Ana Sayfa HAYAT Bronzlaşma Hakkında Doğru Bilinen 18 Yanlış

Bronzlaşma Hakkında Doğru Bilinen 18 Yanlış

Bronzlaşmak isteyenler, bronzlaşmadan plaja inemeyenler ve bronzlaşmanın sağlığa çok faydalı olduğuna inanlar için uzmanların görüşlerine dayanan ve buzzfeed sitesinde yayınlanan bilgileri sizinle paylaşmak istedik.

1. Bronzlaşmak, cildinizin sağlık kazanması ya da bronzlaşmanın sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Cildiniz UV ışınlarına karşı kendi korumak için daha siyah pigmentler ve melanin üretiyor.

2. Cildinizin bronzlaşmaya karşı bağışıklık kazanması mümkün değil. Dolayısıyla güneş koruma faktörleri ve güneşlenme kremleriyle plaja uzanmaktan asla vazgeçmeyin.  Güneş Yanıkları İçin Aloe Vera Kullanmanın Üç Yolu

3. Bronzlaştım artık güneş ışınları bana zarar vermez demeyin. Araştırmalar, beş kadından birinin bu inanca sahip olduğuna inanıyor ki, yanlış. Bronzlaştıkça da zararlı güneş ışınlarına karşı krem, solüsyon ve küçük parça giysilerinizi ihmal etmeyin.

4. Bronzlaşmanın yaşlanma etkilerini geciktirmesi bir yana abartılı ve korunmasız güneşlenme özellikle yüzümüzde yaşlanmayı hızlandırmaktadır. Yüzümüzün güneşlenme etkilerini tolare etmesi üç yıl sürüyor.

5. Aşırı ve korumasız bronzlaşma ayrıca, cildin elastikiyetini azaltıp sararmasına ve erken yaşlanmasına neden oluyor. Yaşlanma geciktirici ürünler arıyorsanız güneşin zararlı ışınlarından korunmak, uzmanlar tarafından bunun en etkili yolu olarak gösteriliyor. Uzun Süre Korumalı Güneş Kremi Yapın

6. Bir vücut geliştirici olsanız da ve güneşlenerek turuncu bir ten rengine ulaşsanız da yaşlanma etkilerinin ilerlemesi durumu hala söz konusu. Bronzlaşma sonrası parlak bir esmerliğe bürünmek kızarmamaktan iyidir türünden bir inanç, uzmanlara göre yanlış.

7. Aşırı güneşlenmek sadece cildiniz için değil, gözleriniz için de tehlikeli olabilir ve bu yüzden doğru bir güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin.

8. Yapay bronzluk ürünlerinin satışında ciddi düşüş var (Yüzde 20). Uzmanlar da zaten mutlaka doğal yollarla bronzlaşılması gerektiğini vurguluyor.

9. 2009 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bronzlaşma yataklarını en tehlikeli kanser oluşturabilen türden radyasyon kaynakları olarak sınıflandırdı. Aman dikkat. Çocuklarınızı Güneşin Zararlı Işınlarından Korumanın Yolları

10. ABD’de geçen yıl yaklaşık 3000-3500 solaryum yatağı mağduru ciltlerinin, gözlerinin yanması ve diğer yaralanma şikayetleri nedeniyle acil servislere akın etti.

11. Acı verici olsa da olmasa da cildinizin esmerleşmeyip pembeleşmesiyle güneş yanıklarının zararlarından uzak kaldığınızı düşünmeyin.

12.Korunmasız ve abartı güneşlendiğinizi sürece çok terlersiniz ve bu da cilt gözeneklerinin tıkanmasına, cildinizde lekelerin oluşmasına neden olur.

13. Hepimizin güneş ışıklarından gelen D vitaminine ihtiyacı var ama bunun için saatlerce güneş altında kalmamız gerekmiyor. Uzmanlar, bir ilkindi yürüyüşü ve kısa süreli bir deniz sefasıyla vitamini daha sağlıklı yollardan alabiliriz, diyor. Güneş Lekelerini Yok Etmelerinin Doğal Yöntemi

14. Daha yüksek güneş koruma faktörlü (SPF) kremlerin daha az kullanılması gerektiği yönünde yanlış bir inanç var. Deniz ürünleri alırken en az 15 koruma faktörünü ve en az 4 yıldızlı sıralamadaki ürünleri tercih edin ve yeterince uygulayın.

15. Hiçbir koruma ürünü sizi güneşin zararlı ışınlarından yüzde 100 korumaz. Bu yüzden ürünleri kullanırken kendinize bir gölgelik bulmayı da ihmal etmeyin.

16. İnsanlar belli bir süre güneş koruyucu krem kullandıktan sonra artık ihtiyaçları olmadığını düşünme hatasına da düşüyorlar. Oysa ürünleri düzenli ve sürekli kullanmak sağlık açısından gerekli.

17. Açık tenli ciltlerin bronzlaşmaması normal bir durumdur. Uzmanlar bu insanlara şanslarını zorlamalarının sağlıkları açısından çok tehlikeli olacağını ve sadece nar gibi kızarmaktan başka bir sonuç elde edemeyeceklerini söylüyor.

18. Uzmanlar son olarak esmer bronzlaşmış cildin her zaman tek sağlıklı cilt anlamına gelmediğini söylüyor ve herkesi güvenli güneşlenmeye davet ediyor. Güneşe Çıkarken Yaptığımız 7 Hata

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,791BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...