Ana Sayfa YEMEK Yeniden Isıtmamanız Gereken Yiyecekler

Yeniden Isıtmamanız Gereken Yiyecekler

Bu hepimize olur: Çok fazla yemek yaptınız ve herkes yemek yedikten sonra tencerede yine yemek kalır. Yemekleri atmak büyük bir israf. Daha sonra yemek için buzdolabında veya dondurucudaki plastik bir kaba koyun. Sadece plastik kabı çıkarın ve mikrodalgada yiyeceği tekrar ısıtın. İdeal gözüküyor, ancak gerçekten ısıtmamanız gereken bazı yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz?

Tekrar ısıtılmaması gereken yiyecekler
Patates
Isı C. botulinum bakterisi için bir zemin oluşturabilir ve bu gıda zehirlenmesine neden olabilir. Bakteriler ısı ile öldürülmez.

Tavuk

Pişmiş tavuk yemeğiniz varsa, ertesi gün soğuk yemelisiniz veya düşük bir sıcaklıkta çok yavaş bir şekilde tekrar ısıtmalısınız. Yapmamanız gereken, mikrodalgada kısa bir sürede ısıtılması. Tavuktaki proteinler aniden buzdolabının soğukluğundan mikrodalganın sıcaklığına taşınırsa değişecektir ve bu durum mideniz için iyi olmayabilir. Tavuk eti nasıl saklanmalı?

Pilav
Pirinç pilavı bakteriler için bir üreme alanı olabilir çünkü risklidir. Gerçekten yapmamanız gereken, pirinci yeniden ısıtmadan önce oda sıcaklığına getirmesine izin vermek. Buzdolabından çıkardığın zaman mikrodalgaya koy. Daha da iyisi: Sadece bir kerede yiyin ya da kalanları atın. Karnabahar pilavı nasıl yapılır?

Kereviz
Pek çok çorbada kereviz bulunur, fakat kalan çorbalarınız varsa kerevizi çıkarmak en doğrusudur. Kereviz nitratlar içerir ve bunlar ısıtıldığında nitritlere dönüşür. Nitritler toksiktir ve diğer şeylerin yanı sıra kalp hastalıkları ile de bağlantılıdır. Kereviz tozu nasıl yapılır?

Yumurta
Yumurtaları hazırladıktan hemen sonra veya daha sonra soğuk olarak yiyin. Yumurtanın yeniden ısıtılması, vücudunuza gerçekten zarar verebilecek toksinlerin salınmasına neden olabilir. Yumurtanın beyazı nerelerde kullanılır?

İlgili Makaleler

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Çileğin Uzun Süre Taze Kalması İçin 3 Basit Kural

Çileğin Uzun Süre Taze Kalması İçin 3 Basit Kural.. Çilekler yumuşak ve narin meyvelerdir,...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,876BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını da önlemiş olursunuz. Bugünkü programınız tuvaleti temizlemek mi? Neyse ki,...

Beyaz Giysilerin Beyaz Görünmesi İçin

Beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Böylece beyaz giysilerinize ilk günkü beyazlığı yeniden sağlayabilirsiniz. İşte beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabilecekleriniz....

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda neden daha fazla ceviz yememiz gerektiğini anlatacağız.1....

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız, erik suyu mükemmel bir seçenektir. Erik suyu, sağlığınızı iyileştirmek için...