Ana Sayfa SAĞLIK Yanıklar İçin Kullanılabilecek Uçucu Yağlar

Yanıklar İçin Kullanılabilecek Uçucu Yağlar

Pek çok kişi yanıklar için uçucu yağlar kullanmayı tercih eder. Çünkü bu rahatlatıcı, tamamen doğal maddeler acıyı ve iltihaplanmayı hızla rahatlatabilir.

Yanıklar, genellikle üç dereceye ayrılır: birinci derece, ikinci derece ve üçüncü derece.

Birinci dereceden yanıklar, hafif, cildin üst tabakasında kalan yanıklardır.  Antibakteriyel 4 yağı evinizden eksik etmeyin
İkinci derece yanıklar tipik olarak kabarcıklar içerir, çünkü hasar cildin yüzeysel tabakasının ötesine geçer. Enfeksiyona aşırı derecede savunmasızdır.
Derinin en derin katmanına nüfuz eden ve son derece ciddi olan üçüncü dereceden yanıklar vardır. Düzgün tedavi için tıbbi müdahale ya da ameliyat gerekir.

Yanıklar için uçucu yağlar kullanmak, ağrı, inflamasyon ve enfeksiyon riskini en aza indirgemek için hızlı ve etkili bir yöntemdir. Ancak, yanıkların ciddi sonuçlarının önüne geçmek için her zaman bir doktora başvurmak en iyidir. Hangi uçucu yağ, hangi cilt için kullanılır?

Adaçayı yağı
Bu yağın etkileyici anti-enflamatuar ve analjezik özellikleri, yarayı çevreleyen alanı uyuştururken, kaşıntıyı azaltarak ısı ve ağrıyı çabucak emer, enfeksiyon riskini düşürür.
İyileşme süreçlerini hızlandırmak için az miktarda bu yağı tüketebilirsiniz. Adaçayı ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak da yanığa uygulayabilirsiniz. Ağrı ve acıları hızlı azaltmanın yolları

Gül ağacı yağı
Gül ağacının uçucu yağları yan etkileri çok az olan güçlü bir antibakteriyel madde olarak bilinir; bu da yanıkları enfeksiyona karşı korumak için idealdir. Bunun ötesinde, cildin elastikiyetini ve kollajen üretimini iyileştirmeye yardımcı olabilir, bu da yanıkların iyileşme sürecini hızlandırabilir ve yara görünümünü azaltabilir.
Gül ağacı yağı ile jojoba yağı veya Hindistan cevizi yağı gibi başka bir antiseptik taşıyıcı yağların karıştırılarak yanığa uygulanması harika bir fikirdir. Uçucu yağları mutfağınızda kullanabileceğiniz 6 farklı alan

Portakal yağı
Cildi iyileştirme ve yara izlerini ortadan kaldırma olanağı verir. Yeni hücrelerin büyümesini teşvik etmeye ve oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur.
Bir pamuğa birkaç damla portakal yağı döküp, yanığın üzerine koyabilirsiniz. Bu işlemi, yara yok olana kadar günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Nane yağı
Nane yağı, serinletici ve soğuma hissi verirken, aynı zamanda anti-inflamatuar ve analjezik özelliktedir. Bunun ötesinde, etkilenen bölgede kan akışını hızlandırabilir, bu da iyileşme süresini hızlandırır. Uçucu yağların faydalarını biliyor musunuz?

Çay ağacı yağı
Çay ağacı yağı, antibakteriyel özellikleriyle yanıklar için mümkün olan en iyi ilaçlardan biridir. Özellikle bir ağrı kesici olarak çok hızlı bir şekilde çalışır, bu da insanların aradığı yanıklar için ilk temel yağlardan biri haline getirir.
Birkaç damla çay ağacı yağını, zeytin yağı veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve enfeksiyonlara karşı koruma ve daha hızlı iyileşme için hafifçe yanmış bölgeye sürün. Saç tiplerine göre kullanılması gereken esansiyel yağlar

Aynısefa yağı
Bu çok yönlü yağ, şişliği ve iltihaplanmayı azaltabilir, ağrıyı azaltır ve cildi nemlendirir.
Bu, güneş yanıkları gibi birinci dereceden yanıklar için özellikle iyidir.

Papatya Yağı
Bu listedeki yağların çoğunda olduğu gibi, papatya yağı, antiseptik, anti-inflamatuar ve analjezik bileşenlere sahiptir. Bu, yanıkların ağrısını en aza indirmeye yardımcı olurken aynı zamanda yara, özellikle ikinci derece yanıklarda önemli bir risk olan potansiyel enfeksiyona karşı korur. Selülitleri yok etmek için en etkili esansiyel yağlar
Bu yağın güçlü doğasının deriyi tahriş ettiği bilinmektedir, bu nedenle papatya yağı her zaman başka bir yağ ile karıştırılarak kullanılır.

Uyarı
Uçucu yağlar, çok yönlü etkileri sayesinde, yanıklara karşı mükemmel çözümlerdir, ancak dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır.
Sinir hasarı veya kalıcı yara izi olmasını önlemek için daima bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.
Uçucu yağlar oldukça kuvvetli maddelerdir ve bunların bazıları özellikle hassas ciltli insanlar için alerjik reaksiyonlara ve ek cilt iltihabına neden olabilir.
Hafif yanıkları az miktarda esansiyel yağ ile tedavi etmek mükemmel kabul edilebilir ancak daha ciddi yaralar için yanıklar için uçucu yağ kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

İlgili Makaleler

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,807BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Kaşlarınızı Nasıl Kalınlaştırabilirsiniz?

Kaşlarınızı nasıl kalınlaştırabilirsiniz? Kalın kaşa her zaman talep olmuştur. Ince ve seyrek kaşlar sizi yaşlı ve klasik gösterir. Kalın kaş, iyi şekillendirilmiş kaşlar ise...

Gider Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Gider temizleyicisi yapmak gerçekten çok basit. Yiyecek artıkları, saç, yağ gibi nedenlerle sık sık tıkanan giderleri temizlemek için, kimyasal ürünler satın almanıza gerek yok....