Ana Sayfa HAYAT Ahşaptan Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Ahşaptan Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

0
1250

Birçok boya lekesi muhtemelen evinizde bulunan araç ve gereçlerle giderilebilir. Boya lekelerini tahtadan çıkarmayı seçeceğiniz yöntem, büyük ölçüde ahşap yüzeyinin ne kadar gözenekli olduğuna ve boya tipine bağlıdır. Yağ bazlı boyayı su bazlı boyadan çıkarmak daha zor olacak ve boya, meşe veya maun gibi açık ahşap kadar akçaağaç gibi düz tahtaya girmeyecektir. İlk önce en kolay ve en az emek yoğun yöntemle başlayın ve sert çözücüleri son çare olarak kullanın. Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Mümkünse, boya tipini tanımlayın. Su bazlı temizleyicilerin yağ bazlı boya üzerinde etkisi olmayacak ve lateks (su bazlı) boyayı temizlemeyecektir.

Boya lekesini, ilaç depolarında ve eczanelerde bulunan izopropil alkolle ovalayın. Boyayı yumuşatır ve uzaklaştırmaya başlarsa, su bazlıdır. İzopropil alkol, yağ bazlı boyayı çıkarmaz. Pastel Boya Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Sıcak suyu ve hafif deterjanı bir kovada karıştırın. Lekeyi aşındırıcı bir mutfak süngeriyle ovalayın. Çok sıcak su kullanın – bir bezini doyurun ve fırçalamadan önce yumuşatmak için kurumuş boya üzerinde birkaç dakika bekletin.

Yağ bazlı boya ve inatçı lekeler için kimyasal boya sökücü veya aseton kullanın. Boya sökücüleri leke üzerine püskürtün 5-10 dakika bekledikten sonra fırçalayın.

Boyayı ahşap yüzeyden çıkarmak için bir diş fırçası veya tel fırça kullanın.

Tahta zımparası kullanabilirsiniz. Bu, boya lekesini çıkarmaz ancak ahşabın lekeli yüzeyini temizler. Giysilerden Boya Lekelerini Çıkarabilirsiniz