Ana Sayfa HAYAT Siyah Çayın Vücuda Etkileri, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Siyah Çayın Vücuda Etkileri, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çay günün herhangi bir saatinde içilebilecek, tatmin edici bir içecektir. Çay Türklerin özellikle sabah kahvaltılarında vazgeçilmezdir. Ancak dünyanın birçok ülkesinde de siyah çay içimi hayli fazladır. Siyah çayın kafein oranı hayli yüksektir. Çay ayrıca antioksidan potansiyele sahip flavonoidler içerir. Antioksidanlar sağlıklı hücreleri tutmanıza yardımcı olur ve sizi koroner kalp hastalığı ve hatta bazı kanser türlerine karşı korur.

Antioksidanları Nasıl ortaya çıkarılır?

Siyah çay, yeşil çay göre daha az olmasına rağmen, antioksidanlar içerir. Siyah çayın içindeki antioksidanların ortaya çıkabilmesi için çayın yüksek sıcaklıkta demlenmiş olması gerekiyor. Yeşil Çay İçmek İçin En İyi Zaman Nedir?

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, düşük sıcaklıkta demlenen siyah çayın antioksidan oranı, 90 dereceye yakın yani kaynama noktasında bir suyulma demlenmesi halinde içinde bulunan antioksidanları on kat daha fazla oluyor. Bunun için mutlaka siyah çayı yüksek ısıda demleyin.

Yapılan araştırmalara göre, siyah çayın içinde bulunan antioksidanların ortaya çıkmasını önleyen iki unsur var. Biri çayın süt ile içilmesi diğeri ise poşet çayların kullanılması… Tam yağlı süt ve poşetler, antioksidanların çıkmasını bloke ediyor.

Siyah çay kanser riskini önler mi?

Siyah çayın sağlık üzerine yararlarıyla ilgili araştırmalar uzun yıllardır sürüyor. Bu araştırmaların bazıları siyah çay ve kanser arasındaki ilişkiyi kapsıyor. Yapılan araştırmalar, kanser riski ile siyah çay arasında bir bağlantı kurmaya başladı. Siyah çayın kanser hücrelerinin azaltılmasına yardımcı olduğu belirlenirken, kanserin başlamasını önleme gibi bir yararı henüz tespit edilememiştir. Çayın Daha Çok Dem Salması İçin Ne Yapmalı?

Siyah çayın, özellikle yumurtalık kanserini geriletme konusunda yararı olduğu yönünde araştırmalar henüz devam etmektedir. Araştırmacılar, siyah çayın rektal, kolon, mide, akciğer ve meme kanseri dahil olmak üzere diğer kanser riskini azaltmada yardımcı olabileceğini düşünmektedir. Ancak henüz kanıtlanmış bir çalışma olmaması sebebiyle araştırmalar sürmektedir.

Siyah çay kafein kaynağıdır

Siyah çayda çok fazla kafein bulunmaktadır. Bunun için günde 8 bardaktan daha az çay içilmesi önerilmektedir. Her bardakta kişi 12 mg kafein alır. Alınan kafein oranın 79 mg geçmesi halinde bağımlılık yapabilir. Bunun için uzmanlar, içilen çay miktarının günde birkaç bardağı geçmemesi gerektiğini öneriyorlar.

Sonuç olarak, siyah çay zihinsel uyanıklığı ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca kafeinin Parkinson hastalığına da faydalı olduğu bilinmektedir. Bağışıklık Güçlendirici Mürver Çayı Nasıl Yapılır?

Diğer Sağlık Faydaları Var mı?

Siyah çay, kalp için de yararlı bir içecektir. İçinde bulunan kafein oranı sebebiyle kanın pıhtılaşması ve enfeksiyonların azalmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, çayın kalp krizi yapma riskinin olmadığını göstermektedir.

Bunun dışında siyah çayın başka yararları da bulunmaktadır.

Çay (kahve) tip 2 diyabet başlangıcını önlemeye yardımcı olur.

Diş çürümesinin önler (bu konuda yapılmış ve kanıtlanmış bir çalışma olmamasına rağmen bu iddia her zaman gündemde bulunmaktadır)

Osteoporoz, kusma, ishal, baş ağrısı, kilo kaybı ve böbrek taşı gibi sorunlara da iyi geldiği belirtilmektedir. Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Siyah çayın yan etkileri hafif iken, kafein içeriği sebebiyle bazı kişileri sinirli yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız....

Ağız İçindeki Yaralar İçin Tedavi Yöntemleri

Ağız içindeki yaralar ve özellikle yanakların iç kısımlarında çıkanlar çoğu insanın hayatında rahatsızlık veren...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...