Ana Sayfa ÇOCUK Bebeklerde Otizmin 7 İşareti

Bebeklerde Otizmin 7 İşareti

Herhangi bir sağlık sorununda olduğu gibi mümkün olduğunca erken tanı konması en iyisidir. Aynı şey, otizmi olan çocuklar için de geçerli.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her 68 çocuktan birinde otistik spektrum bozukluğu var; erkek çocuklarda kız çocuklara oranla 4.5 kat fazla bozukluk görülüyor.

Bir çocuğa erken müdahale etmek için otizmin işaretlerini çok dikkatli bir şekilde izlemek gerekir. Araştırmalar ebeveynlerin çocuğun bir yaşından önce bile gelişimsel farklılıkları fark ettiğini ortaya koymaktadır. anne babalar bebeklerindeki farklılıkları mutlaka doktorlarıyla konuşmalıdır. Bebeğinize Yüzme Öğrettiniz mi?

Bir çocuğun otizm spektrumu bozukluğuna sahip olup olmadığını belirleyebilecek tek bir tıbbi test yoktur, ancak çocuğunuzun otizmi olduğunu gösteren davranışlar ve gelişimsel gecikmeler vardır.

Bebeklerde ve çocuklarda dikkat etmesi gereken otistik belirtiler şunlardır:

Bebekler

1. Göz Teması Yapmazlar
Otizmin en erken belirtilerinden biri, bakıcı ile göz temasının olmamasıdır.
Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmada, otizm spektrumu bozukluğu geliştirmeye devam eden bebeklerin 2-6 ay arasındaki göz temasında ölçülebilir azalmalar gösterdiğini buldular.

2. Etkileşimde Bulunmazlar
Bebekler genelde diğer insanlardan gelen görülecek yerlere ve seslere tepki verirler ve bir bebeğin yanıt vermemesi muhtemel otizmi gösterebilir. Çocuklar ve Mental Bozukluklar

Otizmi olan bebekler diğer insanlara daha az bakarlar ve daha az dinlerler. İsimleri söylendiğinde başını çevirerek size bakmazlar.

3. Ses Çıkarmazlar
Bebekler konuşmaya başlamadan önce, 6 aylıkken anlamsız sesler çıkarmaya başlar. Bunlar konuşma hazırlığıdır. Otizmi olabilecek bebekler 6 ila 9 ay arasında bir gevezelik işareti göstermezler.

Çocuklarda

1. Onlar Sosyalleşmezler
Otistik çocuklar diğer çocuklarla etkileşime girmez veya onlarla deneyimler paylaşamazlar. Eğer mücadele ederlerse, yardım aramaktan çok kendi başlarına ilgilenirler.

2. İletişim İçin Mücadele Ederler
Otizm spektrumu bozukluğu olan bir çocuk,iletişim kurmaya çalıştıklarında önemli derecede azalmış çeşitli ses, kelime ve jest gösterebilir. Hindistan Cevizi Yağını Çocunuz Üzerinde Kullanabileceğiniz 12 Alan

Otizmi olan çocuklar başkaları ile oynamayabilir veya yaptıkları işte ilgi keyif aldıklarını göstermezler. Çocuğunuzun sürekli sizinle veya diğer çocuklarla sosyal etkileşimde bulunmadığını fark ederseniz, doktorunuzla konuşun.

3. Tekrarlanan Davranışlar Gösterirler
Otizm spektrumu bozukluğu olan çocuklar aynı eylemleri veya hareketleri tekrar tekrar etme eğilimindedir; bu da araştırmacıların onları yatıştırmasına yardımcı olduğuna inanıyor. Bu hareketler çırpınan eller, sallama veya dönme de olabilir. Bu davranışlara takıntılı olabilirler.

4. İşaret Etmezler Veya Harekete Geçirmezler
Çocuklar ilgiyi göstermek için nesneleri işaret etmeye ya da diğer hareketleri yapma eğilimindedirler. Otizm spektrumu bozukluğu olan bir çocuk fark ettikleri şeyleri göstermez veya onlara gösterilen nesnelere ilgi göstermez.

Her çocuğun belirtileri aynı olmayacak, bu nedenle çocuğunuzun otizm spektrum bozukluğu olabileceğini düşünüyorsanız, bir profesyonel tarafından taranması iyi olur.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,413BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evinize Lavanta Kokusunu Yaymanın En Etkin Yolu

Lavanta mumları, tütsü, uçucu yağlar ve kurutulmuş lavanta, stresi azaltmak, rahatlamayı ve uykuyu arttırmak için yüzyıllar boyunca kullanılan hafif, çiçekli bir kokuya sahiptir. Bazı...

Soğan, Limon Filesini Atmamanız İçin Çok İyi Bir Neden

Genelde çöpe atılan malzemeleri farklı işler için kullanmak atığı azaltmanın yanı sıra paranızın da cebinizde kalmasına yardımcı olur. Pazardan, marketten soğan, patates ya da...

Seramik Tavanızın Rengi Mi Değişti? Yapıştırıyor Mu?

Renk değişikliği ve yapışkan noktalar, seramik tencere severlerin sorunudur. Yağ artıkları, safsızlıklar ve sıcak noktalar olağan şüphelilerdir, pişirme spreyleri ve diğer katkı maddeleri nedeniyle...

Döküm Tavadaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Aşçılar, uzun yıllardır döküm tava kullanmaktadır ve pişirme kapları zamana dayanır. Çizikler, ezikler ve çukurlar, demir tencere dökümünde, özellikle insanların ikinci el veya miras...