, öncelikle bu tür alanların patates depolamaya uygun olmayan yüksek sıcaklıklara maruz kalması nedeniyle gerçekleşir. Aynı şekilde, lezzetini yok ettiği için patatesler buzdolabında saklanmamalıdır. Buzdolabının içindeki yoğun soğukluk potato nişastasının şekere dönüşmesine neden olabilir. Patates suyu nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

3. Saklamadan Önce Patatesleri Yıkamaktan Kaçının
Patatesleri saklamadan önce yıkarsanız, o zaman erken bozulma ihtimalleri vardır. Nemli bir atmosfer patatesleri çok kısa sürede bozabilir. Patatesleri neme maruz bırakmak yalnızca raf ömrünü kısaltır. Onları sadece yemek pişirmek için ihtiyacınız olduğunda yıkayın.

4. Çürük Patatesi Hemen Atın
Çimlenme, yeşillenme ve çürüme patateslerde oldukça yaygındır. Patatesleri bozulma belirtileri için periyodik olarak kontrol etmelisiniz. Çürük patates bulursanız, diğerlerine bulaşmadan önce atın.

5. Kesilmiş Patatesleri Açıkta Saklamayın
Kesilmiş patatesleri uzun süre açık bırakmayın veya saklamayın. Havaya maruz bırakmak, kahverengiye veya griye dönmelerine neden olur. Soyulmuş bütün veya patatesleri taze tutmak için soğuk suyla kaplayın. Onları sadece pişirmeye hazır olduğunuzda kesin. Doğranmış patatesin renginin solması nasıl önlenir?

İlgili Makaleler

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sıkı Çorap Nasıl Gevşetilir?

Sıkı çorap mükemmel bir günü mahvedebilir. Baldırın etrafında girintiler oluşturabilir ve dolaşımı daraltabilir, bu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,842BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...