Ana SayfaSAĞLIKKarahindiba Çayı İçmek İçin 13 Neden

Karahindiba Çayı İçmek İçin 13 Neden

Bir zamanlar sadece yabani ot olarak bilinen ve kullanılmayan karahindiba şimdi besin açısından zengin bileşiklerden oluşan güçlü bir kokteyl. Aslında, binlerce yıl önce tıbbi özellikleri için karahindiba ödüllendirildi. Kökleri ve yaprakları önemli miktarda vitamin ve eser mineral içerir, bu da onları besin seviyenizi arttırmanın ve sağlığınızı vücudunuza geri kazandırmanın kanıtlanmış bir yolu haline getirir.

Bugün bu bahçe otu yeniden keşfediliyor ve karahindiba çayı hızla vücudunuzu detoksize etmek, şişkinlik ve kabızlığı azaltmak, rahatsız edici bir mide ve hatta hastalık riskini azaltmak için favori bir yol haline geliyor. Karahindiba’nın faydalarını biliyor musunuz?

1. İyi Besin Kaynağı
Karahindiba yeşilliklerini demlemek suyu kalsiyum, demir, potasyum, K, A ve B6 vitaminleri ile riboflavin ve tiamin ile doldurur. Ayrıca, karoten ve lutein gibi bir antioksidan flavonoid takviyesi alacaksınız.

Daha da iyisi, yapraklarını yiyebilirsiniz! Karahindiba yaprakları hem ıspanak hem de brokoli’den daha yüksek besin değerine sahiptir.

2. Diyabeti Kontrol Altında Tutun
Çalışmalar, karahindiba çayı yudumlarken kan şekerinizi düşürebileceğini gösteriyor ki bu da diyabetin kontrol altında tutulmasında kritik öneme sahip. Diyabetik hastalar için uzun vadeli faydaları belirlemek için araştırmalar devam etmekle birlikte, bu başlangıç ​​sonuçları umut vericidir. Karahindiba ile hindistan cevizi yağı ile mükemmel nemlendirici oluşturun

3. Kafeinsiz Kahveye Alternatif
Kavrulmuş karahindiba kökü çayı, gerçek kahveye benzeyen tadı ile kafeinsiz bir alternatif sunar. Kahve ihtiyacınızı karşılarken güçlü bir antioksidan ve mineral takviyesi alacaksınız.

4. Enflamasyonu azaltır
Kronik inflamasyon, ağrıyan eklemler, kas hassasiyeti ve hatta baş ağrıları dahil olmak üzere istenmeyen sağlık semptomlarına neden olabilir. Karahindiba çayı antioksidanları, sizi rahat ettirmek için enfekte olmuş dokudaki ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için anti-enflamatuar ajanlar olarak çalışır .

5. Su Toplanmasını Azaltır
Şişmiş hissetmekten bıktınız mı? Karahindiba çayı, su içeriğinizin bir kısmını kaybetmeniz için idrara çıkma sıklığınızı artırabilen doğal bir diüretik görevi görür. Yapılan bir çalışma günde iki fincan çayın yeterli olduğunu gösterdi. Karahindiba yağı nasıl yapılır? Nasıl kullanılır?

6. Kilo Vermenize Yardımcı Olur
Karahindiba yaprakları doğal olarak vücudunuzda diyet yağınızı uzun süreli depolama alanına sokan sindirim sırasında vücudunuzun saldığı bir enzim olan pankreas lipazını inhibe edebilir. Bu, demlenmenin vücudunuzun yağa yapışmasını engellemeye yardımcı olabileceği ve böylece daha hızlı kaybedebileceğiniz anlamına gelir.

7. Kronik Hastalıkları Önler
Antioksidan etkili harmanı sayesinde içerdiği, karahindiba bir fincan çay vücudun kanser ve diğer kronik hastalıklara yol açan oksidatif stresi minimize eder, serbest radikallerle savaşır. Aynı şekilde, bu antioksidanlar, bir enfeksiyona yakalanma riskinizi azaltmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.

8. Sindirim hastalıklarını rahatlatır
Bir çok sindirim sisteminin sorunu karahindiba ile son bulabilir. Doğal bir idrar söktürücü, sindirim uyarıcıdır. Yemekten sonra bir fincan çayın sindirim sürecini hızlandırabileceği, kabızlığı ortadan kaldırabileceği, krampları ve şişmeyi azaltabileceği anlamına gelir. Karahindiba nasıl toplanır? Nasıl saklanır?

9. Karaciğer Sağlığını Korur
Karahindiba çayı, karaciğerindeki safra akışını arttırdığı düşünülüyor, bu da karaciğeri detoksize etmeye ve karaciğer hastalığının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Çin Pharmaceutical University’den yapılan araştırmalar bile, karahindibalardaki doğal polisakkaritlerin karaciğer fonksiyonlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.

10. Potansiyel Kanserle Mücadele Özellikleri
Karahindiba’nın kanser savurma yeteneklerine ilişkin çalışmalardan elde edilen ilk sonuçlar, bitkinin kök ekstresinin sağlıklı olanlara zarar vermeden kanserli melanom hücrelerini öldürebildiğini ortaya çıkardığı için ümit vericidir. Antioksidanlar, doğal olarak, kanser hücrelerine yol açabilecek serbest radikal hasarına karşı da savaşırlar. Öyleyse sağlığın için bir fincan demleyin

11. İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler
Karahindiba çayı doğal diüretik etkileri nedeniyle idrar yolu enfeksiyonları için etkili bir tedavi yapar . Çaydan sonra artan idrara çıkma, böbreklerinizi temizlemeyecek ve bir enfeksiyonun gelişmesini zorlaştıracaktır. Karahindiba çayı demlerken sağlık sorununuzu gözönüne alın

12. Kemikleri Güçlendirir
İçerdiği kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir gibi eser mineraller sayesinde karahindiba çayı vücudunuzun güçlü kemikler yaratması ve osteoporozu hafifletmesi için gerekenleri sağlar. Bu özellikle yaşlandıkça önemlidir, çünkü kemik mineral yoğunluğu tutarlı bir takviye olmadan doğal olarak azalmaya başlar.

13. Kan Sirkülasyonu artırır
Karahindiba çayı’nın zengin demir içeriği vücudunuza daha iyi kan akışı da dahil olmak üzere çok sayıda fayda sağlar . Bu, kırmızı kan hücresi sayımlarınızı iyileştirir ve tüm vücudunuzun tamamen oksijenli kalmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler