Ana Sayfa GÜZELLİK Metabolizmanızı Hızlandıracak 11 Yiyecek

Metabolizmanızı Hızlandıracak 11 Yiyecek

Metabolizmanız yavaşlamışsa, kilo vermeniz de o kadar zorlaşır. Metabolizmanızı hızlandıracak bir yol arıyorsanız, bu yazı tam da size göre!

Siyah çay
Yeşil çayın metabolizmayı hızlandıran özelliklerini biliyorsunuz ama siyah çayın da benzer etkilere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ülkemizde oldukça fazla tüketilen, güne siyah çay tüketilmeden başlanmadığını düşünürsek, bu yöntem metabolizmanızı hızlandırabilmeniz için kolay bir yol olacaktır.

Araştırmalara göre siyah çay, karaciğerdeki bağırsak metabolitlerini ve enerji metabolizmasını değiştirir. Bu da, siyah çayın düzenli olarak tüketilmesinin kilo verme yolculuğunuza yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Elma
Araştırmalar, elmanın sadece metabolizmayı hızlandırmakla kalmayıp, aynı zamanda kalp sağlığınızı da koruma özelliğine sahiptir.

Yoğurt
Yapılan bir araştırmada, yoğurt ve benzeri ürünlerdeki probiyotiklerin bağırsak ve metabolizma üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur.

Arpa
İsviçre’de yapılan bir çalışmada, arpanın iştahı azaltmaya, kan şekeri seviyesini dengede tutmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduğu ortaya konulmuştur.

Yağlı balık
Yağlı balık, metabolizmayı hızlandırmaya ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Süt
Bir bardak süt içmek, size sadece gerçek bir kalsiyum desteği kazandırmaz, aynı zamanda metabolizmanız için de harika olabilir. Araştırmalar, süt içerisindeki bileşenlerin aktif metabolizmaya yol açan SIRT1 genini artırdığını keşfetti.

Greyfurt
Greyfurt, vücuttaki yağların parçalanmasında oldukça etkilidir. Biraz acı bir tada sahip olan greyfurtu şeker ekleyerek tüketmek isteyebilirsiniz, ama amacınız kilo vermekse şekerden uzak durmanız daha iyi olacaktır.

Tarçın
Hemen hemen her yemeğe lezzet katan tarçın baharatı, obeziteye karşı mücadelede de önemli bir silah olabilir. Michigan Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, tarçının metabolizmayı hızlandırdığını keşfetti.

Soya fasulyesi
Soya fasulyesi de metabolizmayı hızlandıran bir başka gıdadır. Soya fasulyesi metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecine destek verirken, kolesterolü de düşürme özelliğine sahiptir.

Kahve
Kahvenin içindeki kafeinin metabolizmayı uyarmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Biber
Baharatlı yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırdığını destekleyen pek çok araştırma mevcut. Acı biberler, kalorileri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan bir kimyasal olan kapsaisin içerir.

İlgili Makaleler

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır....

Probiyotikli Yüz Maskesi

Probiyotikli yüz maskesi tarifini yazımızda vereceğiz. Yapılan bilimsel araştırmalar, cildimizde bulunan canlıların sistemini anlamamıza...

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...