Ana SayfaHAYATPRATİKKirli Bir Fırını Temizlemek İçin 7 Kolay Yöntem

Kirli Bir Fırını Temizlemek İçin 7 Kolay Yöntem

Fırından zorlu yağ ve kir lekelerini temizlemek için kimyasal ürünler kullanmak yerine, daha etkili ve ucuz ürünler kullanabilirsiniz. Fırını temizlemek için, farklı çözümler vardır ve bu yazıda bu yöntemlerin bazılarını bulabilirsiniz.

1. Karbonat ve hidrojen peroksit
Karbonat ve hidrojen peroksiti biraz bulaşık sabunu ile karıştırarak yoğun bir macun elde edin. Hazırladığınız macunu fırın içindeki zorlu kirlere uygulayın. Bir süre bekletin ve üstüne biraz beyaz sirke püskürtün. Ardından bir sünger ya da bezle ovalayarak temizleyin. Kirli fırın tellerini temizlemek için şaşırtıcı yol

2. Banyo temizleyici
Kireç ve sabun kalıntılarını temizlemek için kullandığınız banyo temizleyicileri yağı temizlemek için de çok etkilidir. Banyo temizleyicisini fırının içindeki kirlerin üzerine püskürtün ve kirin zorluğuna göre birkaç saat beklettikten sonra ıslak bezle iyice temizleyin.

3. Amonyak ve çöp torbası
Fırın tepsilerini ve fırın telini temizlemek çok zordur. Bir çöp torbasının içini suyla doldurun ve biraz amonyak ekleyin. Sonra tepsi ya da fırın telini karışımın içine yerleştirin ve torbayı bağlayın. Bir saat kadar beklettikten sonra tepsi ya da fırın telini çıkararak iyice durulayın. Amonyaktan çıkan dumanı solumamak için özen gösterin.

4. Kaynar su
Bir kap içine kaynar su ve biraz bulaşık deterjanı koyun ve fırının içine yerleştirin. Kaynar suyun buharı fırın içindeki yağ ve kirleri yumuşattıktan sonra bir bezle fırını temizleyin. Fırın tepsisini çok kolay temizleme yöntemi

5. Karbonat ve sirke
Karbonata biraz bulaşık deterjanı koyun ve karışımı bir bezle fırın içindeki lekelerin üzerine sürün. Bir bardak beyaz sirke ile bir bardak suyu karıştırın ve sprey şişesine koyun. Karışımı karbonatın üzerine püskürtün. 10 dakika bekletin ve bir bezle temizleyin.

Ayrıca, karbonat ve sirkeyi karıştırıp yoğun bir macun elde edebilir ve macunu fırın içindeki lekelere uygulayabilirsiniz. Bir gece bekletin, sabah silerek temizleyin.

6. Amonyak
Bir kase içine amonyak koyun ve fırının içine yerleştirin, bir gece fırında bekletin. Sabah silerek fırını temizleyin.

7. Portakal kabuğu ve elma sirkesi
Bir sprey şişesine elma sirkesi ve portakal kabuğu koyarak 4 gün kadar bekletin. Kirli fırının içine karbonat serpiştirin ve hazırladığınız karışımı da üzerine püskürtün. Yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra silerek temizleyin. Fırın ve fırın camını aynı anda tertemiz yapabilirsiniz

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler