Ana Sayfa YEMEK Tavuğu Sirke veya Limon Suyu İle Yıkamanız İçin 3 Neden

Tavuğu Sirke veya Limon Suyu İle Yıkamanız İçin 3 Neden

Çiğ tavuk yıkanmalı mı yıkanmamalı mı? Son günlerde çiğ tavuğun yıkanmaması gerektiği görüşü ağırlık kazanmış durumda. Bu yazıda tavuğu nasıl ve neden yıkamanız gerektiğine dair 3 neden bulabilirsiniz. Neden çiğ tavuk yıkanmamalı?

1. Tavuğa lezzet eklemek ve mikropları öldürmek için limon suyu veya sirke gibi hafif bir asidik ürün kullanabilirsiniz.

Pişirmeden önce, tavuk ve balıkları yıkamak için limon suyu, veya sirke kullanmak, bazı ülke mutfaklarında yaygın bir uygulamadır.

Ayrıca, tavuktaki herhangi bir kötü kokuyu gidermek için de bu yöntem kullanılmaktadır. Örneğin, süpermarket dondurucularından tavuklara koku sinebilir. Bu yöntemle bu kokuları giderebilirsiniz.

2. Tavuğun yenilebilir olduğunu test edebilirsiniz.

Yeni aldığınız ya da dondurucuda beklettiğiniz tavuğun yenilebilir olup olmadığını test etmek için, sirke veya limon suyu kullanabilirsiniz.

Tavuğu sirke ve limon suyu ile yıkamanıza rağmen hala koku geliyorsa, tavuk yemeniz için uygun değildir. Et, tavuk ve balığın bozulduğu nasıl anlaşılır?

3. Tavuğu yumuşatmak için sirke veya limon suyu kullanabilirsiniz.

Bazı ülkelerde tavuk etini yumuşatmak için sirke ve limon suyu kullanırlar. Özellikle doğal ortamlarda yetişen tavukları kısa sürede pişirmek çok zordur. Sirke ve limon suyu, tavuk etini yumuşatır, pişirme süresini kısaltır ve tavuğu hemen tüketmeyip buzdolabında saklayacaksanız, saklama süresini de uzatır. Ancak, tavuğu saklayacaksanız, sirke ve limon suyu ile yıkadıktan sonra iyice temiz su ile durulayın. Çünkü tavuğun derisinin sertleşmesine neden olabilirler.

Tüm bunları göz önüne alarak, tavuğu yıkayabilir ya da yıkamadan tüketebilirsiniz. Tercih sizin! Et, tavuk ve balık nasıl çözdürülmelidir?

İlgili Makaleler

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir...

Patates Nasıl Kurutulur?

Patates nasıl kurutulur? Kurutulmuş patates mutfakta elinizin altında bulunması gereken bir üründür. Kendi kurutulmuş...

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,833BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...