Ana Sayfa GÜZELLİK Metabolizmanızı Hızlandıracak 11 Yiyecek

Metabolizmanızı Hızlandıracak 11 Yiyecek

Metabolizmanız yavaşlamışsa, kilo vermeniz de o kadar zorlaşır. Metabolizmanızı hızlandıracak bir yol arıyorsanız, bu yazı tam da size göre!

Siyah çay
Yeşil çayın metabolizmayı hızlandıran özelliklerini biliyorsunuz ama siyah çayın da benzer etkilere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ülkemizde oldukça fazla tüketilen, güne siyah çay tüketilmeden başlanmadığını düşünürsek, bu yöntem metabolizmanızı hızlandırabilmeniz için kolay bir yol olacaktır.

Araştırmalara göre siyah çay, karaciğerdeki bağırsak metabolitlerini ve enerji metabolizmasını değiştirir. Bu da, siyah çayın düzenli olarak tüketilmesinin kilo verme yolculuğunuza yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Elma
Araştırmalar, elmanın sadece metabolizmayı hızlandırmakla kalmayıp, aynı zamanda kalp sağlığınızı da koruma özelliğine sahiptir.

Yoğurt
Yapılan bir araştırmada, yoğurt ve benzeri ürünlerdeki probiyotiklerin bağırsak ve metabolizma üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur.

Arpa
İsviçre’de yapılan bir çalışmada, arpanın iştahı azaltmaya, kan şekeri seviyesini dengede tutmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduğu ortaya konulmuştur.

Yağlı balık
Yağlı balık, metabolizmayı hızlandırmaya ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Süt
Bir bardak süt içmek, size sadece gerçek bir kalsiyum desteği kazandırmaz, aynı zamanda metabolizmanız için de harika olabilir. Araştırmalar, süt içerisindeki bileşenlerin aktif metabolizmaya yol açan SIRT1 genini artırdığını keşfetti.

Greyfurt
Greyfurt, vücuttaki yağların parçalanmasında oldukça etkilidir. Biraz acı bir tada sahip olan greyfurtu şeker ekleyerek tüketmek isteyebilirsiniz, ama amacınız kilo vermekse şekerden uzak durmanız daha iyi olacaktır.

Tarçın
Hemen hemen her yemeğe lezzet katan tarçın baharatı, obeziteye karşı mücadelede de önemli bir silah olabilir. Michigan Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, tarçının metabolizmayı hızlandırdığını keşfetti.

Soya fasulyesi
Soya fasulyesi de metabolizmayı hızlandıran bir başka gıdadır. Soya fasulyesi metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecine destek verirken, kolesterolü de düşürme özelliğine sahiptir.

Kahve
Kahvenin içindeki kafeinin metabolizmayı uyarmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Biber
Baharatlı yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırdığını destekleyen pek çok araştırma mevcut. Acı biberler, kalorileri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan bir kimyasal olan kapsaisin içerir.

İlgili Makaleler

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika. Devedikeni benzeri yıllık bir bitki olan aspirenin tohumlarından elde...

Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Karbonat Şampuanı

Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Karbonat Şampuanı. Karbonatı sadece mutfakta hamur işleri için kullanmak,...

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika. Devedikeni benzeri yıllık bir bitki olan aspirenin tohumlarından elde edilen aspir yağı, linoleik asit içeriği yüksek olduğunda cildiniz için...

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için bazı basit kurallara dikkat etmeniz gerekir.Cep telefonlarınızın uzun ömürlü olmasını...

Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Karbonat Şampuanı

Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Karbonat Şampuanı. Karbonatı sadece mutfakta hamur işleri için kullanmak, onun değerini küçümsemek olur. Karbonatın, temizlikten güzellik ürünü olarak kullanmaya...

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne kadar besin eksikliği söz konusu olduğunda semptomların başka nedenleri olabileceğini...