Ana SayfaHAYATPRATİKSize Tasarruf Ettirecek 11 Küçük Şey

Size Tasarruf Ettirecek 11 Küçük Şey

Bu 11 “kötü alışkanlık” sadece eviniz için kötü değil, aynı zamanda size de paraya mal oluyor! Bu pahalı alışkanlıkları bırakmak için ihtiyacınız olan ipuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

1. Kabloları prizden çekmek


Bir kabloyu prizden çekmek, birkaç saniyenizi alır ancak çok paraya mal olabilir! Kabloların çekilmesi ve çentiklenmesi, fişin bükülmesi, tellerin yıpranması, kordonun ayrılması veya hatta prizin kırılması gibi her türlü hasara neden olabilir.

Bunun yerine, sadece duvara doğru yürüyün ve kordonu yavaşça prizden çekin. Hem prizlerinizi korur hem de elektrikli cihazlarınızı…

2. Temizleme Mendilleri


Temizleme mendillerini olur olmaz her yerde kullanmayın. Tuvalet kağıdı yıkamadan sonra hızlıca parçalanacak şekilde tasarlanırken, bebek bezleri ve ev temizlik bezleri bu şekilde parçalanmayan dokuma liflerden yapılır. Bunlar, evde gider tesisat sisteminizde tıkanmalara yol açabilir. Bu bezleri kullandıktan sonra mutlaka çöpe atın.

3. Buzdolabı veya Dondurucunun Boş Olması


Buzdolabınız ve dondurucunuz her ikisi de dörtte üçü dolu tutulduğunda en iyi şekilde çalışır. Sıkışmış bir buzdolabında veya derin dondurucuda, hava deliklerini tıkayan maddeler bulunur ve bu da kötü hava sirkülasyonu sağlar. Az yiyeceği bulunması halinde buzdolabı veya dondurucu her şeyi soğuk tutmak için daha fazla enerji harcar ve bu elektrik faturanıza yansır.

Bu sorunları önlemek için, buzdolabınızı ve dondurucunuzu olabildiğince dolu tutun. (Buzdolabınızın veya derin dondurucunuzun biraz boş göründüğünü fark ettiğinizde fazladan boşluğu almak için birkaç sürahi su koyun!

4. Bulaşık Makinasını Dolmadan Çalıştırmak


Bulaşık makineniz, yarı boş olduğunda da tam dolu olduğundaki gibi su ve enerji harcar. Yani sadece tam dolu bulaşıkları çalıştırarak paranızın karşılığını en iyi şekilde alabilirsiniz. Temizlemek istediğiniz birkaç bulaşık varsa, para ve enerjiden tasarruf etmek için el ile yıkayın.

5. Fırında Dökülenleri Bırakma


Bir fırında pişirme yaparken yağ sıçramaları, damlamalar ve diğer yiyecek pislikleri önlenemez. Ancak, dökülenleri ve sıçrayanları fırın soğuduktan hemen sonra temizlemek önemlidir. Fırının dibinde yağlı lekeler bırakmak, garip tatlara, kötü kokulara veya fırının içinde renk bozulmasına neden olabilir.

Dökülmeleri en kısa sürede silmeye ek olarak, fırının içini birkaç ayda bir temizlediğinizden emin olun.

6. Arabanızın benzin kapağının geşvek kalması


Gevşek bir gaz başlığı ile dolaşmak çevre kirliliğine mal olacaktır, çünkü buharlaşarak atmosfere karışır. İkincisi, çoğu yeni model “Check Engine” ışığını görüntüleyerek sizi gevşek bir gaz başlığı hakkında uyaracaktır.

7. Ön Kapıyı Çarpma


Evinizin giriş kapısını tekrar tekrar hızla, çarparak kapatmak, kapıyı hizasından çıkarır ve hava boşluklarına neden olur. Potansiyel olarak ısınma faturalarınız yükselir.

8. Kurutma Makinesinde Tüy Toplama Filtresi temizleme


Kurutma makinalarında çıkan yangınların büyük bölümü tüy toplama filtresinin temizlenmemesinden kaynaklanıyor. Her kullanımdan önce veya sonra tüy filtresini temizleme alışkanlığını edinin.

9. Filtreleri Değiştirmeyi Unutma


Birçok cihazın davlumbazınız, klima ve hatta elektrikli süpürgeniz gibi temiz tutulması gereken filtreleri vardır. Bu cihazlar kirli filtrelerle verimli bir şekilde çalışamaz, bu nedenle bunları değiştirmek veya düzenli olarak temizlemek önemlidir! Çoğu filtre, sökülmesi, temizlenmesi veya değiştirilmesi kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

10. Uzun, Buharlı Duşlar Almak


Sıcak duşlar yalnızca uzun sürmekle kalmaz, aynı zamanda cildinizi nemlendirir. Ama banyonuzda su hasarına da neden olabilir. Banyodaki nemin gittiğinden emin olun. Bunun için havalandırma koyabilirsiniz. Su ısıtıcınızın aşırı yüklenmesini önlemek için duşunuzu yaklaşık 5 dakika ile sınırlandırın.

11. Evde Ayakkabı Giymek


Zeminlerinizi temiz tutmak ister misiniz? Bunu yapmanın en kolay yolu, evde ayakkabı giymemektir.Kirli ayakkabı tabanları evinizin her yere toz, alerjen ve bakteri bulaştırabilir. Ayrıca zeminleri temizlenmesi size deterjan ve zaman kaybı yaşatır. Ayakkabılarınızı kapıda çıkarın!

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler