Ana Sayfa SAĞLIK Semizotu: Olağanüstü Sağlık Faydaları ile “süper-ot”

Semizotu: Olağanüstü Sağlık Faydaları ile “süper-ot”

Semizotu can sıkıcı bir yabani ot olarak bilinir ama gerçekte besin değeri ile yüklü bir bitkidir ve aslında bir “süper-ot” tur. bahçeniz varsa kesinlikle kalması gereken bir bitkidir.

Beslenme Profili
Semizotu, çeşitli terapötik değere sahip birçok maddeyi içeren çok etkileyici bir beslenme profiline sahiptir:

Zengin potasyum kaynağı (494 mg / 100g)
Zengin magnezyum kaynağı (68mg / 100g)
Kalsiyum içerir (65mg / 100g)
C, A ve E vitaminleri içerir
içeren alfa linolenik asit (ALA) ve gamma-linolenik asit (LNA)
alfa-tokoferol ve askorbik asit içerir Kemikleri güçlendiren meyve ve sebzeler

Omega-3 yağlı asitler
Semizotu, herhangi bir yeşil bitkide bulunan ve hatta bazı balık türlerinden daha yüksek oranda bulunan omega-3 yağ asitlerinin en zengin kaynaklarından biridir. Omega 3 yağ asitlerinin, kanın kalınlığını azalttığı, vasküler hastalıkların tedavisinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir diyetin aşağıdaki koşullara yardımcı olduğu bulunmuştur:

Depresyon: Araştırmalar, insanların omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet tükettikleri bölgelerde depresyon oranlarının düşük olduğunu göstermiştir. Saksıda semizotu yetiştirmek ister misiniz?

Bipolar hastalık: Omega 3 yağ asitlerinin bipolar hastalıkta yardımcı olduğu yönünde güçlü bir belirti vardır.

DEHB: Omega 3’lerin DEHB’li çocuklara yardım ettiği bulunmuştur. Bilişsel işlev ve odak yardımcı olmak için çocuğunuzun içeceklerine gizlice ilave edebilirsiniz.

Kuru Göz Sendromu: Omega 3 yağ asitleri kuru göz sendromuna yardımcı olabilir. Bu nedenle, omega 3’lerde semizotu bulunanlar gibi zengin bir diyet, göz kuruluğunu önleyebilir.

Otizm: Omega 3’lerde zengin bir diyet otizmli çocuklara yardımcı olabilir.

Kan Şekeri: Araştırmalar, omega 3 yağ asitleri açısından zengin diyetlerin, diyabetli kişilerde insülin direncini azaltabileceğini göstermektedir. Sadece bir avuç dolusu semizotu kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Evde sebze ve meyvelerinizi yetiştirebilirsiniz

Bebek Gelişimi: Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine (EFSA) göre bebeklerde hem göz hem de bilişsel gelişimden faydalanılmaktadır.

Azaltılmış Pnömoni Riski: Omega 3’ün daha yüksek oranda alınmasının pnömoni riskini azalttığı bulunmuştur .

Kalp Sağlığı: Omega 3, kardiyovasküler sistemin gücünü artırmaya yardımcı olur. Bu güçlü yağ asitleri “kötü” kolesterolü azaltabilir ve sağlıklı kolesterolü arttırabilir. Ayrıca, omega-3’lerde yüksek gıdaların tüketilmesinin, kalp krizi ve inme insidansını önlemeye yardımcı olan kalp hastalığı ve ateroskleroz riskini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Buna ek olarak, semizotu kan basıncını düşüren bir vazodilatatör olarak hareket eden, kan damarlarını gevşeten ve kalp kası üzerindeki gerilimi azaltan potasyum içerir.

Antioksidanlar
Muhtemelen daha önce antioksidan kelimesini duymuşsunuzdur. Bunlar, hücresel hasara neden olan serbest radikallerle savaşmaya yardım eden insan yapımı ve doğal olarak oluşan kimyasallardır. Aslında, antioksidanlar sizi kalp hastalığı, diyabet ve maküler dejenerasyon gibi ciddi durumlardan korumanıza yardımcı olabilir. Antioksidanlarla ilgili tüm yazılarımızı okumak için tıklayın

Semizotu, antioksidan gücü için bilinen A, C ve E vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca, bu yenilebilir yabani ot antioksidanlar olarak da etkiyen iki betain alkaloid pigment, beta-siyan ve beta-ksantin içerir.

Antioksidanlar ayrıca sizi belirli kanser türlerinden, özellikle akciğer ve rahim ağızı kanserinden korumanıza yardımcı olur. Beta siyaninler ve beta ksantinler, serbest radikallerin mutasyonlara sağlıklı hücrelere neden olmasını engelledikleri için vücut üzerinde anti-mutajenik bir etkiye sahiptir. Bu, kanser gelişimini kontrol altında tutar.

Vitaminler ve Mineraller
Demir, magnezyum, potasyum ve manganez de dahil olmak üzere peş peşe gelen vitaminler ve mineraller sağlık için faydalıdır. Vitaminlerle ilgili tüm yazılarımızı okumak için tıklayın

Dolaşım sistemi: Demir ve bakır, kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Bu mineraller nedeniyle, vücudun önemli kısımlarına daha fazla oksijen verilirken, iyileşen hücrelerin ve organların hızının artması, metabolik verimliliğin artması ve hatta daha da fazla saç büyümesi sağlanır.

Güçlü Kemikler: Çok çeşitli mineraller kemikleri korumak için birlikte çalışır. Güçlü bir iğne dokusu oluşturmak için gerekli olan elementler kalsiyum, magnezyum, demir ve manganez içerir. Bu elementler ayrıca osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilecek kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Göz sağlığı: Hem A vitamini hem de beta karoten, göz sağlığıyla ilişkilidir . Çalışmalar, gözlere zarar ve hasar veren serbest radikalleri ortadan kaldırarak ve yaşa bağlı hastalıklara neden olabilecek şekilde, maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Cilt sağlığı: Diğer besinler ile birlikte A vitamini, sokma ve ısırıklara topikal olarak uygulandığında inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, görünümü güçlendirebilir, hücresel iyileşmeyi teşvik edebilir, kırışıklıkların, yara izlerinin ve lekelerin görünümünü azaltabilir.

Bağırsak Sağlığı
Geleneksel Çin tıbbında, ishal, bağırsak kanaması, dizanteri ve hemoroid gibi bir dizi gastrointestinal rahatsızlık için kullanılır. Bugün bile Çin tıbbında Ma Chi Xian olarak bilinen bitki çok sayıda bağırsak durumunu tedavi etmek için kullanılmaktadır. Dopamin, sitrik asit, alanin, glukoz ve malik asit içeren içerdiği sayısız faydalı organik bileşikler sayesinde mailyeyi etkilediği düşünülmektedir.

Kilo Kaybı Yardımı
Birkaç kilo vermek istiyorsanız, lifle yüklü olan besini sofranızdan eksik etmeyin.

İlgili Makaleler

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli...

İştah Kesen Yiyecekler

Kilo problemimiz olduğunda hepimiz iştahımızı biraz daha tutmak için çaba sarf ederiz. Öyle ki...

Diş Eti Kanamalarına Etkili ve Pratik Çözümler

Genç ve yaşlı herkeste diş eti kanamaları olabilmektedir. Böyle durumlardan etkili ve pratik çözümler...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Deri Ayakkabı Nasıl Küçültülür?

Deri ayakkabı nasıl küçültülür? Rahat ve şık ama bir numara büyük bir çift deri ayakkabınız mı var? Deri ayakkabıları küçültmek için bu basit teknikleri...

Sigara Dumanının Sarı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Poru ve sigara dumanının sarı lekeleri oluşur. Zamanla yüzeyi matlaştırır ve odadaki nem lekelenmeye neden olabilir. Duvarlar ve diğer gözenekli olmayan yüzeyler temizlenmesi en...

Avokado İle Cilt ve Saçınız İçin Maske Yapın

Avokado İle Cilt ve Saçınız İçin Maske Yapın. Sofralarımızdaki "superfoods" olarak yer alan avokado sahip olduğu içerikler sebebiyle vücudumuzun içi olduğu kadar dışı için...

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli hem de sizin beden ve ruh sağlığınızı geliştirir. Egzersiz rutin...