Ana Sayfa HAYAT NASIL YAPILIR? Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği nasıl bozulmadan en sağlıklı biçimde kurutabilirsiniz. İşte çok farklı çiçek kurutma yöntemleri…

Hava İle Kurutma
Çiçeklerinizi toplayın ve tüm yapraklarından ayırın. Farklı çiçekler varsa bunları ayırın ve kendi içinde gruplayın. hava ile kurutma tamamen açılmış çiçekleri tercih etmeyin. Çünkü kuruta sırasında çiçek biraz daha açılacaktır ve bu durumda çiçek yapraklarını kaybedebilir.
Kurutacağınız çiçekleri bir demet yapın. Ortancalar, gül ve şakayıklar gibi büyük çiçekler ayrı ayrı kurutulmalı.

Çiçeklerin saplarının yarısından itibaren bağlayın. Ardından hava alan bir yerde baş aşağı asın. Nemli ortamlarda çiçeklerde çürüme meydana gelebilir.

2–4 hafta bekleyin. Çiçek yapraklarına dokunduğunuzda kuruduklarını anlayacaksınız. Bazen kuruma 4 haftadan uzun sürebilir.

Çiçekler kuruduktan sonra saç spreyi ile koruyup sabitleştirebilirsiniz. İlgili: Vazoda çicekleri doğru tutabilmenin en basit yolu

Mikrodalgada Kurutma
Mikrodalga fırın, birçok taç yaprakları, tüylü veya yapışkan yüzeyleri olmayan çiçekler için en iyi şekilde çalışır. Gül gibi çiçekler için uygun değildir.
Bu yöntem için sapları kısa kesin.

Kurutacağınız çiçekleri mikrodalgada güvenli bir kaba boşaltın. Kutunun içine silike jel koyabilirsiniz. Bunun yerine kil kumu veya 50/50 boraks ve mısır unu karışımını kullanabilirsiniz. Çiçekleri kurutucu malzemenin altına gömün.

Çiçekleri, aralarında en az 2 cm boşluk olacak şekilde dikkatlice dik olarak konumlandırın. Çiçekler üzerinde yavaşça daha fazla kurutucu dökün.

Şekillerden eğildiklerinde yaprakları yeniden düzenlemek için bir kürdan kullanın.
Yanmaması için bir iki çiçekle başlayın. Böylece ne kadar sürede kuruyacağını öğrenmiş olursunuz.

Kapları mikrodalgaya koyarken yanına bir bardak su koyun. bir bardak su çiçeklerin yanmasını önleyecektir. 2 dakika ısıtın. Çiçeklerin kuru olup olmadığını görmek için bir kürdan ile kontrol edin. Değilse, her birini kontrol ederek 1 dakikalık aralıklarla ısıtın.

Kapları mikrodalgadan çıkarın. Kutuları kapatın, kapağı hafifçe açık bırakın ve 24 saat dinlendirin.

Bunu çocukların ve hayvanların erişemeyeceği yerde tutun. İlgili: Taze çiçeklere saç spreyi sıkmanın parlak nedeni

Presleme yöntemi
Presleme çiçekler, hercai menekşe ve leylak gibi küçük, düz çiçeklerle yapılır. Etli sapları veya ekstra ince yaprakları olan çiçekleri kullanmayın.

Çiçeklerinizi gazete, karton veya kağıt mendil gibi mat, parlak olmayan bir kağıda yerleştirin. Çiçeklerinizi tek bir tabaka halinde düzenleyin, sonra üst kısmına başka bir kuru kağıt yerleştirin.
Kullandığınız malzeme ne kadar emici ise o denli iyi sonuç çıkar.

Kağıt arasında çiçekleri üzerine ağırlık koyun. 1–3 hafta bekleyin. İlk haftadan sonra çiçekleri alın ve kağıdı değiştirin. Yine ağırlık koymaya devam edin. İlgili: Buket çiçeklerin ömrünü asitli, şekerli içeceklerle uzatın

Fırınında Kurutma

Kurutacağınız çiçeklerin saplarından bir telden geçirin. Böylece çiçeğin gövde kısmı daha sağlam durur.

Birkaç saat boyunca düşük sıcaklıkta ısıtın. En düşük ısıda çiçekleri kurutmaya başlayın. Onların bir kaç fırın içinde tutun.

Çiçekler tamamen kuruduktan sonra, bunları fırından çıkarabilir ve soğumaları için bir kurutma rafına yerleştirebilirsiniz. Kullanmadan önce oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin.
Daha dayanıklı, uzun ömürlü kuru çiçekler için saç spreyi veya çiçek sızdırmazlık maddesi uygulayın. İlgili: Kuruyan çiçekleri nasıl kullanabilirsiniz?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bitki Tütsüsü Yakmanın 8 Faydası

Bitki Tütsüsü yakmanin faydalarini biliyor musunuz? istenmeyen bakterilerin yok edilmesinin yanısıra tütsü dumanının ve...

Kot Pantolonlardaki Küçük Cep Neden Var?

Kot Pantolonlardaki Küçük Cep niye var biliyor musunuz? Kot pantolonunuzdaki küçük, dikdörtgen ceplere aşinasınız....

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,785BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin 6 Güvenli Yağ

Çocukların sık sık ateşi yükselir, bu her zaman ciddi bir sorunun işareti olamayabilir. Çocuğun ateşlenmesi vücudun enfeksiyonlarla savaşma şeklidir. Çocukların yetişkinlerden daha zayıf bir...

Anti Aging (Yaşlanma Karşıtı) 11 Yüz Maskesi

Yaş kaç olursa olsun yaşlanma karşıtı ürünler kullanmayı herkes sever ve ister. Eğer yaşlanma karşıtı kremler kullanmak istiyorsanız, inanılmaz etkili yüz maskelerini evde yapmayı...

Havluları Yumuşacık ve Kabarık Yapmak için Tüyo

Havlularınız, yıkandıktan sonra sertleşiyor ve kabarıklığı gidiyor mu? Basit bir yöntem ile havlularınızı tekrar ilk günkü haline döndürebilirsiniz.Yüzünüzü ya da vücudunuzu kuruladığınız havluların sert...

Bu 9 Maddenin Temizlikte Kullanıldığını Duyunca Şaşıracaksınız

Sizlere evde farklı eşyaların temizlenmesinde kullanabileceğiniz, kimyasal olmayan maddeleri anlatacağız. Temizlemede öyle malzemeler kullanacağız ki siz bile şaşıracaksınız. 1. Ketçap Ketçap, giysilerimize sıçradığı için leke yapmasıyla...