Ana Sayfa SAĞLIK Vücut Diliniz Beslenmenizi Değiştirmenizi Söylüyor Olabilir

Vücut Diliniz Beslenmenizi Değiştirmenizi Söylüyor Olabilir

Bazen vücudunuz hiç bir sebep yokken harekete geçmeye başlar ve siz de bu semptomların ardında ne olduğunu bulmaya çalışırsınız. Aslında bu can sıkıcı ve rahatsız edici problemler, vücudunuzun sizinle konuşma tarzıdır.

Vücutta oluşan farklılıklar, bazı problemlerin habercisi olabilir. Vücudunuz bu farklılıklarla size bazı şeylerin yolunda gitmediğini anlatmaya çalışır. Bu sorunların temelinde de genellikle beslenme şekli gelir.

1. Kötü ağız sağlığı
Sağlıksız bir beslenmenin kötü nefese neden olabileceğini biliyor muydunuz? Yetersiz yeme, vücudunuzun ketoniz denen bir süreçte yağ rezervini yakmasına neden olur. Bu da nefesin kokmasına neden olur.

Kan şekeri seviyesini, sağlıklı atıştırmalıklar ile düzenlemek kokuyu kontrol edecektir.

Düzenli olarak dişlerinizi fırçalasanız da, diş ipi kullansanız da diş etlerinizdeki kanama oluyorsa, bunun nedeni de beslenme olabilir. Diş bakımının yanı sıra gazlı içecekleri ve şekeri kesmek sorunun çözümü olabilir.

2. Şişkinlik ve hazımsızlık
Sindirim sorunları neredeyse her zaman yeme alışkanlıklarıyla bağlantılıdır. En iyi reçete lifli besinlerdir. Vücudunuzun besin maddelerini emmesine yardımcı olur ve sindirim sisteminizi sağlıklı tutar.

Her şey başarısız olursa, Çölyak hastalığınızın olup olmadığını kontrol edin ve bol su içtiğinizden emin olun.

3. Sürekli hastalanmak
Zayıf bir bağışıklık sistemi, hastalık riskini her zaman artırır. Bağışıklığı güçlendirmek için özellikle, C, A, E, çinko, selenyum ve demir vitaminleri en önemlisidir. Yeşil ve sarı muzlarda bulacağınız folik asit de öyle.

Daha fazla sebze ve kepekli tahıl yemek, bir sonraki grip mevsiminde bir fark yaratacaktır.

Yaban mersini gibi antioksidan açısından zengin besinler de mikropları savuşturmaya yardımcı olabilir.

4. Asit reflü ve mide ekşimesi
Mide ekşimesi semptomlarıyla başa çıkmak için kilo vermek ve daha fazla uyku almak gibi birçok doğal yol vardır. Ne yazık ki, mide ekşimesini, çikolatadan narenciyeye ve hatta bazı sebzeler gibi yiyecekler de tetikleyebilir. Bir beslenme değişikliği ile mide ekşimesi semptomlarını hafifletmek için en iyi seçimdir.

Kahve ve alkolün, mide asidinin tekrar yemek borusuna geçmesini engelleyen kasların halkasını zayıflattığı bilinmektedir.

5. Saçların zayıflaması
Saç sağlığı, kaslarınız ve kemikleriniz gibi vitaminlere ve besin maddelerine bağlıdır.

Vücudunuzun demir seviyesi düşük olduğunda, kan dolaşımınız boyunca daha az oksijen taşınır ve saç dökülmesine ve yorgunluğa neden olur.

Beslenmenizin, vücudunuzu güçlü tutmak için yeterli protein, yağ asitleri ve C, çinko ve demir gibi vitaminler içerdiğinden emin olun.

6. Yaşlanma belirtileri
Vücudunuzda yaşlanma belirtileri hızla ortaya çıkmaya başladıysa, sebebi beslenmenizdeki değişiklikler olabilir.

A, C, D ve E gibi vitaminler, cildinizin genç görünmesini sağlamak için antioksidanlarla doludur.

7. Kafa karışıklığı
Konsantrasyonunuz sürekli düşüyorsa, daha fazla beyni etkileyen yiyeceklere ihtiyacınız olabilir. Ne yediğiniz, hafızanızda ve konsantrasyonunuzda dikkate değer bir etkiye sahiptir.

Beynin en iyi besleyicileri balık ya da balık yağından kolayca alabileceğiniz Omega-3 yağ asitleridir.

8. Yavaş iyileşen yaralar
Vücudunuzun kendini onarması için doğru vitamin ve besin kombinasyonuna ihtiyacı vardır.

Eğer oluşan yaraların iyileşmesi uzun sürüyorsa, beslenmenizde problem var demektir. Bu da sizi bir enfeksiyon geliştirme riskine sokar, bu nedenle yeme alışkanlıklarınızı hemen düzeltmeye başlamanız gerekir.

9. Kronik yorgunluk
Karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenme yorgun hissetmenize neden olabilir. Öte yandan, tam tahıllar ve yağsız protein size enerji verir.
Aynı zamanda çok fazla şeker tüketiyor olabilirsiniz, kan şekeri seviyeniz düştüğünde de yorgunluk hissi oluşur. Önemli olan enerji ve kan şekeri seviyenizi gün boyunca sağlıklı atıştırmalıklar ile dengelemektir.

Yemekler arasında açlıkla savaşmak için bir meyve ya da sebze porsiyonunu tüketmeye çalışın.

10. Baş ağrısı
Kronik baş ağrılarının bir nedeni, çok fazla hazır ve dondurulmuş yiyecekler tüketmeniz olabilir. Bu sağlıksız yiyecekler, sodyum ve hatta baş ağrısına neden olabilecek kimyasallarla doludur.

Dehidrasyon da baş ağrısına neden olur, bu nedenle yeterli su tüketin.

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,809BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Gardırobun Nemini Almanın Pratik Yolu

Lezzetli yemekler yapılan pirinci, telefon suya düştüğünde nemini almak için kullanmak çok bilinen bir uygulamadır. Aynı yöntemi, gardırobun nemini almak ve kıyafetlerin güzel kokması...

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir. buna rağmen insanların yüzde 80'inde magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum eksikliği,...

Gri Saçlar Nasıl Parlaklaştırılır?

Gri saçlar nasıl parlaklaştırılır? Gri saçlar kuru olma eğiliminde olduğu doğrudur ve bazı durumlarda, kafa deriniz daha az nem üretiyorsa sert, kırılgan ve zayıf...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları, distile özsuları veya bitki suları olup damıtma işleminin su içeren...