Ana Sayfa HAYAT PRATİK Duvara Zarar Vermeden Bant Nasıl Çıkarılır?

Duvara Zarar Vermeden Bant Nasıl Çıkarılır?

0
1781

Fotoğraf, poster ya da havlu askısı gibi duvara asmak istediğiniz objeler için çift taraflı bant kullanmak pratik bir yöntemdir. Ancak onları çıkarmak istediğinizde, duvar boyası da beraberinde çıkar ya da fayanslardan bant tam olarak çıkmaz ve parçaları duvarda kalır. Basit bazı yöntemler kullanarak, duvarlara zarar vermeden ve iz bırakmadan bantları çıkarabilirsiniz.

Çift taraflı bantları duvarlara zarar vermeden çıkarmanın püf noktaları…Cam eşyalardaki etiket izlerini çıkarmanın kolay yolu

1. Sıcak su
Çift taraflı bantları çıkarmanın en basit yollarından biri sıcak su kullanmaktır. Bandın üzerine birkaç damla sıcak su damlatın ya da bir beze sıcak su damlatarak bandın olduğu alanı silin.

2. Ütü
Çift taraflı bantları sıcak su yerine ütü ile ısıtarak da çıkarabilirsiniz. Ancak ütüyü doğrudan bantla temas ettirmeyin. Bandın üzerine tülbent gibi bir bez yerleştirin ve sonra sıcak ütü ile üzerine bastırın. Isı ile yapışkan gevşer ve kolaylıkla çıkar.

3. Saç kurutma makinesi
Saç kurutma makinesi ile de çift taraflı bandın yapışkanının kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz. Saç kurutma makinesini sıcak ayarına getirerek doğrudan birkaç dakika bandın üzerine tutun. Sonra nemli bir bezle çok zorlamadan hafifçe silerek temizleyin.

4. Tiner
Çift taraflı bandı çıkarmak için selülozik tiner kullanmanız gerekir. Başka bir tiner kullanırsanız leke oluşmasına neden olabilir. Duvar boyasının zarar görmemesi için bant üzerine birkaç damla selülozik tiner damlatın. Tiner, bandın yapışkan özelliğini ortadan kaldırır ve kolaylıkla çıkmasını sağlar.Ev yapımı doğal yapıştırıcı temizleyicisi

5. Aseton
Oje çıkarmak için kullandığınız asetonu çift taraflı bantları duvardan çıkarmak için de kullanabilirsiniz. Mikrofiber bir beze aseton dökerek bandı silerek çıkarın.

6. Çamaşır sodası
1 çay bardağı çamaşır sodası ile 500 gram ılık suyu karıştırın ve çamaşır sodasının erimesini sağlayın. Yumuşak bir bezi hazırladığınız solüsyonla nemlendirin ve bant izini silerek temizleyin.

7. Makyaj sütü
Cildinizi temizlemek için kullandığınız makyaj sütünü duvardaki ya da camdaki bant izlerini silmek için kullanabilirsiniz. Makyaj sütü kimyasal olmadığı için, duvar boyasına herhangi bir zarar vermez. Bir bezin üzerine makyaj sütü koyup bant lekesini ovalayarak temizleyin.

8. Gaz yağı
Gaz yağı en etkili bant çıkarma yöntemlerinden biridir. Günümüzde çok kolay bulunamasa da bandın çıkması ve sonrasında leke kalmaması için iyi yöntemler arasındadır. Bir sünger üzerine biraz gaz yağı damlatın ve bandı hafifçe ovalayarak çıkarın. Kırılan tabağınızı sütle yeni gibi yapın

9. Karbonat ve zeytinyağı
Yapıştırılan bandın çıkarılması sonucu kalan izleri temizlemek için, 1 yemek kaşığı karbonat ile 1 çay bardağı zeytinyağını karıştırın. Karışımı hafif ısıtın, karbonatın erimesi yeterli, kaynamamasına özen gösterin. Sonra yumuşak bir bez ve karışımla lekelerin olduğu alanı silin. Leke izi çıkana kadar birkaç tekrar yapmanız gerekebilir.